ÚvodAktualityKam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!
Památky

Kam v Praze o Vánocích? Na procházku po pražských betlémech!

  • 24. prosince 2023
Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Dejvicích, Holešovicích nebo Petrovicích.

Barokní jesličky na Hradčanech

betlém loreta prahaJeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů, který sousedí s Loretou. Jde o impozantní soubor 48 figur v životní velikosti v barokním stylu, který je starý téměř 300 let. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase svoji polohu – až do tříkrálového dne leží Ježíšek na seně, poté ho Panna Maria drží v ruce. Jesličky jsou od 25. prosince až do 7. ledna 2024.
 

Pražské Jezulátko a exotické betlémy

JezulátkoV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky. Vstupné se zde neplatí. Venkovní velký deskový malovaný novodobý betlém bývá umístěn nedaleko od zastávky tramvaje na terase kostela.
 

Perníková vůně v Dejvicích

Perníkový betlémPerníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky, které nejen lahodí oku, ale lze k nim i přivonět, jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. Typickou "vánoční vůni" získává perník zvláštní směsí koření – kardamonu, koriandru, anýzu, zázvoru, tymiánu, badyánu, nového koření, hřebíčku, skořice a vanilky. Výstavu si můžete prohlédnout od 24. prosince do 6. ledna 2024 denně od 11:00 do 17:00 hodin. Vstupné se zde neplatí.
 

Velký betlém na Vyšehradě

Betlém VyšehradBetlém v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byl pravděpodobně zhotoven ještě v 19. století. Betlém tvoří třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Postavy Svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků a zvířat (volka, oslíka a ovcí) jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém postnazarénském stylu a pocházejí z konce 19. století. Autora neznámé, nicméně styl řezby je blízký okruhu tyrolských řezbářů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou. Ušlechtilá řezba figur a instalace jeslí řadí tento betlém mezi nejhezčí v Praze. Betlém je přístupný od 2. prosince 2023 do 1. ledna 2024. Betlémové figury byly naposledy restaurovány v létě 2015 restaurátorkou Jitkou Jirkovskou.
 

Slovanský betlém v Holešovicích

Slovanský betlémUnikátní Slovanský betlém v holešovickém kostele sv. Antonína měl poněkud pohnutý osud, hrozil mu zánik, ale první farář novogotického kostela sv. Antonína Paduánského, P. Silvestr Hrnčíř se postaral o to, aby nezanikl. Betlém byl nakonec rozšířen, doplněn obrazem Domažlic a figurkami v chodských krojích, posléze se v něm objevily i další figurky v krojích slovanských národů. Betlém v kostele sv. Antonína, který se zde vystavuje nepřetržitě od roku 1923, letos jej můžete navštívit od 24. prosince 2023 do 8. ledna 2024 od 11:00 do 17:00 hodin. Betlém je přístupný zdarma.
 

Betlémy u Panny Marie Sněžné

Vánoční výstava historických betlémůV areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí pořádá Betlém klub výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě v kostele Panny Marie Sněžné bude od 2. prosince do 8. ledna 2024 opět k vidění cca 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Mapují současnou tvorbu betlémů jak v otázce tvůrců, tak v rozsahu použitých materiálů. Zároveň tvoří výstavu i velké množství historických betlémů, opět s ukázkou rozmanitosti použitých materiálů a jejich výroby. Nejpoutavější je mechanický betlém pana Jiřího Votruby, v současné době již 4,5 m dlouhý, a betlém postavený podle Třešťských betlémů s historickými figurkami řezbáře Boudného, který se svými rozměry 3x 2,5m patří k největším betlémům v Praze.
 

Petrovický betlém je složen z fotografií farníků

betlém petrovicePetrovický betlém má tradici již od začátku tohoto století a jeho autorkou je MUDr. Jiřina Němcová. Betlém je zhotoven z fotografií. Krajinu tvoří petrovicko-hornoměcholupské domy a školy, pastýři jsou všichni, kteří přicházejí do místního kostela. Staví se začátkem adventu a postupně se zaplňuje hvězdičkami a andělíčky, kteří symbolizují modlitby, dobré skutky či od Boha přijatou milost nebo dar. Později ožívá i pastýři, o vánoční mši svaté hvězdou a Svatou rodinou a na slavnost Zjevení Páně přichází i tři králové. V současnosti obsahuje cca 600 postav farníků  ̶  živých i těch, kteří jsou už u Pána. A tak všichni tvoří jedno stále propojené farní společenství. K vidění bude letos jen po několik dnů – od Štědrého dne do Štěpána, na Silvestra a poté 6. a 7. ledna 2024.
Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.