ÚvodAktualityKavárna Slavia se po rekonstrukci vrací k literatuře
Gurmánská turistika

Kavárna Slavia se po rekonstrukci vrací k literatuře

  • 5. října 2021
Na slavnou historii kavárny Slavia, která se píše už od roku 1881, chtějí navázat noví provozovatelé Petra Onderková a její syn Jozef Onderka. Kavárnu v září otevřeli po roční uzavírce, během které proběhla citlivá rekonstrukce interiéru a úprava konceptu. Onderkovi kavárně vracejí českou tradici a mají úmysl navázat na léta, kdy byla epicentrem české kultury. Nyní organizují večery na počest slavných osobností, které Slavii navštěvovaly. První z nich věnovali 120. výročí narození Jaroslava Seiferta ve spojení s 26. ročníkem Festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy.
kavárna SlaviaKavárna Slávia je jednou z nejstarších a nejznámějších uměleckých kaváren na světě. Zpočátku do ní chodili hlavně herci, tanečníci, operní zpěváci a režiséři z Národního divadla. Později si ji oblíbili i spisovatelé a malíři z různých tvůrčích skupin jako Devětsil, Skupina 42 a další. Kavárna také přitahovala i levicové spisovatele z celého světa, kteří přijížděli v padesátých a šedesátých letech na pozvání Svazu československých spisovatelů. Zvláštní oblibě se kavárna těšila i u disentu z let 1968–1989.

Noví provozovatelé Petra Onderková a její syn Jozef Onderka chtějí Slávii navrátit její tradici, lesk a národní hrdost. I proto se zaměřují spíše na českou než zahraniční klientelu a plánují kulturní večery, které budou oslavovat především české autory např. Vladimíra Holana, Vitězslava Nezvala, Jiřího Wolkera nebo Františka Halase, ale nezapomenou ani na zahraniční tvůrce, jako např. Nazima Hikmeta, Pabla Nerudu a Jorge Amada.
 

Kavárna je po citlivé rekonstrukci

slavia literární večeryNa šetrné rekonstrukci kavárny spolupracoval architekt Jan Špaček, který se podílel i na její dřívější rekonstrukci v roce 1997. Zachovaly se tmavé stěny z mramoru a dřeva, velká zrcadla táhnoucí se od podlahy ke stropu a množství bytelných stolů. Naopak je nová podlaha a svítidla. Úplnou novinkou je bar u vstupu.

Onderkovi se do detailu zabývají i samotnou historií kavárny a objevují řadu zajímavostí. Do Slávie například chodila i slavná ruská spisovatelka Marina Cvetajevová. Naopak není pravdou, že v kavárně tvořil Rainer Maria Rilke. V Praze trávil velmi krátké období na studiích a psát začal teprve až za jeho života v zahraničí. O nadcházejících literárních večerech bude kavárna Slávia informovat prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí a instalacích umístěných před budovou.
Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství Gurmánská turistika

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.

Další aktuality