ÚvodAktualityMezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka
Letní sporty

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.

Mezinárodní den rodiny slavíme každoročné 15. května

Mezinárodní den rodiny ustanovilo Valné shromáždění OSN v roce 1994. Rodina je nenahraditelné společenství, jehož členové si nepřetržitě předávají hodnoty napříč generacemi. Právě ve fungujících rodinách se dospělí každý den mohou zdokonalovat v nesobecké lásce a v nezištné spolupráci tak, aby z dětí vyrostli společenští a tvořiví lidé.

Jak si rodinné výlety opravdu užít? Plánujte cesty společně s dětmi – a samozřejmě s Kudy z nudy. Založte si cestovní deníky a mapujte své cesty pomocí fotografií, zápisků a kreseb. Zapojte děti do navigace pomocí tradičních i elektronických map. Bavte se o všem, co vidíte, a hlavně si užívejte celou cestu, nejenom cíl.


Městské bingo

detail sochaSpočívá v hledání detailů podle obrázků, které každému předem připravíme (stačí cca 3 – 5 obrázků pro každého, buď mohou mít všichni obrázky stejné nebo každý jiné). Hra vyžaduje pouze malou přípravu před odjezdem – z prospektů nebo pohlednic pro každého vystříháme obrázky, po příjezdu do města je rozdáme a při procházce se každý snaží detail z obrázku najít. Můžeme ocenit nalezení každého detailu, hlavní výhru získá ten, kdo jako první najde vše (mají-li všichni obrázky stejné, vyhrává ten, kdo jich nalezl nejvíce).

detail sochy prahaVhodné detaily jsou – části soch, domovní znamení, zajímavě zdobené okno, portál apod.). Při výběru správných obrázků projde rodina nejzajímavější místa navštíveného města a dobře se při tom pobaví. Hra je vhodná i pro menší děti, ty mají překvapivý smysl pro detaily a hru často vyhrávají. Variantou hry je hledání místa podle historické fotografie z rodinného alba (např. z mládí rodičů). Po nalezení místa můžeme pořídit aktuální fotografii pro hry dalších potomků. Pro tuto hru se bude výborně hodit návštěva starobylých měst a čtvrtí, jako je Staré a Nové Město v Praze, historické centrum Brna, Olomouce, Kutná Hora, Kroměříž, Telč, Český Krumlov, Litomyšl, Mikulovareál na Kuksu nebo třeba Nové Město nad Metují...
 

Hry nejen pro dlouhou chvíli v autě...

auto na cestěPři delších cestách je možné zabavit spolujezdce různými způsoby, například pro děti sedící na zadních sedačkách je možné vyrobit (i zakoupit) kapsář, který je připevněný na opěradle předního sedadla. Před cestou můžeme do kapsáře schovat drobné hračky, které děti postupně nacházejí a na chvíli se s nimi při cestě zabaví (hlavolamy, drobné skládačky apod.).Starší děti mohou sledovat cestu v autoatlasu a zkoušet navigovat řidiče.

Další hra je pozorovací – děti pozorují okolí a hledají zadanou věc, kdo ji objeví první, získává body. Úkoly volíme podle situace a stáří dětí. Je dobré střídat předměty objevující se často s těmi, na které je třeba čekat delší dobu. Hru lze hrát také bez bodování, např. jako řetězovou reakci – kdo najde určenou věc, zadává další úkol. Hru je možné hrát i při procházkách a v přírodě hledat např. určité druhy stromů, květin, hub apod. Schválně tak zkuste zabavit děti na výletě do hor, jako je Šumava, Krkonoše, Jeseníky, Beskydy, Orlické hory nebo Krušné hory. Zábava by to také mohla být ve skalních městech, kde se dají hledat zajímavé tvary skal – například v Prachovských skalách, Hruboskalském městu, Toulcových maštalích, Adršpachu, Jetřichovických stěnách, Broumovských stěnách, Besedických skalách anebo třeba v Tiských stěnách.
 

Kudy dál?

rodiny hryPokud máme dost času a nezáleží nám na tom, která zákoutí navštíveného města prozkoumáme, necháme vše náhodě. V neprůhledném sáčku či krabičce máme 3 kartičky se slovy „ vpravo“, „vlevo“, „rovně“, na každé kartičce je napsané pouze jedno slovo. Na každé křižovatce některé z dětí vylosuje další směr cesty (kartičku je třeba vrátit zpět). Tato hra dobře vyzní v malebných uličkách historických měst.

Může se stát, že se zatouláte do neočekávaných míst nebo začnete chodit v bludném kruhu, hra je opravdu nenáročná, hodí se pro situace, kdy chceme strávit určitý čas procházkou bez stanoveného cíle, malé děti hrají tuto hru většinou rády. Zakončení hry můžeme pojmout jako procvičení orientačního smyslu a určit někoho, kdo musí najít cestu domů, k autu či na nádraží. Zkuste si hru zahrát třeba v pražském Novém Světě, od nádraží směrem do centra Pardubic, Karlových Varů, Hradce Králového, Českých Budějovic, Příbrami, Františkových Lázní, Nymburka, Jindřichova Hradce, Břeclavi, České Třebové nebo Zlína.
 

Neodolatelné kouzlo encyklopedie

rodina se smějeMáte-li některé rodinné výpravy zaměřené na poznávání přírody, pravděpodobně s sebou nosíte atlas rostlin, zvířat nebo nějaké přírodovědné encyklopedie, popřípadě jejich mobilní aplikace. Kromě jejich využití při určování neznámých přírodnin se dají tyto knížky perfektně využít i pro ukrácení dlouhé chvíle při čekání vlak, ve frontě či dalších příležitostech. Hra spočívá v tom, že pro náhodně vybranou osobu v okolí hledáme v encyklopedii co nejpřiléhavější jméno. Čechratka černohuňatá, Drobněnka nejmenší, Destice chřapáčová, Chluponožka či Šklebivec menší mají své neodolatelné kouzlo. Aby vše nebylo pouze na úkor náhodných kolemjdoucích, mohou si nová jména hledat i rodinní příslušníci navzájem. Hra může někomu připadat mírně nevýchovná, bavíme se trochu škodolibě na úkor nic netušících spoluobčanů, nicméně se jedná o velmi podnětné rozvíjení kreativního myšlení. Hra slouží k ukrácení dlouhé chvíle, odreagování od náročnějších aktivit a spolehlivě zlepšuje náladu.

Na portálu Kudy z nudy myslíme na děti!

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé pro rodiny i romantiky

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé pro rodiny i romantiky

Sluníčko příjemně hřeje a vy se necháváte unášet přívětivým vodním tokem. Zpěv ptáků snad přehluší jen šum vody v peřejích či vaše pádlo nořící se do proudu… Láká vás sjezd řeky hučící v klínu rozeklaných skal, nebo se rádi zastavíte v písčitých tůňkách líně tekoucího živlu a osvěžíte tělo na další cestu? Na každý pád potřebujete duši romantika, který ocení přírodní scenérie, stan, spacák a vůni táboráku víc, než luxusní hotely. Vyberte si z našich tipů a pak hurá do lodi!

20 tipů na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi

20 tipů na questy a pátrací hry pro rodiny s dětmi

Hledáte tipy, co podniknout s dětmi? Zkuste rodinné hry na bázi tzv. questů čili „pátraček“. Jedná se o venkovní rodinné hry jejichž cílem je zpravidla hledat určité indicie a díky nim vyluštit hádanku. Většinou je k tomu zapotřebí chytrý mobilní telefon, důvtip a kreativita. Hry probíhají ve městech, v zámeckých parcích či lesoparcích. Užijte si zábavu s celou rodinou!

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města Památky

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě Příroda

Radonová stezka v Jáchymově – první naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

100 tipů, kam si jít hrát s dětmi

100 tipů, kam si jít hrát s dětmi

Pěkných míst, kam si mohou chodit děti hrát není nikdy dost. Kde si ale děti nejlépe vyhrají? Kde je to baví, kde je to pro ně bezpečné a zajímavé? Kam vyrazit na výlet s dětmi? Všechny tyto otázky vám zodpoví tipy prověřené čtenáři Kudy z nudy.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Nejoblíbenější místa, kam celoročně mohou vyrazit rodiny s dětmi

Nejoblíbenější místa, kam celoročně mohou vyrazit rodiny s dětmi

Nevlídné počasí a plískanice nezastaví dětskou touhu po zábavě a nových dovednostech. Vyrazte tam, kde není nouze o hrátky ani poznání. Zajeďte si do zábavně-vědeckých parků, odkud se děti nebudou chtít vrátit domů, užijte si modely vláčků, podívejte se do Pekla anebo do Pradědova dětského muzea! Tipy, které vám dnes Kudy z nudy přináší, patří mezi oblíbená a většinou léty prověřená místa, kde se zabaví malí i velcí.

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Procházka historickým centrem Chrudimi Památky

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit.

Brněnské architektonické stezky Památky

Brněnské architektonické stezky

Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna. Pomocí volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů Památky

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Procházková trasa Sochy v Brně Letní sporty

Procházková trasa Sochy v Brně

V ulicích Brna narazíte na objekty, o kterých občas nebudete vědět, co si myslet. Některé vyvolávají vášně, kolem jiných se často chodí bez povšimnutí. Vydejte se na procházku okolo některých z nich.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové Příroda

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy Příroda

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Prohlídky města Bílina s průvodcem Památky

Prohlídky města Bílina s průvodcem

Informační centrum Bílina nabízí komentované procházky po historii města.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Procházky s tajenkou v Kroměříži Zážitky

Procházky s tajenkou v Kroměříži

Nevíte, kam se vypravit na procházku nebo na výlet, aby to bavilo hlavně děti? Chcete se něco nového dozvědět a zároveň podpořit dobrou věc? Zkuste zábavnou aktivitu – Procházky s tajenkou.

Historií Liberce Památky

Historií Liberce

Projděte se historií Liberce, hlavního města textilního průmyslu v Čechách, jehož rozvoj spadá do období druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Poznejte památky na tuto zlatou éru města!

Prohlídkové trasy Mikulovem Zážitky

Prohlídkové trasy Mikulovem

Město Mikulov nabízí tematické programy a prohlídkové trasy města a okolí pro všechny, koho zajímá příroda, vinařství nebo samotné město a jeho historie. Objevte krásy tohoto jihomoravského města i jeho okolí.

Turistický okruh Plzní Příroda

Turistický okruh Plzní

V Plzni můžeme vyrazit na procházku na nový padesátikilometrový turistický okruh. Trasa pro pěší má turistům ukázat město jinak. Vybrat si můžeme z jedné dlouhé nebo 5ti kratších tras. Přestože okruh není nijak značen, projít si ho můžete s pomocí nového informačně-mapového průvodce.

Interaktivní trasa po stopách obrany Brna před Švédy roku 1645 Památky

Interaktivní trasa po stopách obrany Brna před Švédy roku 1645

Mobilní průvodce pro samoobslužnou zábavnou procházku po stopách obrany Brna roku 1645 s úkoly formou hledání indicií a závěrečným testem a tajenkou. Navštívíte hlavní místa obrany Brna a dozvíte se o jejich historii formou textů, audia i videa, budete i trochu pátrat.

Procházka městskou památkovou rezervací Lipník nad Bečvou Příroda

Procházka městskou památkovou rezervací Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Město leží na dohled hradu Helfštýna v rovině Moravské brány.

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou Letní sporty

Ostravské procházky – pěší trasy Ostravou

Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití pěší turistikou v ostravské městské přírodě, a to jak v letním tak i v zimním období.

Procházka po městě Svitavy – Jaké stopy zanechali ve Svitavách starostové Památky

Procházka po městě Svitavy – Jaké stopy zanechali ve Svitavách starostové

Zajímavou procházku po městě Svitavy slibuje trasa, kterou bychom mohli nazvat „po stopách starostů“. Začneme v parku Jana Palacha, na levé straně silnice směrem na Poličku.

Procházky a vycházkové okruhy v Českém Krumlově Zážitky

Procházky a vycházkové okruhy v Českém Krumlově

Procházejte se Krumlovem s mapou i bez a poznávejte jeho zákoutí a architekturu. Děti vezměte s sebou, mezi našimi tipy se najde i něco pro ně.