Dřevařskou tradici a řemesla našich předků si koncem srpna můžete připomenout na tradičních slavnostech v šumavském městečku Volary. Dva dny plné zábavy nabídnou originální soutěže, řadu koncertů či lidový trh. Slavnosti dřeva ve Volarech připomínají dávnou historii šumavského města a tradice práce se dřevem.
Na akci, která se pravidelně koná v druhé polovině léta, letos tedy 17. až 18. srpna 2024, předvádí své umění několik desítek řemeslníků, koná se jarmark a ochutnáte řadu dobrot. Nebude chybět ani tradiční výstava volarských zahrádkářů nebo dřevorubecká soutěž.
V neděli 18. srpna se od 11:30 můžete zúčastnit
Pochodu v dřevákách.
Volarské muzeum a unikátní architektura
Volary jsou starobylým šumavským sídlem, i když ne vždy bývaly městem. Ačkoli založení tohoto sídelního místa souvisí s kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století (první písemná zmínka o tehdejší osadě pochází z roku 1359), městem se Volary staly až roku 1871.
Návštěvu místního muzea byste rozhodně neměli vynechat. Nachází se totiž v historickém roubeném domě se širokou střechou, které jsou českým unikátem v oblasti lidové architektury. Na „alpskou vesnici“ se začaly Volary měnit v 16. století, kdy sem přicházely komunity horských dobytkářů z Tyrolska a Štýrska. Jedno z největších dřevěných sídel Evropy bylo ovšem zničeno v roce 1863 požárem a z jedinečné zástavby zůstalo jenom několik ukázek.
Kromě svérázné architektury nabízí Volarské muzeum i poutavé expozice. Dávnou historii města připomíná výstava „Život na Zlaté stezce“, kdy Volary byly největším soumarským sídlištěm na české straně prachatické větve této obchodní cesty. Smutnější příběhy vypráví expozice „Pochod smrti“, jenž prošel městem v roce 1945 z koncentračního tábora Helmbrechts. Když později americká armáda osvobodila Volary, našla se v okolí města těla zemřelých či zastřelených žen. Ostatky 96 obětí nacistického řádění byly uloženy na samostatném hřbitovu, kde je dnes umístěn pietní památník, zapsaný mezi židovskými pamětihodnostmi.