ÚvodAktualityKřížová cesta na hrad Bezděz je kompletní
Památky

Křížová cesta na hrad Bezděz je kompletní

  • 14. července 2016
Fantastický dar pro Bezděz – křížová cesta je kompletní, neboť se během tří měsíců podařilo získat poslední dvě postrádané dřevořezby! Dva roky po náhodném nálezu dřevořezby zachycující výjev Kladení Krista do hrobu, se na Bezděz vrací poslední pohřešovaná dřevořezba s výjevem Šimon Kyrenský pomáhá Pánu Ježíši nést kříž. Dřevořezba je darem dámy, která si přeje zůstat v anonymitě.
Dřevořezeb je v celém souboru čtrnáct a tvořily výzdobu kapliček lemujících cestu na Bezděz. Dřevořezby pochází z konce 17., či začátku 18. století a považovaly se od cca 60. let minulého století za ztracené. Darovaná i zakoupená dřevořezba je ve velmi zachovalém stavu, mají rozměry 64x100 cm.

Kapličky lemující cestu na královský hrad nechala v roce 1686 postavit hraběnka Marie Anna z Valdštejna.

Kapliček je celkem patnáct a lemovaly cestu desetitisíců poutníků, kteří přicházeli na Bezděz, aby se poklonili černé Madoně montserracké, která sem byla přinesena v roce 1661 řádem montserratských benediktinů. Kapličky byly vyzdobeny nejprve malbami a později dřevořezbami s výjevy ukřižování Krista – křížovou cestou od neznámého autora. Dřevořezeb bylo čtrnáct, v patnácté kapličce u úpatí hradu byla umístěna soška Panny Marie.

Dřevořezby v kapličkách přežily nejenom celé 18. a 19. století, ale i druhou světovou válku. V průběhu padesátých a šedesátých let 20. století se ale začaly ztrácet a tak je tehdejší kastelán Bezdězu postupně vynosil na hrad, kde byly vystaveny v Purkrabském paláci, i zde se ale pravděpodobně některá ztratila a proto byly zbývající – celkem jedenáct – odvezeny do muzea v České Lípě, kde jsou vystaveny v Bieberově kapli.

Bývalý kastelán pan Jan Jurička našel v roce 1983 po dřevořezbách ještě tři prázdné rámy, které pečlivě uschoval. 20. března 2014, při pracích před zahájením sezóny, objevil jednu z postrádaných dřevořezeb, konkrétně s  výjevem Kladení Krista do hrobu. Dřevořezba prošla restaurátorským zásahem a je vystavována při výjimečných příležitostech v hradní kapli.

Jeho nástupce, současný kastelán pan Kamil Seidl, získal pro hrad poslední chybějící dřevořezbu, respektive poslední dvě. Dárkyně jedné z nich chce zůstat v anonymitě. Od května projednával Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově koupi předposlední ztracené dřevořezby Pán Ježíš padá pod křížem poprvé, kdy prodávajícím byla starší paní z Prahy, která chtěla, aby se dřevořezba vrátila na hrad. Na základě znaleckého posudku byla dřevořezba odkoupena za částku třicet tisíc korun. V současné době čeká obě dřevořezby převoz do restaurátorských dílen, restaurátorským zásahem projdou i rámy, které byly dosud uschovány na hradě. Návštěvníkům budou dřevořezby představeny v dubnu 2017. Pro svou vzácnost a výjimečnost nebudou dřevořezby trvalou součástí hradní expozice, ale budou veřejnosti ukazovány při mimořádných příležitostech spolu s dřevořezbou nalezenou před dvěma lety.