ÚvodAktualityKvětná zahrada v Kroměříži zve na komentované prohlídky i výstavu ovoce
Příroda

Květná zahrada v Kroměříži zve na komentované prohlídky i výstavu ovoce

  • 12. října 2019
Květná zahrada v Kroměříži zve ještě do konce října na providelné komentované prohlídky. Konají se vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a 14:00 hodin. Na poslední říjnový víkend se navíc v Králičím domku Květné zahrady chystá tradiční výstava ovoce.

Květná zahradaBěhem října můžete zavítat do Květné zahrady v Kroměříži na pravidelné komentované prohlídky. Ty se konají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a 14:00 hodin. Navštívit lze také Rotundu, a to v 9:30, 12:30 a v 15:30 hodin. Mimo tyto termíny si mohou zájemci sjednat prohlídku na tel. čísle 723 962 891. Vstupné je za 140 korun.

V Králičím domku Květné zahrady budou mít návštěvníci od 25. do 28. 10. 2019 možnost navštívit tradiční výstavu ovoce. Během výstavy bude možné ochutnat plody, mošty a další dobroty  z ovoce. Komentované prohlídky výstavy starých a krajových odrůd ovoce v pátek 25. října v 15.00 h a v sobotu 26. října ve 14.00 hodin.
 

Z historie Květné zahrady v Kroměříži

Květná zahradaKvětná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům nejen u nás, ale v celosvětovém měřítku, a je v podstatě jedinou svého druhu v Evropě. Myšlenka na založení Květné zahrady vzešla od biskupa Karla II. Lichtensteina z Castelkorna poté, co se mu dostala do rukou kniha o zahradách ve Versailles. Ty ho natolik nadchly, že se rozhodl podobně krásné zahrady založit také na biskupských državách v Kroměříži.

Projekt svěřil císařskému architektovi Giovannimu Pietrovi Tencallovi, realizace pak proběhla v letech 1665–1675. V následujících staletích však prošla zahrada různými úpravami, sloužila po určitou dobu také jako zázemí pro zámek a na původně květinových záhonech se pěstovala zelenina a ovocné stromy. Paradoxně, právě díky tomu se dochovala, protože nebylo změněno její původní základní rozložení. A díky dobové dokumentaci jsou také poměrně dobře známy i všechny rostliny, které v původním Libosadu byly.

Květná zahradaKarel z Lichtensteinu-Castelkorna pozval rytce Justuse van den Nypoota, který hotovou zahradu zvěčnil. Vzniklé grafiky pak biskup rozdával návštěvám jako dárek. Díky tomu je velmi dobře známé, jak zahrada vypadala, což bylo pro její obnovu, která nedávno proběhla, velmi důležité. V roce 1998 byl celý areál Arcibiskupského zámku a zahrad díky své jedinečnosti zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž Příroda

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.