ÚvodAktualityLiberecká zoo slaví letos 115 let a zlevnila permanentku
Příroda

Liberecká zoo slaví letos 115 let a zlevnila permanentku

  • 5. března 2019
V Zoo Liberec letos chtěli oslavit rovné 100. výročí vzniku zoologické zahrady. Historici však přišli na to, že na oslavu tohoto data je už pozdě. Zjistilo se totiž, že je zahrada o 15 let starší, než se předpokládalo. Údaj o jejím založení v roce 1919 je zavádějící, zahrada má totiž počátky už v roce 1904. Návštěvníky letos potěší levnější permanentky, které jsou dostupné za 300 korun.
Nejstarší zoo v Česku je ještě starší, než se dlouhá léta uvádělo. Zoologická zahrada Liberec, plánovala v letošním roce oslavit své jubilejní sté výročí. Během příprav tematických akcí a hlubšího zkoumání celé historie se však zjistilo, že je ještě starší, než všichni předpokládali. Nové badatelské průzkumy dokazují, že byla založena již v roce 1904 a v letošním roce tak neoslaví jubilejních stovku, ale bude jí už rovnou sto patnáct let.
 

Badatelé přišli s šokujícím odhalením

Zoo LiberecV rámci oslav významného výročí plánuje Zoo Liberec na podzim tohoto roku vydat rozsáhlou knižní publikaci mapující celou její dlouhodobou historii. Jedním z úkolů badatelů bylo také dohledat nějaký dobový dokument z roku 1919 potvrzující vznik a založení této nejstarší zoo v Čechách. Jaké bylo překvapení, když historikové sice dokument nalezli, ale jednalo se o doklad, ve kterém město Reichenberg (Liberec) předává městské pozemky Ornitologickému spolku za účelem založení zoologické zahrady roku 1904.

Podle badatelů bylo důvodem mylného datování vzniku zoo záměrné zkreslování nejstarší historie nejprve správcem a v roce 1929 už ředitelem Erichem Sluwou, který začal o zoologické zahradě vydávat brožurky. Ten považoval zahradu, kterou vedl, za novou. Popisuje, že byla vytvořená jakási nová zoo a už se nezmiňuje o tom, že existovala jiná zoo. Připsal si zásluhy za to, že on založil tu "správnou zoo". V roce 1934 Sluwa dokonce vydává brožuru k příležitosti patnácti letům založení zoo, ve které označil rok 1919 rokem skutečného založení zoo a o předchozím působení a zásluhách Ornitologického spolku se zde vůbec nezmiňuje.
 

První liberecká zvířata: srnky, vodní ptáci nebo buvol

Liberec první zooPrvními zvířaty při otevření librecké zoo v září roku 1904 byla srnčí zvěř, která se postupně navýšila na šest kusů. A začal se i budovat vodní svět pro vodní ptactvo. Ze srnčího výběhu a rybníčků pro ptactvo se velmi záhy na vzdálenějších pozemcích v údolí potoka vyvinula malá zoologická zahrada. K pestrému ptactvu, srncům, ovcím a drobnému zvířectvu brzy přibyla i další zvířata. Již před první světovou válkou se v zahradě chovali kromě drobného zvířectva z celého světa také draví ptáci, hadi, ještěři, ryby, dikobraz, opice nebo divoký buvol.

Mimo vlků, lišek, divokých psů a dalších menších šelem zde návštěvníci mohli spatřit také medvědy či pumu. V roce 1908 bylo v areálu zoo zbudováno také první větší zimoviště a o rok později dokonce i pavilon opic, klece pro šelmy, čtyři akvária a tři terária. V roce 1913 zoo chovala na 110 druhů domácího a cizokrajného ptactva a více než 130 druhů zvířat z celého světa.
 

Díky novému výročí jsou levnější roční permanentky

Zoo Liberec velbloudiPřestože librecká zoo neslaví sto let, ale výroční mnohem vyšší, veřejnost a příznivci zoo o oslavu významného jubilea nepřijdou. Jako překvapení a poděkování pravidelným návštěvníkům si zahrada mimo jiné připravila dárek v podobě výrazného snížení cen permanentek.

Změna vstupného se dotkne ročních neomezených nepřenosných permanentek, jejichž ceny se snižují na třetinu a pořízení se nyní vyplatí již po druhé návštěvě zoo. Zájemci si mohou od 1. března 2019 pořídit roční permanentku za 300 Kč (původně stála 950 Kč), pro děti stojí 200 Kč.
Zoo Liberec – dobrodružství z poznání Příroda

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).