ÚvodAktualityLucemburkové, Kutná Hora a deset zajímavých akcí
Zážitky

Lucemburkové, Kutná Hora a deset zajímavých akcí

  • 30. května 2016
Turnaje, slavnosti, hodování, hudba, tanec, divadlo, veselé kousky kouzelníků a další dvorské i lidové kratochvíle – to všechno zažívala Kutná Hora za vlády čtyř lucemburských panovníků. Blíže se s nimi seznámíte na výstavě, která začíná v červnu a zve vás na ni portál Kudy z nudy.
Dvě muzea ve středních Čechách pro letošní rok oslav Karla IV. připravila velké výstavy – a možná symbolicky jsou obě ve městech, která v té době tvořila ekonomické pilíře království. Tím prvním je Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, kde bude až do října k vidění výstava Císař Karel IV. a zlato pro korunu, druhé je České muzeum stříbraKutné Hoře.
 

Kutnohorské stříbro pro Lucemburky

Výstava Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně bude k vidění v Hrádku, hlavní budově Českého muzea stříbra, od pátku 3. června až do konce listopadu. Dozvíte se, jakou roli královské horní město hrálo v životech a hlavně v pokladnách čtyř českých panovníků z dynastie Lucemburků, tedy Jana, Karla, Václava a Zikmunda. Vedle repliky římské císařské koruny a Sedlecké monstrance uvidíte další vzácné předměty, třeba faximile Velislavovy bible a Právní knihy doby Václava IV. nebo bysty panovníků.

Současně s výstavou samozřejmě můžete projít i prohlídkový okruh Cesta stříbra, jehož součástí je replika středověkého stříbrného dolu s technickým vybavením a expozice, kde uvidíte zpracování stříbrné rudy a následnou ražbu mincí.
 

Kutnohorské stříbření

Na dobu vlády Lucemburků se zaměří i letošní tradiční gotická slavnost Kutnohorské stříbření, připomínající slávu královského horního města. Letošní jubilejní XXV. ročník provází motto „na počest císařského otce“ a odehraje se během posledního červnového víkendu, tedy v sobotu a neděli 25. až 26. června. Hlavní program s fanfárami, slavnostními nástupy trubačů a praporečníků, turnajovým kláním, hudbou, soutěžemi lučištníků i zábavným turnajem v koulené havířů a mincířů po oba dny zaplní prostor před chrámem sv. Barbory a nádvoří Jezuitské koleje; v sobotu večer program vyvrcholí průvodem od Hrádku, dvorskou slavností, pochodňovým průvodem a ohňostrojem.
 

Než začne Kutnohorské léto…

V době konání Kutnohorského stříbření už bude město jen symbolický krůček od zahájení prázdninového festivalu Kutnohorské léto; užijete si například atraktivní noční prohlídky sedlecké kostnice, sedlecké katedrály a chrámu sv. Barbory, večerní prohlídky chrámu sv. Jakuba nebo netradiční prohlídky kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín.

Do té doby ovšem do někdejší „stříbrné pokladnice království českého“ zamíří také milovníci klasické hudby, a to na Mezinárodní hudební festival Kutná Hora a na Operní týden; vyvrcholením letošního ročníku bude slavná Verdiho opera Aida v provedení souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, která se odehraje na nádvoří Vlašského dvoraneděli 26. června. Zapomenout nesmíme ani na letošní Noc kostelů, na kterou se můžete těšit v pátek 10. června.
Vinné sklepy Kutná Hora Gurmánská turistika

Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře Příroda

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality