ÚvodAktualityNa Příbramsku byl po sto letech potvrzen výskyt kočky divoké
Příroda

Na Příbramsku byl po sto letech potvrzen výskyt kočky divoké

  • 8. února 2021
Zdá se, že se na Příbramsku po dlouhých 100 letech objevila vzácná šelma, kočka divoká. Její výskyt potvrdil Ústav biologie obratlovců Akademie věd. Podle historických záznamů byla šelma běžně lovena v okolí Dobříše ještě v 18. století, naposledy pak roku 1914. Od té doby až do teď byla kočka divoká v této oblasti považována za vyhubenou.
kočka divokáV uplynulých dnech bylo v okolí Nového Knína na Příbramsku nalezeno tělo mrtvého zvířete. Genetická analýza Ústavu biologie obratlovců Akademie věd potvrdila, že se skutečně jedná o samce kočky divoké. Vědci také uvedli, že nalezený samec nalezený u Nového Knína patřil k bavorské populaci koček divokých. Příbramsko však představuje oblast, která není přímo napojena na pohraničí a na areál výskytu v sousedních státech, což by mohlo být důkazem, že nejde jen o ojedinělý výskyt jedince, který se k nám zatoulal z Německa. To potvrzují i místní obyvatelé – podobně vyhlížející kočku, kterou usmrtil automobil, objevili již loni v květnu.
 
Kočka divoká je skrytě žijící druh, který může snadno unikat pozornosti. Vědci o ní vědí díky záznamům z fotopastí používaných k monitoringu velkých šelem, zejména rysa ostrovida. Ty prokázaly její pohyb na česko-slovenském pomezí v oblasti Bílých Karpat a Javorníků, ale také na Šumavě nebo v Doupovských horách
 

Pomozte vědcům sledovat výskyt kočky divoké

kočka divoká – koťataZmapovat přítomnost kočky divoké se snaží společný projekt „Hledáme kočku, pozor, divokou!“ Ústavu biologie obratlovců, Národní zoologické zahrady Bojnice a Hnutí Duha Olomouc. Informovat vědce o výskytu kočky divoké lze prostřednictvím formuláře na webových stránkách projektu kockadivoka.cz, e-mailem na stopy@selmy.cz nebo se přímo ozvat koordinátorům projektu.
 
I když je projekt zaměřen na výskyt kočky divoké především na česko-slovenském pomezí, zoologové sbírají údaje o výskytu této vzácné šelmy i z jiných částí České republiky.
 

Jak poznat kočku divokou

kočka divokáKočka divoká patří mezi nejvzácnější druhy naší fauny. Je podobná mourovaté kočce domácí, ovšem je větší, huňatější a zavalitější. Divoké kočky mají širší a mohutnější lebku než kočky domácí a celkově je jejich vzhled robustnější a silnější. Od zdivočelých koček domácích se rozezná dobře podle huňatého ocasu s výraznými černými prstenci a podle jemného pruhování celého těla. Ocas nevybíhá do špičky, nýbrž je na konci pokryt nejdelšími chlupy, takže vypadá, jako by byl tupě zakončen. Mezi ušima jsou čtyři tenké tmavé proužky a 4-5 tmavších příčných pruhů je na nohou.

Kočka divoká ožívá především v noci. Odpočatá se vydává na lov hlodavců, kteří jsou její nejčastější kořistí. Podle příležitosti je doplní obojživelníky, plazy, hmyzem, drobnými ptáky. Může se pohybovat na území velkém desítky i stovky hektarů. Je samotářská. Pouze v období námluv (od února do března), se páry potkávají. O mláďata, která se narodí mezi dubnem a květnem, pečuje pouze samička.
Vrchol Kočka v Brdech Příroda

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.

Naučná stezka Kozí hory: Nový Knín – Libčice Příroda

Naučná stezka Kozí hory: Nový Knín – Libčice

Trasa stezky s osmi zastávkami je zaměřená na pozůstatky těžby zlata v okolí Nového Knína a obce Libčice. Od Kozích hor vede stezka převážně lesním terénem.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Zlatonosná říčka Kocába Příroda

Zlatonosná říčka Kocába

Kocába je 45 km dlouhá říčka, která pramení u obce Dubno 3 km od Příbrami a zapsala se do historie trampingu těsně po I. světové válce, kdy začala být navštěvována milovníky Divokého západu, kteří Kocábu přezdívali Hadí řekou.

Geologické naučné stezky v okolí Nového Knína Příroda

Geologické naučné stezky v okolí Nového Knína

V okolí Nového Knína jsou pro turisty k dispozici naučné stezky s geologicko hornickou tematikou.

Další aktuality