Projekt Austerlitz, Austerlitz z.s., Středoevropská napoleonská společnost a Památník Mohyla míru ve spolupráci s obcí Prace pořádají při příležitosti
252. výročí narození Napoleona Bonaparta v roce 200. výročí jeho skonu na Svaté Heleně akci
Napoleonské dny 2021.
Program proběhne u
Mohyly míru nad obcí Prace na slavkovském bojišti a
zhrne tábor a výcvik vojensko-historických jednotek, pochod bojištěm, přestřelku, přehlídku v předvečer svátku Svatého Napoleona. A kromě dalšího také dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821 (15. srpna), která je přístupná v prostorách památníku od 14. července a nabízí unikátní originální exponáty.
V
sobotu 14. srpna bude od 10:00 hodin otevřené vojenské
ležení návštěvníkům, kteří budou moci sledovat výcvik a manévry, a dozvědět se něco více o fungování a nasazení zbraní přelomu 18. a 19. století.
Od 12:00 do 16:00 se uskuteční
pochod slavkovským bojištěm a následovat bude přestřelka na
Prateckém kopci (pole mezi Prací a
Mohylou).
V 17:00 se bude konat
slavnostní nástup v předvečer Svatého Napoleona. Jedná se o dobové oslavy v jejich světštějším, armádním pojetí.
Nedělní přednášky a derniéra výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821
Neděle 15. srpna bude patřit
přednáškám v muzeu na vojensko-historická témata. První z nich se zaměří na role generálních inspektorů pěchoty francouzské armády na příkladu generálů Schauenbourga a Fririona. Druhá pak na Relace FML Kollowrata o průběhu bitvy u Slavkova a poslední z nich bude věnována vývoji výcvikových řádů pro rakouskou pěchotu od konce sedmileté války do roku 1807.
Od 12:00 hodin bude probíhat
dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821. Ta nabízí řadu dosud u nás nevystavených originálních předmětů, především
uniforem a zbraní z doby napoleonských válek. Všechny pocházejí ze soukromých sbírek. Výstavu doplňují panely nabízející stručnou chronologii Napoleonova života, vybrané citáty, stavějí proti sobě historii, legendu a kontroverzní skutky či výsledky Napoleonovy politiky, nebo popisují nejcennější vstavené předměty. A také dva obrazy.
Zajímavý
portrét Napoleona pocházející ze sbírky známého malíře Edouarda Detaille (1848-1912) a neméně vzácný
portrét poručíka granátníků národní gardy z let 1790-1792, který v roce 1794 zdobil prostory
pařížské Vojenské školy. Ve vitríně s puškou gardové pěchoty a šavlí gardových jízdních myslivců je umístěna také kopie jedné z mnoha Napoleonových posmrtných masek.
Akce se zúčastní členové spolků vojenské historie sdružených ve Středoevropské napoleonské společnosti a pozvaní hosté. Bude mj. pozvánkou na letošní významné
216. výročí bitvy u Slavkova, které, pokud to pandemická situace dovolí, bude největší vojensko-historickou akcí s napoleonskou tématikou v Evropě.