Na Baťův kanál můžete vyrazit na lodi
Letos čeká návštěvníky Baťova kanálu několik novinek – kapitáni lodí mohou vyzkoušet novou rejdu Kunovský les u Starého Města, modernizací prošel vloni také přístav ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Modernizace rejd plavebních komor bude na Baťově kanálu pokračovat i letos, kdy by měly být zahájeny práce v Uherském Ostrohu, Petrově a Nedakonicích. Revitalizace zde bude postupně probíhat do roku 2024. Kapitáni by tak měli počítat s drobnými omezeními na plavbě, plynulost plavby na Baťově kanále však nebude nijak omezena.
Motorový člun si můžete vypůjčit v přístavu Spytihněv, Babice, Kroměříž, Staré Město, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou, Vnorovy, Petrov, Sudoměřice, Skalica (Slovensko) a Hodonín. Detailní informace o půjčovnách a lodích získáte na webu Baťova kanálu batacanal.cz. Režim komorování funguje od 1. května až do konce září 2022 . V květnu od pátku do neděle a ve státní svátky jsou komory k dispozici od 9:30 do 13:30 a od 14:00 do 18:00 hodin. V letních měsících od června do srpna 2022 budou všechny plavební komory otevřeny od úterý do neděle (a ve státní svátky) a v září opět od pátku do neděle. Dne 28. 9. budou komory uzavřeny.
Pravidelné lodní linky budou letos vyjíždět hlavně v letní sezóně, ale najsou se i takové, které přepraví turisty i v květnu. Například loď Ámos ve Strážnici vyjíždí v 11:00 a 15:00 hodin v úterý, čtvrtek a o víkendu na hodinovou vyhlídkovou plavbu. Loď Flora podniká během máje půlhodinové plavby kolem Petrova, a to od úterý do pátku v 11:00 a 15:00 hodin, o víkendech a svátcích v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin. Loď Konstancie jezdí podle lodního řádu po trase Hodonín – Perunská lúka – Rohatec (ústí Baťova kanálu) a zpět ve všední dny ve 14:00 a 16:00 hodin, o květnových víkendech i v 11:00 dopoledne.
Kolem Baťáku na kole i in-line bruslích
Zatímco splavná délka Baťova kanálu je 60 km, celková délka cyklostezky podél největšího umělého toku v České republice je 80 kilometrů. Stezka je díky převaze asfaltového povrchu vhodná také pro in-line bruslaře. Je dostatečně bezpečná tím, že vede mimo motorovou dopravu. Díky napojení stezky na další cykloturistické trasy se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle – například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích či Petrově-Plžích, skanzen ve Strážnici nebo Uherské Hradiště. Navíc na stezku navazuje i síť oblíbených Moravských vinařských stezek. Při tom všem mohou cyklisté využívat již existující nabídku dalších služeb na březích.
Trasa nabízí ideální spojení plavby s cykloturistikou. Můžete tak na kole vyjet na delší výlet jedním směrem a zpět se svézt výletní lodí, která je přizpůsobena pro přepravu kol. Nabízí se také možnost nalodit se i s kolem na hausbót a kombinovat plavbu s vyjížďkami. Páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu je rovněž skvělým místem pro in-line bruslaře a to především na trase od Otrokovic. Na východní Moravě v současné době převládá především asfaltový povrch cyklostezky, takže je sjízdná téměř po celé své délce. Nejdelší nepřerušovaný úsek pro in-line vede ze Spytihněvi do Kostelan (asi 15 km).