ÚvodAktualityNové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty
Kultura

Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den s Kelty

  • 16. května 2024
Program nazvaný Den s Kelty připravilo na pátek 17. a sobotu 18. května 2024 Muzeum Nové Strašecí na Rakovnicku. Pro děti budou přichystány nejen praktické ukázky řemesel v dobovém keltském táboře před muzeem, ale i soutěže, kde si vyzkouší své dovednosti a znalosti. Letošní výjimečnou událostí je 2. ročník Opukového sympozia, které se koná u příležitosti výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic.

hlava keltaMuzeum Nové Strašecí ve spolupráci s Městem Nové Strašecí srdečně zve ve dnech 17. a 18. května 2024 na tradiční akci Den s Kelty a 2. ročník Opukového sympozia, kterými si v Novém Strašecí každoročně připomínají slavný nález opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic.

Letos zde představí veřejnosti nejnovější poklad dvanácti zlatých bójských statérů z Rakovnicka. Jedná se o unikátní soubor nejstarších mincí, jež Kelti razili na našem území na přelomu 3. a 2. stol. př. n. l. Mince budou k vidění 17. a 18. května ve výstavní síni muzea. V pátek 17. května v 16. hodin se také uskuteční přednáška věnovaná právě tomuto nálezu, jeho významu pro rakovnický region a jeho nadregionálnímu přesahu.

KeltovéV pátek i v sobotu bude před muzeem a v muzeu probíhat Den s Kelty. Jde o tradiční ukázky keltských řemesel doplněné o dílničky s výrobou šperku, ražbu mincí, či práci s opukou. Pro děti bude připravena hra zaměřená na keltská božstva a symboly a samozřejmě také odměna. Keltské dovednosti budou u muzea k vidění v pátek od 9:00 do 16:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 18:00 hodin.

V sobotu se ve 13 hodin se bude konat vernisáž 2. ročníku Opukového sympozia. Pozvání na sochařské sympozium přijali ak. sochař Jan Turský, výtvarník Karel Kellner, ak. architekt Milan Hubeňák, ak. sochař Jaromír Švaříček a jeho dcera Rozálie Švaříčková. Práci sochařů na vytváření opukových soch s keltskou tématikou bude možné sledovat již od 15. května před kostelem. Ukončení Dne s Kelty a vernisáž sochařských děl proběhne v sobotu 18. května ve 13 hodin také před kostelem. V muzeu budou k zakoupení upomínkové předměty a speciální várka zakuřovaného piva Beltaine.


Nejcennější keltská plastika v Evropě

hlava keltaPravděpodobně nejznámějším uměleckým dílem z keltského období v českých zemích je světově proslulá „hlava Kelta“ – kamenná hlava nalezená roku 1943 v lomu u Mšeckých Žehrovic. Jedná se o cca 25 cm vysokou sošku hlavy z bělohradské opuky, zobrazující muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Vytvořili ji Keltové ve 2. polovině 3. stol. před Kristem z bělohorské opuky, která zasahuje i na Novostrašecko. Třebaže se podle odborníků podobných plastik našlo v Evropě několik desítek, žádná z nich není esteticky zpracovaná do takových detailů jako tato. Podle archeologů může hlava představovat druida nebo uctívaného předka, tzv. héroa. To byli význační lidé, kteří se něčím proslavili a jejich rodiny a komunity je po několik generací uctívaly. Odborníci odhadují, že šlo pravděpodobně o rodinnou skupinu Keltů, která žila v Žehrovicích a svého předka uctívala v rámci domácího kultu. Unikátní originál keltské hlavy je vystavován jen málokdy. Byl i ozdobou prestižních celoevropských i světových výstav o Keltech.

Muzeum Nové Strašecí Kultura

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Nové Strašecí

Nové Strašecí

Nové Strašecí budete míjet, když pojedete z Prahy do Karlových Varů. Leží na Rakovnicku, z jihu je chrání křivoklátské lesy, ze severu a západu přírodní park Džbán. Proslavený houbařský ráj je známý také jako oblíbená oblast chatařů a chalupářů.

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic – nejcennější keltská plastika v Evropě

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic – nejcennější keltská plastika v Evropě

Pravděpodobně nejznámějším uměleckým dílem z keltského období v českých zemích je světově proslulá „hlava Kelta“ – kamenná hlava nalezená roku 1943 v lomu u Mšeckých Žehrovic. Jedná se o cca 25 cm vysokou sošku hlavy z bělohradské opuky, zobrazující muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Dnes si hlavu Kelta z 3. století př. n. l. můžete prohlédnout v Muzeu Nové Strašecí.

Další aktuality