Milovníci umění si mohou v Českém Krumlově prohlédnout zahradní domek u Vltavy, kde v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval Egon Schiele. K vidění je zde jednak garsonka, kde si můžete posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy, ale také mansardový ateliér, kde jsou celou letní sezónu vystavené práce vzniklé během zimních pobytů současných umělců. Garsonka je vybavena replikami Schieleho nábytku (originální kusy jsou k vidění v Schieleho Centru) včetně stoosmdesáticentimetrové postele.
Práce jsou v jednotném formátu a na dřevěných deskách, stejně jako Schieleho Mrtvá města, olejomalby z roku 1911. K prohlídce zvou i jinak nepřístupné rozlehlé terasy kolem domu, kde můžete za hezkého počasí posedět a prožít jedinečnou atmosféru tohot místa. Vzrostlé stromy a řeka zesilující pocity z působení přírodních živlů – slunce, vítr, déšť i sníh je v tomto domě velkým zážitkem; a vědomí, že prostor obýval a miloval jeden z nejlepších umělců 20. století, že tu byl šťastný a chtěl se tu usadit na trvalo, nemůže nemít vliv na uměleckou tvorbu obyvatel. Místním občanům ale vadil malířův volný způsob života a především skutečnost, že kreslí akty dospívajících dívek, a proto byl v srpnu téhož roku nucen město opustit.
Vybraní současní umělci zde tráví zimní čas, dům je pro ně zajímavý především svým tajuplným romantickým duchem. Jedním z prvních oslovených umělců byl Roman Týc, který byl odsouzen a uvězněn v roce 2012 na jeden měsíc za umělecký počin, při kterém "oživil" postavičky na pražských semaforech pro chodce – stalo se tak přesně 100 let poté, co byl v Neulengbachu uvězněn Schiele za to, že jeho erotické kresby a akty rozvěšené v ateliéru mohly otevřeným oknem spatřit kolemjdoucí děti.