Kde jinde strávit alespoň jeden den velikonočních prázdnin než v Zoo Praha, kde se připravíte na blížící se Velikonoční pondělí, nebo ho přímo v zoo prožijete? Návštěvu pražské zoo ozvláštní i nově otevřená expozice Gobi (nejen) pro koně Převalského. Během nadcházejícího víkendu ji můžete poznat během speciálních prohlídek s průvodcem, které začínají v sobotu i neděli ve 14:00 hodin u horní stanice lanovky.
A na co všechno se můžete o Velikonocích v Zoo Praha těšit? Na Velký Pátek, letos 29. března 2024, se podle pověstí otevírají hory a skály, které vydávají své poklady. Přijďte si do zoo zahrát rodinnou stopovačku. Na úspěšné řešitele čeká odměna! Během dne budou probíhat komentovaná krmení. Během velikonočního víkendu 30. a 31. března čeká návštěvníky v 11:00 exkurze za nejvzácnějšími kachnami světa, morčáky paranskými. Spolu s průvodcem si projedete Ptačí mokřady, sraz je u běžeckého radaru. Od 14:00 se chystá výprava do Gobi – prozkoumejte nově otevřený expoziční celek! Sraz s průvodcem je u horní stanice lanovky. Jak se daří malé Mobi v Rezervaci Dja zjistíte v 16:00. Sraz s průvodcem bude u Toulavého autobusu před vstupem do Rezervace Dja. I v sobotu a neděli budou pokračovat komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Velikonoční pondělí 1. dubna 2024 si v Zoo Praha užijete se zvířaty při komentovaném krmení a od 10 do 15 hodin můžete volat na speciální aprílovou linku na číslo 296 112 300 panu Hrochovi. Velmi oblíbený je mezi návštěvníky Zoo Praha trénink a krmení lachtanů jihoafrických. Na Velikonoční pondělí ve 13:30 čeká lachtany navíc speciální velikonoční nadílka – ryby zamražené do tvaru vajec.
Prozkoumejte novou expozici Gobi
V sobotu 23. března 2024 otevřela Zoo Praha novou expozici Gobi, která představuje mongolskou faunu v prostředí věrně imitujícím tamější krajinu. Nachází se v horní části zahrady u stanice lanovky. Kromě ikonických koní Převalského zde našlo domov dalších jedenáct druhů zvířat žijící v mongolské Gobi. Jedná se například o pouštní kočky manuly anebo předobraz bájného olgoje chorchoje, hroznýška tatarského. Kromě pozorování zvířat si zde prohlédnete také řadu gobijských artefaktů – autentickou jurtu, tradiční mongolské ovó, kosti dinosaurů či záhadné petroglyfy.
Hlavní výběh zaujímá plochu 2 000 m2 a snahou jeho tvůrců bylo vytvořit zde prostředí co nejpodobnější středoasijské suché stepi. Tomu odpovídá chudá vegetace, kaskádovitý povrch výběhu členěný skalními výchozy a balvany i hrubý povrch z písku a kamení vhodný pro rovnoměrný obrus kopyt. Stupňovitý svah výběhu imitující terén zvlněné stepi džungarské Gobi plynule přechází v okolní pohoří. Umělé skalní útvary v jednom místě věrně napodobují konkrétní mongolskou lokalitu – světoznámé Planoucí útesy, které proslavily paleontologické nálezy z konce druhohor. Na venkovní výběh navazuje menší pavilon zasazený do terénu a zcela osázený zelení. Uvnitř si prohlédnete terária s menšími pouštními živočichy: domov tu našel ježek ušatý, pískomil mongolský (ve své původní, nedomestikované formě), droboučký křečík Roborovského a pestruška písečná, známá také jako stepní lumík. Z plazů je zde mimo zmiňovaného hroznýška alias olgoje chorchoje ještě řada agamek a paještěrek. V Gobi žijí ale také živočichové trávící své dny pod zemí – švábi lékařští (připomínající miniaturní želvičky), a štíři Martensovi. I ti tu nesmějí chybět. Štíry uvidíte díky dvojímu osvětlení i světélkovat. Komentované prohlídky expozice Gobi začínají v sobotu a neděli 30. a 31. března ve 14:00 hodin.
Světová rarita v Ptačích mokřadech
Světovou raritu ukrývá i expozice Ptačí mokřady. Pouze zde totiž žijí morčáci paranští – kriticky ohrožené rybožravé kachny, které mimo jejich domovinu nelze spatřit nikde jinde na světě než právě od letoška v Zoo Praha. Ochranu tohoto druhu v místě jeho přirozeného výskytu pražská zoo již řadu let podporuje v rámci svých in situ projektů. Právě proto teď získala pět párů morčáků do svého chovu.
Procházka po „haťových chodnících“ zájemce provede také kolem otevřených výběhů obývaných jeřáby a kachnami až ke kryté expozici člunozobců. Tyto unikátní ptáky s ohromným zobákem chová Zoo Praha jako jedna z mála zoo na světě. Spatříte je přes prosklenou čelní stěnu v bohatě zarostlé ubikaci navozující atmosféru záplavových středoafrických mokřadů. S průvodcem sem můžete zajít v sobotu a neděli 30. a 31. března v 11:00 hodin.