Je to nebezpečné?
To je, jak jinak, nejčastější otázka. Je. Vývoj materiálů šel v posledních letech nesmírně kupředu a pochopitelně i padáky se dělají z látek, které jsou naprosto spolehlivé. Všechno (včetně instruktorů) je podrobováno přísným kontrolám a padáky dnes monitorují i při seskoku velmi kvalitní zařízení.
Kolik času zabere výcvik?
To je různé podle toho, co si zvolíte za cíl. Pokud vám stačí tandemový seskok (s instruktorem na zádech), budete umět vše potřebné za 15 minut. Pokud chcete skákat sami, trvá výcvik asi 8 hodin. Ani to ale není dlouhá doba.
Co je to ten tandem?
Tandemový seskok je nejrychlejší cesta, jak zažít volný pád a snášet se s padákem na zem. Zkušený parašutista si vás uváže do speciálního postroje a seskočí s vámi z výšky 4 km. Volný pád trvá necelou minutu, dalších cca 6 minut (a více) trvá let s padákem.
Co k tomu potřebujete?
Důležité je být starší osmi let a mít víc než 120 cm. Pak už potřebujete jen sportovní obuv (zbytek vám dodají na letišti). Hodí se i cca 3500 Kč, což je běžná cena seskoku. Mít byste naopak neměli víc než 100 kg, potíže s páteří, srdeční potíže a epilepsii. Lékařské vyšetření také není potřeba.
Co když chcete skočit sami?
Pak se podrobíte osmihodinovému výcviku. První stupeň zahrnuje seskok z asi 1200-1500 metrů nad zemí. Vyšší úroveň (IAFF) obsahuje stejně dlouhou teorii a seskok ze 4 km – ovšem za asistence dvou instruktorů.
Chcete se stát plnohodnotným parašutistou?
Na AFF (Accelerated FreeFall), tedy zrychlený výcvik pro volný pád, potřebujete absolvovat 8 cvičných seskoků. Po nich následuje další výcvik, ale váš sen je na dosah. Takové kurzy však stojí kolem 40 tisíc korun. Ovšem výsledek stojí za to. Nebo ne?