ÚvodAktualityPlavba na lodičkách Punkevními jeskyněmi letos slaví rovných 100 let
Příroda

Plavba na lodičkách Punkevními jeskyněmi letos slaví rovných 100 let

  • 31. března 2021
Už sto let si návštěvníci Punkevních jeskyní v Moravském krasu užívají půlkilometrovou trasu po hladině podzemní říčky Punkvy na lodičkách. Z vodní hladiny lze vidět smaragdová jezírka i Masarykův dóm s bohatou krápníkovou výzdobou. Poprvé se loďky na svou cestu po smaragdové vodě vydaly dne 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm.
Punkevní jeskyněJe to neuvěřitelné, ale letos je to rovných 100 let od okamžiku, kdy se první turisté svezli na lodičkách v podzemní kráse Punkevních jeskyní. Ve středu 30. března 1921 byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm. Plulo se tehdy na čtyřech dřevěných člunech s vesly, každý z nich uvezl 16 osob. Dnes se této prohlídce říká zkrácená vodní plavba.

Téměř půlkilometrová trasa začínající u dna propasti Macochy, která nemá nejen v České republice obdoby, vznikla po třinácti letech složitých podzemních prací pod vedením Karla Absolona. Její podoba je stejná do dnešních dnů. V nitru Země za propastí Macocha je zbudován malý přístav. Pluje se pak klikatým labyrintem chodeb a dómů po Punkvě, jejíž dno je místy až čtyřicet metrů hluboko pod dnem dnešních elektromotorických člunů, klouzajících v tichém hrčení motorů, tu podle podvodních útesů, tam zase pod jícny komínů po smaragdově zelené vodě, kterou nasvětlují reflektory.
 

Splavnění Punkvy bránil Zlý sifon

punkevní jeskyněZbudování vodní cesty však nebylo vůbec jednoduché. Snažilo se o to mnoho badatelů, například hrabě František Salm počátkem 19. století nebo doktor Jindřich Wankel roku 1857. Plány však vždy ztroskotaly na tzv. sifonech, což jsou skalní stěny pod hladinou. Pod nimi sice voda proudí, ale samotné stěny jsou i 30 m dlouhé. Do boje s nimi se pustil doktor Karel Absolon, známý archeolog, geograf, paleontolog, speleolog a objevitel i výzkumník mnoha jeskyní v Moravském krasu. Jako první slanil na dno propasti Macocha a v Dolních Věstonicíh objevil se svým týmem Věstonickou Venuši. Absolonovi nedalo splavnění Punkvy spát a pustil se do náročného projektu.

Punkevní jeskyněV roce 1920 s pomocí kamenovrtacího oddílu československé armády a nejmodernějších technologií navrtali a sestřelili sifony, které jim stály v cestě. Bylo to velmi náročné a drahé, ale Absolon si peníze dokázal sehnat od mnoha sponzorů. Práce se však zastavily u Zlého sifonu, jenž sahal do hloubky až 30metrů. Až roku 1933 se za pomoci čerpadel, které odčerpávaly vodu z přítoků říčky, podařilo vyvrtat odvodňovací štolu. Pak už spalvnění nestálo v cestě nic a trasa mohla být otevřena v celé své kráse. Dodejme ještě, že teplota vody v podzemí se pohybuje zhruba od čtyř do sedmi stupňů, vzduch je jen o něco málo teplejší.
 

Od loděk s bidly po dnešní elektrolodě

punkevní jeskyně lodičkyNěkteří životem zkušenější čtenáři si možná vzpomenou na to, jak se v 80. letech plavili po Punkvě v dřevěných člunech. Ty měly zadáka, která odbsuhoval motor v zadu a kormidelníka vpředu, který plavidla pomocí tyče odrážel od stěn v ostrých zatáčkách.

Současné moderní elektrické lodě, které tichounce plují po hladině, bohužel zatím smutně odpočívají v přístavišti. Ale těší se, že jednou se snad pandemická situace uklidní a jeskyně znovu přivítá své návštěvníky.
Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj