V té době ožila i důlní voda, o jejíchž léčivých účincích na klouby a proti bolesti často hovořili staří horníci. V roce 1905 se při měření vídeňských fyziků ukázalo, že obsahuje radon – plynný rozpadový produkt radia. Už o rok později vznikly v
Jáchymově první radonové lázně na světě, kde zázračná důlní voda zaháněla bolesti, osvěžovala organismus a léčila. Návštěvníky vítala radonová koupel, radiové obklady, ozáření i injekce radonu, zdejší pivovar vařil Radium-Beer, sodovkárna stáčela Radium-Perle a jako suvenýr si uzdravení hosté mohli odvézt St. Joachimsthaler Radium-Seife z místní továrny na mýdlo. Zkrátka co bylo radioaktivní, to bylo „in“.
Marie Curie-Skłodowska navštívila své osudové město v roce 1925. Sfárala do dolu Svornost, kde vyvěrají prameny radonové vody, prohlédla si lázně, zajímala se i o medicínské aplikace radia… a s některými nesouhlasila. Ostatně sama se potýkala se zdravotními obtížemi, vyvolanými účinky radioaktivního záření, a ty patrně vyvolaly i chorobu, na niž v roce 1934 zemřela.