ÚvodAktualitySoos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu
Příroda

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

  • 27. března 2024
Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Rezervace SoosPřírodní rezervace Soos leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní. Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí tvoří národní přírodní rezervaci Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v roce 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhá naučná stezka, která vede po dně vyschlého jezera, jež mělo slanou (minerální) vodu.

rezervace SoosDnes zde najdete evropskou raritu – tzv. křemelinový štít – nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. V rašeliništi Soos rostou mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných bublá voda a bahno. Nalezena zde byla i nová řasa Percursaria percursa.

Kromě naučné stezky v Soosu návštěvníci najdou záchrannou stanici pro zraněné živočichy, která je součástí Národní sítě stanic pro handicapované živočichy. Prohlédnout si lze také muzejní expozice o přírodě rezervace a jejího okolí, rozsáhlou expozici „Ptačí svět Chebska“ a paleontologickou expozici „Dějiny země“, jejíž součástí jsou modely prehistorických ještěrů v životní velikosti a reprodukce obrazů Zdeňka Buriana. Rezervace je všem zájemcům otevřena denně od března do listopadu (v prosinci do 15. 12. pouze během víkendů). Vstupné je 130 korun, senioři, studenti a ZTP zaplatí 110 Kč a děti 6-15 let 80 Kč..
 

Prozkoumejte také Geopark Soos

Geopark SoosGeopark Soos představuje venkovní expozici se zaměřením na Chebskou pánev a její bezprostřední okolí. Pro návštěvníky, kteří se zajímají o geologii více do hloubky, jsou zde k dispozici nábrusy jednotlivých horninh. Detailní popis a historii horniny zájemci získají přes QR kód. Dále zde najdou nové informační tabule, kterí vysvětlují jak samotné horniny vznikají. Nejedná se přitom o pouhý výklad zaměřený na konkrétní horninu. Milovníci výletů najdou na každé tabuli i odkaz na místo, kde ji v okolí mohou uvidět. Mezi lokalitami se objevuje například na hrad Vildštejn, Chebský hrad nebo Komorní hůrka.
Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos Příroda

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Další aktuality