ÚvodAktualityPotrubní pošta v Praze je světovým unikátem: slouží už 125 let
Památky

Potrubní pošta v Praze je světovým unikátem: slouží už 125 let

Poslechněte si audio verzi článku
Mnohý Pražan netuší, že se pod povrchem chodníků skrývá klenot, který nám ostatní metropole mohou jen závidět. Je jím potrubní pošta, která v roce 2024 slaví již 125. výročí svého veřejného provozu. V Praze jde zároveň o nejzachovalejší potrubní poštu na světě, která byla aktivně využívaná až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek.
Potrubní poštaUnikátní zařízení sloužilo veřejnosti od 4. března 1899. První trasa pražské potrubní pošty vznikla za Rakouska-Uherska roku 1887 a vedla z hlavní pošty v Jindřišské ulici na poštovní úřad na Malostranském náměstí. Později byla tato trasa prodloužena na Pražský hrad, její celková délka v té době měřila přes pět kilometrů. Systém sloužil hlavně k přepravě telegramů.

Hlavní rozvoj potrubní pošty nastal mezi lety 1927 až 1932, kdy vznikaly další trasy a systém přepravoval přes 400 tisíc pouzder ročně. Během druhé světové války sehrála potrubní pošta důležitou roli při zásobování obléhané budovy rozhlasu. Ještě v 90. letech 20. století bylo potrubní poštou přepravováno 9 tisíc pouzder měsíčně, provoz však postupně slábl a ničivé povodně v roce 2002 udělaly za fungováním 55 kilometrů dlouhé sítě tečku. Rozsáhlou síť neobvyklého poštovního zařízení zachránil před sešrotováním soukromník a stále ji udržuje v provozuschopném stavu.

Potrubní poštaPotrubní pošta funguje na principu přetlaku a podtlaku. Pouzdro se zásilkou se vložilo do systému potrubí a speciální dmychadlo začalo do potrubí vhánět vzduch, tím se vytvořil přetlak. Tak mohlo pouzdro cestovat až na vzdálenost tří kilometrů. I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v Česku stále fungují. Využívají je například nemocnice pro dopravu rentgenových snímků, krve mezi transfuzní stanicí a operačním sálem, ale také pro transporty léčiv či laboratorních vzorků. V některých supermarketech se potrubní pošta používá pro odvádění tržby z pokladen.

Pražská potrubní pošta je dnes již jediný dochovaný systém městské potrubní pošty na světě.
7 věcí, které nevíte o… poštovních známkách

7 věcí, které nevíte o… poštovních známkách

Speciální edici známek nazvanou Modrý Mauricius nebo jednocentovou magentu z Britské Guineje zná kdekdo. Znáte ale stejně dobře české poštovní známky? Víte, co bylo na té první a kdo ji vytvořil? Kdo vlastně podobu nových poštovních známek schvaluje? A že na nejkrásnější známce roku je Ladův kocourek Mikeš? Vydejte se s portálem Kudy z nudy prozkoumat svět poštovních známek.

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap Památky

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.

Poštovní muzeum v Praze Kultura

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.

Pošta Praha – největší pošta v České republice

Pošta Praha – největší pošta v České republice

Největší poštou v České republice je Hlavní pošta v Jindřišské ulici v Praze na Novém Městě. Prostory této pošty pro věřejnost mají podobu velké kryté dvorany s několika desítkami přepážek, které fungují pro všechny druhy poštovních služeb.

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě Kultura

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách.