ÚvodAktualityPovodí Moravy vysadilo do Dyje pět set jeseterů malých
Příroda

Povodí Moravy vysadilo do Dyje pět set jeseterů malých

  • 2. listopadu 2016
Povodí Moravy vypustilo v minulých týdnech do řeky Dyje pět set jeseterů malých. Výsledkem má být obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích, která se dokáže sama reprodukovat. Vysazování těchto krásných ryb do Dyje a posléze i Moravy bude probíhat od konce letošního roku až do roku 2021. Cílem tohoto projektu je vrátit jesetery malé do Dunaje a jeho přítoků. Projekt realizuje Univerzita přírodních zdrojů a věd ve Vídni.
JeseterV rámci projektu usilujícího o rozšíření populace jeseterů hodlá Povodí Moravy vypustit do svých řek celkem 25 tisíc ryb. Jeseteři jsou jedním z vývojově nejstarších druhů ryb žijících v tuzemsku a jsou na českém území chránění zákonem. Dá se říct, že ve vodách plavali už v době, kdy zemi obývali dinosauři. Dnes patří mezi ohrožené druhy. Aby mohli vědci i vodohospodáři sledovat, zda se jeseteří populace samostatně a zdárně vyvíjí, potřebuje na ni dlouhodobě dohlížet. Proto je část ryb vybavena vysílačkami. Jejich pomocí lze po několik let dokumentovat migrační pohyby a využívání různých stanovišť na řekách.
 
Ryby se vylíhly ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji ve Vídni. V rámci projektu LIFE Sterlet tady mladé jesetery odchovává Univerzita přírodních zdrojů a věd ve Vídni. O návrat jeseterů se odborníci pokouší kromě jihomoravské Dyje také v oblastech Wachau, na dolním toku Dunaje od Vídně až po slovenské Gabčíkovo a na řece Moravě. V pozorování mohou pomoci i rybáři. Pokud chytí v Dunaji, Moravě či Dyji jesetera malého, měli by ho změřit a vyfotografovat, zkontrolovat, zda nemá u hřbetní ploutve šedou značku a její číslo si zaznamenat. Pak už jen stačí poslat informace na Povodí Moravy. Jeseteři jsou chráněným druhem, takže je rybáři mohou lovit jen sportovně – po výlovku je musí pustit zpět do vody.
 
malý jeseterMalí jeseteři nyní dosahují délky teprve pár centimetrů, za první rok svého života by ale měli dorůst do velikosti zhruba 25 centimetrů. Pak už rostou pomaleji a ve chvíli, kdy jsou schopní rozmnožování, mají okolo šesti let a 40 centimetrů. V našich vodách tak dorůstá běžně velikosti 40 až 60 centimetrů. Udávají se ale i úlovky přesahující jeden metr. V minulosti byli jeseteři pochoutkou nejen kvůli chuti, ale také proto, že nemají kosti. Jak jsme již zmínili výše, tyto ryby na planetě Zemi žijí již velmi dlouho, z našeho pohledu se jedná v podstatě živoucí fosilie staré 200 milionů let místo kostry mají vnější krunýř.
Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie Příroda

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí Příroda

Vyhlídka Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes i meandry řeky Dyje.

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině Příroda

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině

Moravská Dyje pramení na louce u vísky Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště. Místo, kde řeka pramení je teď příjemným místem k zastavení. Pramen zdobí soška s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera. K prameni se můžete dostat pěšky či na kole.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Řeka Zámecká Dyje u Lednice Příroda

Řeka Zámecká Dyje u Lednice

Plavba po Zámecké Dyji zprvu připomíná amazonskou džungli, v Lednici naopak protéká skvostem zahradní architektury – zámeckým parkem. Z říční hladiny se naskýtají jedinečné pohledy na park, zámek, minaret nebo Janův hrad, patřící do souboru památek UNESCO.

Další aktuality

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Hustopeče žíjí vinařskou historii města a lákají na burčákové slavnosti

Hustopeče žíjí vinařskou historii města a lákají na burčákové slavnosti

29. září 2024 11:17
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Festival environmentálních dokumentů Ekofilm slaví 50. výročí

Festival environmentálních dokumentů Ekofilm slaví 50. výročí

29. září 2024 9:25
Zážitky, Jihomoravský kraj