ÚvodAktualityPoznejte skalní hrad Valečov i v zimě
Památky

Poznejte skalní hrad Valečov i v zimě

Hrad Valečov, jeden z nejkrásnějších českých skalních hradů v Českém ráji nedaleko Mnichova Hradiště a Branžeže, můžete za dobrého počasí navštívit i v zimě. Během zimy je hrad otevřen o víkendech od 9 do 16:00 hodin. Komentovaná prohlídka vede v zimě sklepením a nádvořím, na vyhlídku pak vystoupíte s informačním listem sami.
hrad ValečovProhlídka Valečova je nevšedním zážitkem. Až k němu budete přicházet, získáte dojem, že celý objekt doslova vyrůstá ze skal. Zaujmou vás skalní světničky vydlabané do pískovcových bloků, po nich vězení Beneška s hladomornou hlubokou bezmála 10 metrů a pak i úctyhodně rozměrná silueta hradní věže ve skále.

Z nádvoří se tyčí hrad Valečov v celé své kráse a mohutnosti. Nad středověkou obcí Boseň vznikl zřejmě v letech 1316 až 1318. Rodinné sídlo pozdějších vladyků Bernarda a Bartoše z Valečova bylo původně dřevěné a částečně vtesané do skály. Zděné základy na čtyřech skalních blocích pocházejí až z období kolem roku 1450 a obklopoval je parkán (hradba), hospodářský dvůr a dvě podhradí. V pobělohorské době konfiskace majetku české šlechty dokonce vlastnil valečovské panství Albrecht z Valdštejna. V blízkosti hradu jsou skalní světničky- jejich původními obyvateli už byli lidé hradištní v 8. až 10. století. Od roku 1866 tam pak dočasně sídlili chudí lidé.

Skalní obydlíHrad byl opuštěn v první polovině 18. století a chátral až do roku 1915. Majitel, hrabě Valdštejn ho pak začal zpřístupňovat a po válce na jeho práci navázal Klub českých turistů. Dnes Valečov, který nese ryze české jméno, patří pod správu nedaleké obce Boseň. Součástí hradní výstavy archeologických nálezů ze sbírek Muzea Mladoboleslavska je i soubor kachlů z kamen podkomořího královských měst Vaňka z Valečova z 2. poloviny 15. století.
 
Na Valečově se natáčela pohádka RumplCimrCampr, Dešťová víla, Lotrando a Zubejda nebo filmy Poklad hraběte Chamaré a Slavné historiky zbojnické. Výše vstupného je 50 korun pro dospělé návštěvníky a 20 korun pro děti, studenty a důchodce. Parkoviště je vzdáleno cca 300 m od hradu, parkovné stojí 50 Kč. Pokud by vás lákala také procházka do okolí, určitě nevynechejte blízké Příhrazské skály (pozor, Drábské světničky jsou i letos zavřené), Krásnou vyhlídku nebo vrchol Mužský.

Český ráj nabízí atraktivní zážitky i v zimě
Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Zlatá stezka Českého ráje Příroda

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Hrad Valečov se skalními byty Památky

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov Příroda

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Památník padlým na vrchu Mužský Příroda

Památník padlým na vrchu Mužský

Jihozápadní části Českého ráje dominuje čedičový vrch Mužský (463 m n. m.), který poskytuje jedinečný kruhový rozhled po kraji. Na vrchu najdete vyhlídkovou plošinu s památníkem na Prusko-rakouskou válku.

Trhlinová propast v Příhrazských skalách Příroda

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Pod vrcholem Mužský, jen pár kroků od Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách, se nachází zajímavý přírodní úkaz – pseudokrasová Trhlinová propast, která představuje nejhlubší známou propast na Mladoboleslavsku.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách Příroda

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?

Rozsedlina Studený průchod Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách Památky

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Další aktuality