ÚvodAktualityPrávě před 600 lety proběhla první pražská defenestrace
Památky

Právě před 600 lety proběhla první pražská defenestrace

  • 30. července 2019
V pátek 30. července 1419 došlo k historické události, která předznamenala kruté časy husitských válek. Jednalo se o první pražskou defenestraci, při které byli protihusitští konšelé svrženi z oken pražské Novoměstské radnice a následně krutě ubiti. Jako vzpomínku na 600. výročí 1. defenestrace připravila Novoměstská radnice dvouhodinové komentované prohlídky a večerní promítání filmu Jan Žižka.
Novoměstská radniceDne 30. července 2019 tomu je právě 600 let, kdy byli protihusitští konšelé svrženi z oken pražské Novoměstské radnice a krutě ubiti. Dle svědectví Vavřince z Březové se útoku zúčastnil i Jan Žižka. Událost je považována za počátek husitských válek.

Stalo se tak v pátek 30. 7. 1419 (čtyři roky po smrti Jana Husa) po plamenném kázání Jana Želivského v kostele Panny Marie Sněžné. Je možné, že byl násilný čin předem naplánován, protože se mnoho kazatelových přívrženců dostavilo se zbraní v ruce. Zuřící dav nejprve směřoval ke kostelu sv. Štěpána, kam jej věřící zprvu nechtěli pustit. Dav však vyrazil dveře a kněz potom účastníkům podal nejen hostie představující tělo Páně, ale i víno symbolizující jeho krev. Po kázání se lidé vraceli okolo Novoměstské radnice, kde žádali radní o propuštění lidí, kteří byli zavřeni za to, že přijímali podobojí.

DefenestraceKonšelé s purkmistrem však nechtěli davu ustoupit a ten v rozčilení vzal radnici ztečí. Dvanáct mužů včetně purkmistra a rychtářových pacholků vyhodili z oken a všechny bez milosti povraždili. Uvádí se, že jeden z konšelů, Řehák valchař, se před rozvášněným davem ukryl ve sklepích, které sloužily jako vězení (říkalo se jim podle prvních obyvatel žaláře, jak tehdy bývalo zvykem, Polévka a Jelito). Byl však objeven a stihl ho stejný osud jako ostatní – zamordovali ho na místě. Krvavé exekuce se prý účastnil i pozdější slavný vojevůdce husitských vojsk Jan Žižka z Trocnova.

Komentovaná prohlídka radnice se na toto téma bude konat ve středu 31. 7. od 19:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč, nutná je rezervace předem na webu radnice. Večerní promítání filmu Jan Žižka se uskuteční týž den od 21:15 hod, vstup je volný.
Novoměstská radnice v Praze Památky

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze Památky

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Kostel sv. Štěpána v Praze Památky

Kostel sv. Štěpána v Praze

Kostel sv. Štěpána, který se nachází v Praze ve Štěpánské ulici, byl založen v roce 1351 Karlem IV. a byl jedním ze dvou hlavních farních kostelů zakládaného Nového Města pražského. V současné době kostel patří římskokatolické církvi.