ÚvodAktualityPři Vinobraní na Pražském hradě ochutnáte skvělá vína
Gurmánská turistika

Při Vinobraní na Pražském hradě ochutnáte skvělá vína

  • 4. září 2024
Moravský burčák, čerstvá hroznová šťáva, cimbálové muziky, to vše nabídne 17. ročník Vinobraní na Pražském hradě – o víkendu 7. a 8. září 2024. Vinobraní nabídne také celodenní stylový kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory z kyjovského regionu.
Na ochutnávku vín na Pražský hrad se během září můžete vypravit dokonce dvakrát. První akcí je sedmnáctý ročník Vinobraní v Královské zahradě Pražského hradu, který o víkendu 7. a 8. září nabídne burčák, čerstvou hroznovou šťávu a ochutnávku vín.

Kromě vína se návštěvníci mohou jako obvykle těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, opravdový pravý moravský burčák, degustaci tichých vín a ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina od desítek výrobců. Prodejní degustace tichých vín proběhne před Empírovým skleníkem. Návštěvníci mohou objevovat chutě slovinských vín a delikates, sýry z celého světa, pochutiny z hmyzu, dobroty od Mistra Koblihy, Kunětickou zmrzlinu anebo mléčné dobroty z Kunína, Madety, Minimlékárny pod Řípem či z farmy Parusovi. Za pozornost bude určitě stát také rožnění selete na středověký způsob. Vinobraní tradičně nabídne i celodenní kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory kyjovského regionu. Vstupné na vinobraní je 120 Kč.
 

Svatováclavské vinobraní v Praze

Podruhé se na Pražský hrad vypravte o tři týdny později, 28. září, kdy se na Svatováclavské vinici, jedné z nejstarších a nejhezčích vinic v Čechách, pořádá Svatováclavské vinobraní. Říká se, že jedinečný svah na východním konci Pražského hradu si pro pěstování vinné révy vybral na počátku 10. století sám kníže Václav a po svém zakladateli také nese vinice jméno – Svatováclavská. Při vinobraní ochutnáte zdejší vína i vína dalších výrobců, uvidíte autentický ruční lis na lisování hroznů a při sklence vína si vychutnáte neopakovatelný výhled na historické jádro Prahy.
Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.