ÚvodAktualityProzkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO
Příroda

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.

Park PrůhonicePohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města, to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 250 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič a je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku. V každé roční době tu něco kvete, takže milovníci květin tu mají co objevovat po celý rok. Nejkrásnější období, které láká k procházkám, je od května do října, kdy park Průhonice zdobí barevná záplava květů ikonických rododendronů, magnolií, narcisů, tulipánů, šafránů, pivoněk, růží, zvonků, hortenzií, denivek, hořců, aster a na konci vegetačního období ocúnů a vřesů.

park průhoniceKaždé roční období tu má své kouzlo a proměňující se příroda poskytuje nekonečnou možnost poučení nebo jen odpočinku v překrásném prostředí. Park je mimořádně cenný jako sbírka domácích a cizokrajných rostlin – nachází se zde okolo 1800 taxonů a kultivarů dřevin. Nejznámějším rodem pěstovaným v Průhonickém parku je pěnišník – Rhododendron, okolo 8000 kusů ve 100 taxonech a kultivarech. Součástí parku je také unikátní Alpinum o rozloze 3 ha představující dnes sbírku 3000 taxonů skalniček, trvalek a dřevin. Celková rozloha parku je 250 ha, délka parkových cest je přibližně 23 km.
 

Mimořádné dílo zahradní architektury Silva-Taroucy

park průhoniceMistrovské dílo zahradní architektury založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Panství Průhonice získal sňatkem a začal zde podle svých představ tvořit Průhonický park. Za předlohu mu sloužil park v Čechách pod Kosířem, především však proslulý park knížete Pückler-Muskau na Nise v Horní Lužici. Průhonický park byl založen v době, kdy krajinářský styl dosáhl již svého vrcholu a kdy anglické parky v Evropě byly obohacovány rostlinami cizokrajného původu. Při zakládání parku bylo využito původních zalesněných částí a jejich vzrostlých dřevin, které tvořily kostru novým výsadbám. Tak zůstaly zachovány některé přirozené partie, někde byly ponechané dřeviny použity pro stínění či ochranu nových výsadeb. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů se střídají s volnými lučními plochami, s rybníky, potoky a jejich slepými rameny. Cesty, tvořící v parku hustou síť, jsou vedeny v přirozených křivkách, sledují tvary terénu a zpřístupňují partie a výhledy řešené s vytříbeným vkusem a umem. Dovedně je využita proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích především po stránce barevnosti – při rašení, kvetení či podzimním zbarvování listů.

Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století nominovalo Průhonický park již v roce 1992 na seznam UNESCO Ministerstvo životního prostředí ČR. Zápis byl uznán až v roce 2010, kdy byl park Průhonice přidán k již zapsanému středu města Prahy, i když je od něj vzdálen 19 km a správně se nachází ve Středočeském kraji.
 

Zámek, Česká chaloupka, Rybárna a Wachhaus

park průhonicePark je otevřen celoročně, denně. Navštívit zde můžete také přízemí zámku, kde naleznete stálou expozici věnovanou zakladateli Průhonického parku, hraběti Taroucovi, výstavy v galerii Natura a interaktivní Botanické příběhy, které přibližují fascinující svět rostlin. Na tzv. Malém zámku můžete nahlédnout do Návštěvnického centra, kde získáte rychlý přehled o celém areálu. Za pozornost stojí také drobné stavby Průhonického parku, jejichž interiéry se návštěvníkům otevřely teprve od sezóny 2024. Nachází se zde tři drobné stavby, které ukrývají zajímavé expozice pro malé i velké návštěvníky. Těsně u zámku (u Sádkového rybníčku) můžete navštívit Rybárnu, která původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895). Pro svůj romantický vzhled zahrála v několika českých pohádkách. Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Součástí parku se stal v roce 1904.

Romantické kouty parku tvoří také vyhlídka Gloriet (Kozí hrádek) v přední části parku anebo krásné průhonické vodopády v zadní části parku, u rybníka Bořín. Nejsou to však vodopády v pravém slova smyslu, ale jedná se o přepady rybníků přes skalní bloky.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Wachhaus v Průhonickém parku Památky

Wachhaus v Průhonickém parku

Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca koupil rybník Bořín a připojil ho k parku v roce 1904.

Česká chaloupka v Průhonickém parku Památky

Česká chaloupka v Průhonickém parku

Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou.

Rybárna v Průhonickém parku Příroda

Rybárna v Průhonickém parku

Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku Příroda

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje se pouze na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Průhonické jiřinky 2024

1. 8.29. 9.
Průhonické jiřinky 2024

Pro tradiční výstavu jiřinek v tuto dobu připravujeme přes 200 odrůd ze všech důležitých skupin, od jednoduše kvetoucích, přes dekorační, kaktusovité, pompónkovité, dekorační až po exoticky vyhlížející pavoukovité a okružíkové formy.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku Památky

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku Příroda

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku

Pohled přes Sádkový rybník v Průhonickém parku prodlužuje tzv. Pivoňková vyhlídka. Je jedním z lučních průhledů, které představují důležitý architektonický prvek Průhonického parku. Vyhlídka je součástí prvního vycházkového okruhu.

Návštěvnické centrum Průhonického parku Zážitky

Návštěvnické centrum Průhonického parku

V přízemí průhonického zámku naleznete Návštěvnické centrum věnované parku i Botanického ústavu Akademie věd ČR, která park spravuje. Návštěvníci zde získají rychlý přehled o aktuálním kvetení v parku, pořádaných akcích a informace o rostlinách.

Další aktuality

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

26. září 2024 8:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj
Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

25. září 2024 16:00
Zážitky, Středočeský kraj
Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

24. září 2024 13:00
Památky, Středočeský kraj
Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena už jen do konce září

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena už jen do konce září

24. září 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj
Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

23. září 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj
Nejúspěšnější světová reality show Zrádci na Křivoklátu!

Nejúspěšnější světová reality show Zrádci na Křivoklátu!

22. září 2024 20:23
Památky, Středočeský kraj
Poznejte zajímavá místa Brd a Podbrdska: tipy, na zážitky pro děti i rodiče

Poznejte zajímavá místa Brd a Podbrdska: tipy, na zážitky pro děti i rodiče

22. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj