ÚvodAktualityPojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Poslechněte si audio verzi článku
Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.

Muzeum betlémů Karlštejn

Královský betlémMuzeum betlémů ve středočeském Karlštejně vzniklo z původní soukromé sbírky roku 1995. Naleznete ho na místním náměstí v nejstarším domě Karlštejna, který kromě vánočně laděných sbírek ukrývá také expozici věnovanou práci řezbářů, kameníků i kovářů. Za poznáním místních sbírek se můžete vydat denně od 10 do 17 hodin a prohlédnout si nejen dřevěné betlémy, na něž se karlštejnské muzeum specializuje, ale také některé rarity. V expozicích totiž uvidíte i jesličky vyrobené z cukru, chleba či vosku a také několik betlémů mechanických, které se samy spouštějí.

KarlštejnDo Tří králů si také můžete v podhradí gotické pevnosti Karlštejn prohlédnout perníkové betlémy, každoročně pečené speciálně pro adventní čas. Pokud některé z nich vydrží déle, setkávají se s nimi návštěvníci ještě v průběhu roku. Před vánoci se pak mohou těšit na nové. Kmenovou autorkou od počátku s muzeem spolupracující je perníkářka Julie Chadimová, která v průběhu let uspořádala v muzeu i dvě velmi úspěšné autorské výstavy. Unikátem muzea je ale konstrukce úplně jiná. V podkroví si totiž můžete prohlédnout Královský karlštejnský betlém, který je největším loutkovým betlémem v České republice. Rozkládá se na ploše 80 m2.
 

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

Betlém z papíruNetradiční muzeum můžete navštívit v Zábrdí u Husince nedaleko Prachatic. Otevřeno je pořád, sedm dní v týdnu, vstup je zdarma. Jeho majitelka Svatava Vizinová totiž pro papírové exponáty doslova žije. Před lety opustila město, nastěhovala se do velké chalupy v Zábrdí a svou sbírku, která dnes čítá přes 800 papírových betlémů, zpřístupnila veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete betlémy, které nasbírala autorka, i modely zaslané samotnými návštěvníky. Nejmenší betlém se schová do krabičky od sirek, ten největší měří asi 3,5 metru. Kromě betlémů si v soukromé sbírce můžete prohlédnout také tradiční podmalby – většinou obrázky svatých kreslené na rubovou stranu skla. V případě, že se rozhodnete v adventním čase trochu jiné muzeum navštívit ve větší skupině, ohlaste se předem na telefonním čísle, které naleznete na webových stránkách Muzea papírových betlémů.
 

Třebechovické muzeum betlémů

muzeum třebechoviceVíce než 400 betlémů z celého Česka uvidíte v Třebechovickém muzeu betlémů nacházejícím se asi 20 minut jízdy od Hradce Králové. Muzeum, fungující od roku 1925, je přitom specializovaným pracovištěm, které nemá obdoby v celé Evropě. Místní pracovníci se věnují restaurování mechanických betlémů i poradenství. Ve sbírkách si tak prohlédnete krásné kousky historické i výrobky novějšího data.

Mezi to nejlepší, co čeští betlémáři vytvořili, patří Třebechovický Proboštův betlém. Jedinečné dílo, které nese status národní kulturní památky, je 7 metrů dlouhé, 3 metry široké a 2 metry vysoké a je osazeno zhruba 200 pohyblivými figurami. Ty se „procházejí“ po betlému za pomoci jemného mechanismu od Josefa Frimla. Hlavní částí betlému jsou samozřejmě jesličky s Ježíškem, další terasy potom obsadil autor výjevy biblických příběhů od zvěstování Panně Marii přes ukřižování Krista až po jeho nanebevstoupení.
 

Unikátní loštický betlém

betlém lošticeV Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout ze sousedství. Mezi vyřezávanými postavičkami najdtete například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou. Součástí betlému je i figurka básníka Jiřího Wolkera, v roce 2024 si připomínáme 100 let od jeho úmrtí.
 

Perníkový betlém v pražských Dejvicích

Perníkový betlém DejvicePřijďte během svátků nasát vánoční atmosféru a vůní perníčků do dejvického kostela sv. Matěje. Tradice perníkových jesliček se začala psát roku 1972, kdy začínal ve zdejší farnosti působit mladý páter Machač, který dostal od akademické malířky Heleny Horálkové několik perníkových figurek pro ministranty za zaopatření její maminky. Naštěstí je páter vystavil v kostele a další roky se betlém rozrostl na úctyhodných 300 figurek krojovaných postav. Každoročně se pečou figurky čerstvé, přibližně od roku 1980 se některé z nich konzervují a uchovávají. Tradici perníkového betléma pak od roku 2002 převzal učeň paní Horálkové – Daniel Zítka.
 

Betlém celý z másla – kde jinde než v Máslovicích

Muzeum MásloviceZdá se vám to bláznivé, postavit mýtický betlémský výjev celý z másla? Výtvarnice Šárka Havlíčková z Prahy jej pro Muzeum másla v Máslovicích tvoří již od roku 2000. Sama dodává, že modelovat z másla není složité a práce jde "jako po másle". S máslem se dá tvořit pomocí širších špachtlí při pokojové teplotě asi tak 45 minut a je to prý práce dost podobná modelování hlíny. Zkusit si to můžete i doma – tomu, kdo má trochu výtvarného talentu, půjde modelování velmi dobře. Nevýhodou je vysoká spotřeba této drahé suroviny – na jednu postavu vysokou deset dvanáct centimetrů spotřebuje výtvarnice celou kostku, tedy 0,25 kg másla. Ale například na slona bývá potřeba až 0,5 kg másla... Pokud se vám nechce zhotovovat betlém z másla vlastnoručně, přijďte se na něj do Máslovic podívat. Originální Betlém je k vidění v muzeu až do konce ledna.
Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech. Mapa hradů a zámků vám napoví cíle pro atraktivní výlety.

Největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém

20. 11.6. 1.
Největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém

Muzeum betlémů Karlštejn ukrývá raritní betlém – na půdě si můžete prohlédnout loutkový Královský betlém. Mechanický betlém ukazuje 46 historických postav v dobovém odění. Poznáte zde např. Karla IV., Mistra Theodorika. Rudolfa II. nebo T. G. Masryka. Úchvatná je také scéna s rytířským soubojem.

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

30. 11.6. 1.
Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. Opět zde vyroste rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Večer bývá krásně nasvícen.

Betlémy 2024 – kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána (U Kajetánů)

23. 12.5. 1.
Betlémy 2024 – kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána (U Kajetánů)

Během Vánoc můžete zhlédnout hned tři vzácné betlémy. První z betlémů pochází z konce 19. století a pro kostel sv. Kajetána jej zhotovili italští řezbářští mistři z jižních Tyrol. Další betlémy mají původ v zemích, kam směřuje rozvojová pomoc Arcidiecézní charity Praha: v Ugandě a Bělorusku.

Betlémy 2024 – kostel sv. Josefa

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Josefa

Betlém je zasazen do prosté scenérie, jejímž ústředním motivem je jednoduchá chýše, v níž spočívá Svatá rodina. K ní přistupují tři králové v doprovodu s družinou z jedné strany a pastýři ze strany druhé. Každá z figur upírá svůj pohled k jesličkám jako ke středu a smyslu Vánoc.

Betlémy 2024 – kostel sv. Karla Boromejského

25. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Karla Boromejského

Projekt Betlémy 2024 je desátým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Betlém je vyřezán ze dřeva, figurky jsou vysoké asi 15–30 cm. Vyřezával jej postupně pan Jirkovský v letech 2000–2010.

Betlémy 2024 – kostel sv. Tomáše

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Tomáše

Dřevěný betlém byl zhotoven zřejmě na přelomu 19. a 20. století. Kompozice je tvořena klasickými figurami, které se objevují téměř v každých jesličkách.

Betlémy 2024 – Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty na Praze 1

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty na Praze 1

Betlém je stavěcí, dřevěný s větším množstvím barevně polychromovaných figur.

Betlémy 2024 – Kostel sv. Vojtěcha v Praze na Novém Městě

24. 12.
Betlémy 2024 – Kostel sv. Vojtěcha v Praze na Novém Městě

Betlém z lipového dřeva vyřezal mistr Jan Florián (1921–2007) ze Staré Říše v jihlavském okrese, tedy z Betlémářského kraje.

Betlémy 2024 – Kostel sv. Gotharda v Bubenči

25. 12.27. 12.
Betlémy 2024 – Kostel sv. Gotharda v Bubenči

V kostele na levém bočním oltáři bývá stavěn půvabný betlém Františka Charváta z Kutné Hory. Některé z figur nesou signaturu autora řezby. Betlém pochází pravděpodobně z první třetiny 19. století.

Betlémy 2024 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

24. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze 8 – Karlíně stojí na Karlínském náměstí. Betlémská krajina je namalovaná na plátně zavěšeném na zeď. Konstrukce jeskyně je ze dřeva.

Betlémy 2024 – Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

25. 12.
Betlémy 2024 – Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

Betlém s malými figurkami a zbořeništěm pod vysokou skálou s pěkně provedeným městem, je lidovou prací, pravděpodobně z Příbramska.

Betlémy 2024 – Kostel sv. Martina v Řepích

24. 12.
Betlémy 2024 – Kostel sv. Martina v Řepích

Novodobé figurky betléma neznámého původu věnoval v roce 1992 kostelu P. Wagner. Novodobé sádrové figurky z devadesátých let 20. století byly v roce 2020 nahrazeny za umělecky hodnotné, zhotovené v Itálii.

Betlémy 2024 – kostel Povýšení sv. Kříže v pražských Kolodějích

25. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel Povýšení sv. Kříže v pražských Kolodějích

Nově pořízený betlém, který vytvořil řezbář pan Miroslav Hácha. Konečnou úpravu a konzervaci figurek nezištně a precizně provedli otec a syn Nachlingerovi.

Betlémy 2024 – kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Sádrový betlém pochází z konce 19. století. Byl vyroben v dílně firmy B. Müllera. Restaurátorské práce v roce 2000 provedl Karel Hasse.

Betlém z másla v Máslovicích

1. 12.31. 1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic.

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

1. 12.6. 1.
Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

Stejně jako loni i letos bude pro veřejnost k vidění tvz. Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše. Výstava se uskuteční od 1. 12. 2024 do 6. 1. 2025.

Zahraniční a exotické betlémy v letohrádku Mitrovských v Brně

30. 11.12. 1.
Zahraniční a exotické betlémy v letohrádku Mitrovských v Brně

Tradiční výstava betlémů se letos v v brněnském letohrádku Mitrovských představí ve zcela odlišné verzi.

Betlémy 2024 – kostel sv. Antonína Paduánského v Holešovicích

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Antonína Paduánského v Holešovicích

Slovanský betlém zhotovil akademický sochař Václav Cvekl, autorem pozadí je Karel Štapfer. Historie tohoto Cveklova betlému začíná okolo roku 1904. Postupně byl betlém doplňován o krojované figurky dalších slovanských národů.

Betlémy 2024 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Betlémy 2024 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

25. 12.12. 1.
Betlémy 2024 – kostel Panny Marie Královny andělů (Loreta)

Odhaduje se, že nejstarší postavy betlému mohly vzniknout už ve 2. čtvrtině 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína. Ten údajně betlém vytvářel 10 let. Lze předpokládat, že soubor byl zhotoven v českém prostředí autorem dobře obeznámeným s tradicí neapolských kašírovaných betlémů.

Betlémy 2024 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

24. 12.26. 12.
Betlémy 2024 – bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Jesličky byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2024 – Vánoce mnoha vůní

29. 11.2. 1.
Vánoční výstava v Betlémské kapli 2024 – Vánoce mnoha vůní

I když bude letos výstava převážně věnována vůním, uvidíte i zvykoslovné předměty i z ostatních materiálů – papír, těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno, dřevo a další přírodniny. I tentokrát bude na výstavě pódium, které bude sloužit dětským souborům k předvádění vánočních her a zpěvu koled.

Betlém v Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště

30. 11.5. 1.
Betlém v Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště

Nevěříte, že i železný šrot může být krásný? Unikátní dřevo-kovový betlém tvoří postavy i zvířata v životní velikosti vyrobená z odpadního železa.

Písecké betlémy 2024

30. 11.1. 6.
Písecké betlémy 2024

Od první adventní neděle až do Tří králů budou na několika místech v Písku k vidění venkovní betlémy. Přijeďte se i vy na ně podívat!

Muzeum betlémů Karlštejn Kultura

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Výstava betlémů na Svaté Hoře

21. 12.5. 1.
Výstava betlémů na Svaté Hoře

Již tradiční spolupráce Spolku Příbramských betlémářů a Svaté Hory. Výstava betlémů pod záštitou Spolku příbramských betlémářů bude k vidění od 21.12. do 5.1.2025 v Mníšecké kapli.

Unikátní dřevěný loštický betlém Kultura

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Máslovické muzeum másla Kultura

Máslovické muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu.

Třebechovické muzeum betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Advent a Vánoce 2024

Advent a Vánoce 2024

Nečekaný black friday! Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte (super!)markety v historických centrech našich malebných měst.

Betlémská cesta městem Třešť

26. 12.2. 2.
Betlémská cesta městem Třešť

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince Kultura

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.