Ví se, že nejdelší uhlíkovou stopu zanechává letecká dovolená, ale jak na tom jsou
cestovatelé v obytných autech? Nedávný průzkum německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum ukázal, že takový styl cestování vykazuje přibližně o třetinu nižší emise oxidu uhličitého ve srovnání s leteckou přepravou. Pokud ale máte rádi volnost na cestách a chcete si svobodné cestování užívat dál, vždy se dá něco vylepšit a změnit. Podívejte se na tipy, jak se v karavanech dá cestovat ekologicky, udržitelně a s co nejmenším dopadem na životní prostředí.
1. Krátké lety a dlouhé jízdy
Důvod, proč ze studií a průzkumů vychází
cestování karavanem jako udržitelnější a „lepší“ forma cestování spočívá mimo jiné v tom, že vylučuje leteckou přepravu i
ubytování v hotelech. Masový cestovní ruch se na celosvětové produkci emisí oxidu uhličitého podílí zhruba z osmi procent, navíc v tradičních turistických destinacích roste množství odpadu, zvyšuje se spotřeba vody (což je problém hlavně pro země ohrožené suchem) a nové hotelové komplexy zabírají prostor volně žijících zvířat i rostlin.
Největší škodnou z hlediska emisí skleníkových plynů nejsou exotické kraje na opačném konci světa, ale
lety na krátké vzdálenosti. Podle studie německého Institutu pro výzkum energie a životního prostředí se při něm produkuje průměrně 365 gramů oxidu uhličitého na osobu a kilometr. U dálkového letu je to asi 291 gramů, u cesty osobním autem 160 gramů a cesty vlakem 16 gramů. Z
cest obytným autem nemusíte mít výčitky: studie, která porovnávala různé typy dovolené (osobní auto x obytné auto x vlak x letadlo x okružní plavba) jako jednoznačně nejhorší určila jízdu osobním autem spojenou s
ubytováním v hotelu.
2. Ekologické cestování začíná už doma
Zvykli jste si doma na třídění odpadu, šetření vodou i elektřinou a bezodpadovou domácnost? Skvělé, pak patrně stejné principy dodržujete i na cestách. Před cestou zkontrolujte a vypněte všechny spotřebiče, které používají elektřinu a vodu, nastavte zavlažovací systém a pokud má v dalších dnech pršet, úplně ho vypněte.
3. Vybavení karavanu
Udržitelný turismus můžete podpořit i vybavením karavanu, od šetrnějších a úspornějších lithiových baterií přes fotovoltaické panely až po větrné turbíny. Existují však i další drobná opatření, která pomohou snížit dopady na životní prostředí. Pro zkušené cestovatele je samozřejmostí jak úsporné zacházení s vodou, tak mytí nádobí bez zbytečné chemie. V parných dnech parkujte ve stínu, používejte rolety (zejména na střešní okna) a šetřete klimatizací.
4. Úspory v kuchyni
Aby se jídlo dostalo na náš stůl, průměrně urazí téměř dva tisíce kilometrů po zemi, moři nebo letadlem. Pamatujte na to, až budete balit potraviny na cestu, a zkuste to jinak. Neberte velké zásoby, ale využijte výhody cestování a nakupte si čerstvé potraviny v místních obchodech a na trzích. Prozkoumejte potraviny, které u nás nejsou snadno dostupné, zastavte se na něco dobrého v místních restauracích nebo bistrech, a podpořte místní výrobce. Díky tomu ochutnáte spoustu nových potravin i nápojů, ale zároveň opět snížíte svou uhlíkovou stopu. Samozřejmě s maximálním omezením jednorázového nádobí, tašek, plastů a dalších odpadů.
5. Plánujte zastávky s údržbou
Máte v posádce fanouška map a pečlivého plánování? Sláva, v tom případě máte o starost méně. Plánování trasy pro dovolenou v karavanu nespočívá jen ve výčtu cílů, ale i
kempů, stellplatzů a dalších míst, kde můžete udělat servis, tedy doplnit vodu a vypustit z odpadních nádrží takzvanou „šedivou vodu“. Odpadní voda ze sprch a dřezů neobsahuje jen chemikálie, ale také další nečistoty, které mohou škodit životnímu prostředí. Taková voda do přírody rozhodně nepatří.
6. Suvenýry do žaludku
Vozíte z cest suvenýry svým kamarádům a blízkým? Nejste sami, a možná jste už dávno ze zbytečných lapačů prachu přešli na dárky které udělají radost – tedy dárky jedlé. Čokolády, místní víno a pivo, koření, sýry a klobásy. Obdarovaným určitě udělají větší radost než klasické turistické šmuky.
7. Ekologické kempy a stellplatzy
Vybírejte se ekologické „zelené“
kempy, kde dbají na ekologii a životní prostředí. Jsou vybavené pro třídění odpadu, k ohřevu vody či přitápění využívají solární energii, svítí úspornými žárovkami, někde mají zelené střechy a na nich včelí úly, jinde vlastní zdroj pitné vody, biologickou čističku a místo bazénu biotop. Častá je také dobíjecí stanice na elektrokola, potěší blízká zastávka veřejné či městské hromadné dopravy nebo poloha u cyklostezky, to pokud s sebou vozíte kola.