ÚvodAktualityRady a tipy pro karavanisty: jak cestovat udržitelně a ekologicky
Ubytování

Rady a tipy pro karavanisty: jak cestovat udržitelně a ekologicky

Poslechněte si audio verzi článku
Baví vás cestování a občas z okolí slyšíte, že je neekologické? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na cestovní ruch i udržitelný turismus přes čísla a statistiky. Nad udržitelností své dovolené přemýšlí každý rok více lidí. Možná vás překvapí, že právě dovolená v obytných vozech patří k nejšetrnějším druhům cestování.
Ví se, že nejdelší uhlíkovou stopu zanechává letecká dovolená, ale jak na tom jsou cestovatelé v obytných autech? Nedávný průzkum německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum ukázal, že takový styl cestování vykazuje přibližně o třetinu nižší emise oxidu uhličitého ve srovnání s leteckou přepravou. Pokud ale máte rádi volnost na cestách a chcete si svobodné cestování užívat dál, vždy se dá něco vylepšit a změnit. Podívejte se na tipy, jak se v karavanech dá cestovat ekologicky, udržitelně a s co nejmenším dopadem na životní prostředí.
 

1. Krátké lety a dlouhé jízdy

Důvod, proč ze studií a průzkumů vychází cestování karavanem jako udržitelnější a „lepší“ forma cestování spočívá mimo jiné v tom, že vylučuje leteckou přepravu i ubytování v hotelech. Masový cestovní ruch se na celosvětové produkci emisí oxidu uhličitého podílí zhruba z osmi procent, navíc v tradičních turistických destinacích roste množství odpadu, zvyšuje se spotřeba vody (což je problém hlavně pro země ohrožené suchem) a nové hotelové komplexy zabírají prostor volně žijících zvířat i rostlin.

Největší škodnou z hlediska emisí skleníkových plynů nejsou exotické kraje na opačném konci světa, ale lety na krátké vzdálenosti. Podle studie německého Institutu pro výzkum energie a životního prostředí se při něm produkuje průměrně 365 gramů oxidu uhličitého na osobu a kilometr. U dálkového letu je to asi 291 gramů, u cesty osobním autem 160 gramů a cesty vlakem 16 gramů. Z cest obytným autem nemusíte mít výčitky: studie, která porovnávala různé typy dovolené (osobní auto x obytné auto x vlak x letadlo x okružní plavba) jako jednoznačně nejhorší určila jízdu osobním autem spojenou s ubytováním v hotelu.
 

2. Ekologické cestování začíná už doma

Zvykli jste si doma na třídění odpadu, šetření vodou i elektřinou a bezodpadovou domácnost? Skvělé, pak patrně stejné principy dodržujete i na cestách. Před cestou zkontrolujte a vypněte všechny spotřebiče, které používají elektřinu a vodu, nastavte zavlažovací systém a pokud má v dalších dnech pršet, úplně ho vypněte.
 

3. Vybavení karavanu

Udržitelný turismus můžete podpořit i vybavením karavanu, od šetrnějších a úspornějších lithiových baterií přes fotovoltaické panely až po větrné turbíny. Existují však i další drobná opatření, která pomohou snížit dopady na životní prostředí. Pro zkušené cestovatele je samozřejmostí jak úsporné zacházení s vodou, tak mytí nádobí bez zbytečné chemie. V parných dnech parkujte ve stínu, používejte rolety (zejména na střešní okna) a šetřete klimatizací.
 

4. Úspory v kuchyni

Aby se jídlo dostalo na náš stůl, průměrně urazí téměř dva tisíce kilometrů po zemi, moři nebo letadlem. Pamatujte na to, až budete balit potraviny na cestu, a zkuste to jinak. Neberte velké zásoby, ale využijte výhody cestování a nakupte si čerstvé potraviny v místních obchodech a na trzích. Prozkoumejte potraviny, které u nás nejsou snadno dostupné, zastavte se na něco dobrého v místních restauracích nebo bistrech, a podpořte místní výrobce. Díky tomu ochutnáte spoustu nových potravin i nápojů, ale zároveň opět snížíte svou uhlíkovou stopu. Samozřejmě s maximálním omezením jednorázového nádobí, tašek, plastů a dalších odpadů.
 

5. Plánujte zastávky s údržbou

Máte v posádce fanouška map a pečlivého plánování? Sláva, v tom případě máte o starost méně. Plánování trasy pro dovolenou v karavanu nespočívá jen ve výčtu cílů, ale i kempů, stellplatzů a dalších míst, kde můžete udělat servis, tedy doplnit vodu a vypustit z odpadních nádrží takzvanou „šedivou vodu“. Odpadní voda ze sprch a dřezů neobsahuje jen chemikálie, ale také další nečistoty, které mohou škodit životnímu prostředí. Taková voda do přírody rozhodně nepatří.
 

6. Suvenýry do žaludku

Vozíte z cest suvenýry svým kamarádům a blízkým? Nejste sami, a možná jste už dávno ze zbytečných lapačů prachu přešli na dárky které udělají radost – tedy dárky jedlé. Čokolády, místní víno a pivo, koření, sýry a klobásy. Obdarovaným určitě udělají větší radost než klasické turistické šmuky.
 

7. Ekologické kempy a stellplatzy

Vybírejte se ekologické „zelené“ kempy, kde dbají na ekologii a životní prostředí. Jsou vybavené pro třídění odpadu, k ohřevu vody či přitápění využívají solární energii, svítí úspornými žárovkami, někde mají zelené střechy a na nich včelí úly, jinde vlastní zdroj pitné vody, biologickou čističku a místo bazénu biotop. Častá je také dobíjecí stanice na elektrokola, potěší blízká zastávka veřejné či městské hromadné dopravy nebo poloha u cyklostezky, to pokud s sebou vozíte kola.
Karavanem od jara do zimy: po Ostravě a jejím okolí

Karavanem od jara do zimy: po Ostravě a jejím okolí

Na dovolenou v karavanu se většinou vydáváte k moři nebo do hor, ale co když se děje něco zajímavého v Ostravě? Do metropole Moravskoslezského kraje se můžete bez obav vydat s přívěsem nebo obytným autem. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde zastavit, co vidět i kam se vypravit na výlet do okolí.

Karavanem od jara do zimy: po Praze a jejím okolí

Karavanem od jara do zimy: po Praze a jejím okolí

Na dovolenou v karavanu se většinou vydáváte k moři nebo do hor, ale co takový výlet do Prahy? Není to problém, a tak když chcete být u něčeho zajímavého, co se odehrává v našem hlavním městě, nemusíte měnit své zažité zvyky. Stačí zaparkovat v některém kempu a dál cestovat městskou hromadnou dopravou.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Pardubickém kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Pardubickém kraji

Řadíte se k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech východních Čech, v Pardubickém kraji. Ve výběru portálu Kudy z nudy nechybí útulné chatky, místa pro karavanisty i tipy pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu před drahým hotelem, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Ústeckém kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Ústeckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech v Ústeckém kraji. Na výběr máme kempy u velkých jezer s krásnou čistou vodou, stellplatzy pro karavanisty, Mariny pro rekreační lodě plující po Labi i klasická kempovací místa v Českém Švýcarsku.

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.

Karavanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Karavanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Rádi si užíváte pohledy na zasněženou Šumavu a rozlehlé louky a rašeliniště pod bílou peřinou? Spojte to s cestou obytňákem. Zimní Šumava nabízí spousty zajímavých možností: s karavanem totiž můžete nocovat přímo v horských střediscích a ráno pak vyrazit rovnou na běžky, sjezdovky nebo procházky do kouzelné přírody.

Nevíte, kde se svým karavanem bezpečně kempovat? Poradí vám weby a aplikace

Nevíte, kde se svým karavanem bezpečně kempovat? Poradí vám weby a aplikace

Všem, kteří rádi cestují s karavanem, obytným vozem anebo jen tak autem se spacákem určitě přijde vhod seznam aplikací, které poradí, kde je možné bez obav z porušení zákona kempovat. Pomohou vám najít kempovací místa, kempy a stellplatzy napříč Českou republikou i Evropou. Kempování na divoko je na většině míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu hlavně místa, kde přenocujete. Plánováním ušetříte spoustu času, který využijete pro své cestování a poznání nových zážitků. Připravili jsme pro vás tipy na aplikace a weby pro pohodové cestování s karavanem.

Karavanem od jara do zimy: za krásnou přírodou a památkami do západočeských lázní a Slavkovského lesa

Karavanem od jara do zimy: za krásnou přírodou a památkami do západočeských lázní a Slavkovského lesa

Máte rádi Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně? Na Kudy z nudy vám ukážeme, že svět západočeských lázní nekončí v lázeňských parcích, a že rozhodně stojí za to vypravit se o kousek dál, za hranice všedních i nevšedních lázeňských dnů.

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.

Karavanem po Královéhradeckém kraji: poznejte Teplické a Adršpašské skály

Karavanem po Královéhradeckém kraji: poznejte Teplické a Adršpašské skály

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály v Královehradeckém kraji je skvělým místem, kam vyrazit za turistikou do jedinečné oblasti skalního města. Na své návštěvníky tu čekají tisíce skalních věží, vodopád, zatopený pískovcový lom i plavba na pramici. A vyrazit sem můžete i s karavanem nebo obytným vozem.

Kemp Kopřivná pod Pradědem Ubytování

Kemp Kopřivná pod Pradědem

Kemp Kopřivná pod Pradědem se nachází pod sjezdovkou v horském středisku Malá Morávka, několik kilometrů od lázní Karlova Studánka.

Stellplatz Resort Radslavice Ubytování

Stellplatz Resort Radslavice

Resort Radslavice je skvělým místem pro rekreaci turistů, kteří chtějí poznat střední Moravu, i pro ty, kteří chtějí odpočívat v úžasně klidném prostředí a jen tak relaxovat. Můžete se těšit na klidné místo s veškerou vybaveností a komfortem.

Stellplatz Hipodrom Holoubek Karlovy Vary Ubytování

Stellplatz Hipodrom Holoubek Karlovy Vary

Stellplatz Hipodrom Holoubek nabízí parkovací místo pro karavany a obytné vozy, pár minut od lázeňského centra. K dispozici jsou jednotlivá stání celkem pro 26 karavanů.

Triocamp v Dolních Chabrech Ubytování

Triocamp v Dolních Chabrech

Triocamp nabíze ubytování v bungalovech, mobilních domech, kempu pro karavany a stany či v pokojích s vlastním WC a sprchou. V areálu se nachází také restaurace.

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně Ubytování

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Celoročně otevřený autokemp u Kukačků a penzion DaJa najdete přímo na břehu Lipna, 1,5 km od městečka Horní Planá. Nově celoročně otevřen stellplatz DaJa přímo u cyklostezky pro obytná auta s pohodlným parkováním a kompletním camper servisem.

Stellplatz pro karavany v kempu Stará Papírna Ubytování

Stellplatz pro karavany v kempu Stará Papírna

Máte rádi přírodu, klid a romantiku hlubokých lesů a soukromí? Tak přesně pro Vás máme připraveno 15 karavanových stání v přímé blízkosti řeky Lužnice. Okolí je nezaměnitelná přírodní rezervace Kukle.

Stellplatz Velemín pod Milešovkou Ubytování

Stellplatz Velemín pod Milešovkou

Stání pro 8 obytných vozů s připojením na elektřinu. Možnost dočerpání čisté vody, vylití odpadní vody a chemického WC či zbavení se odpadků. Stellplatz je uzavřený a samoobslužný. Místa jsou prostorná, připravená i na delší pobyt s možností vytažení markýzy a rozložení kempového nábytku.

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.

Stellplatz Tetín Ubytování

Stellplatz Tetín

Stellplatz Tetín se nachází u fotbalového hřiště (příjezd ul. Hájka z Libočan) a celkem zahrnuje 8 karavanových stání.

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Patnáct rad a tipů pro milovníky kempování aneb etický kodex kempaře

Patnáct rad a tipů pro milovníky kempování aneb etický kodex kempaře

Kempujete rádi? A znáte etický kodex kempaře? Sestavila jej Asociace kempování a karavaninku jako přehled pravidel slušného chování, který pomůže udržet svobodu volného kempování. Pro ostřílené kempaře a karavanisty není "patnáctero" ničím novým, ale svátečním výletníkům by se pár pravidel hodit mohlo. Etický kodex vyšel z návrhů a tipů samotné komunity.

Stellplatz Relax Františkovy Lázně Ubytování

Stellplatz Relax Františkovy Lázně

Stellplatz Relax je karavanové stání pro obytné vozy a obytné přívěsy v bezprostřední blízkosti (cca 200 metrů) mezinárodní silnice E49 (silnice I/21) z Chebu do Vojtanova a Aše a dále pak do Německa.

Stellplatz Sněžník Ubytování

Stellplatz Sněžník

Stellplatz u Sněžníku (karavanové stání na zpevněné ploše mimo kempy) má celoroční provoz, takže zaparkovat tam můžete v letní i zimní sezóně.