Svatý Patrik přinesl do Irska křesťanství a podle legendy také vyhnal ze země hady. Věřte nebo ne, Den svatého Patrika slaví celý svět a nazeleno se přebarvuje kdeco – v Chicagu řeka, jinde zase sjezdovky. Pije se zelené pivo, jí se zelené housky a zeleně oblečení lidé si na tváře malují jetelové trojlístky. S jejich pomocí prý sv. Patrik pohanům vysvětloval princip svaté Trojice a podle nich je barvou Irska zelená. Státní svátek na svatého Patrika mají pouze v Irsku, Severním Irsku, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador, ale bujaře se tento irský patron slaví všude, kde žije více lidí irského původu. Nejvíce v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii. Všude zní irská hudba, tančí se a popíjí tmavé i zelené pivo.
Oslavy Dne svatého Patrika se ale každoročně konají i v Praze. Pivovary vaří zelené pivo, irské puby pořádají speciální akce, na mnoha místech se hraje, tančí a zpívá. Mnoho akcí pořádá
St. Patrick's Festival Prague. V irských pubech zažijete i v
Praze pravou irskou atmosféru. Narazíte zde především na cizince, moc Čechů sem obvykle nezavítá. Kromě Guinnesse a dalších druhů piv se zde obvykle podává mnoho druhů whisky. Na jídelníčku jsou burgery, jehněčí i hovězí speciality, pravá irská snídaně, ale i fastfoodová klasika fish and chips a hranolky. Nechybí velké obrazovky pro sportovní přenosy, místo pro muzikanty, oblíbenou zábavou jsou i hospodské kvízy.
Irská hudba je i v Čechách oblíbená. Irské balady, žalozpěvy, i veselé hospodské písně jsou nezaměnitelné. Přes veškeré moderní vlivy si tato hudba zachovala své typické vyznění. Specifický je i irský tanec s pro nás složitými a nezvyklými rytmy. V Praze lze navštěvovat řadu kurzů i tancovaček, které se konají třeba právě na Den svatého Patrika.