ÚvodAktuality#světovéČesko a renesanční výlety v italském stylu
Památky

#světovéČesko a renesanční výlety v italském stylu

  • 30. června 2020
Obdivujete italskou renesanci a vznosné arkády, rajské dvory a saly terreny? Nemusíte jezdit až do Itálie, kouzelné stavby možná máte jen kousek od domova. Vydejte se obdivovat arkády zámků v Jindřichově Hradci, Opočně, Velkých Losinách, Moravské Třebové, Litomyšli nebo Rosicích.

#světovéČesko a výlety na arkády

Arkády, jejichž název je odvozený z latinského slova arcus, oblouk, ovšem nejsou vynálezem renesance – stačí si vzpomenout na římskou architekturu od divadel a amfiteátrů přes akvadukty až po arkády lemující prostranství a ulice.
 
Kroměříž
Bologna

Nejstarší arkády

Později nalezly arkády uplatnění v rajských dvorech románských a gotických klášterů, kde obkroužily vnitřní klášterní okrasné zahrady. Zvláštní kouzlo má snad nejmenší rajský dvůr v Česku v klášteře Rosa coeli v Dolních Kounicích, půvabné arkády obkružující rajské dvory můžete vidět také v několika cisterciáckých klášterech, například v klášteře ve Zlaté Koruně, klášteře v Oseku či klášteře Plasy. Jiná byla situace na hradech, kde gotické arkády často zmizely ve víru pozdějších staletí. Vzácnou výjimku tak představují patrové gotické arkády na nádvoří hradu Zvíkov. Znáte je, i když jste tu třeba nikdy osobně nebyli: studoval tu totiž mladý loupežnický synek z pohádky Lotrando a Zubejda a o něco později tu režisérka Alice Nellis natáčela svou první pohádku, Sedmero krkavců.
 

Odchází gotika, přichází renesance…

…a arkády si našly cestu na tržiště a náměstí řady českých a moravských měst. Dnes už byste si jen těžko dovedli představit třeba Telč, Domažlice nebo Litomyšl bez nekonečných stinných podloubí s řadami cukráren, kaváren a restaurací. Ostatně v posledním jmenovaném městě se ještě chvilku zdržíme: renesanční zámek Litomyšl postavil v druhé polovině 16. století Vratislav Nádherný z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara a v roce 1999 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jako vzácná ukázka slohově čistého italského renesančního paláce v zaalpských zemích. Zdejší arkády mají jednu zvláštnost: na jižním průčelí je jejich druhé patro otevřené. Mnohem víc než tato neobvyklá hříčka vás ale zaujme fasáda zámku, pokrytá bohatou sgrafitovou výzdobou. Italští umělci tady vytvořili kolem osmi tisíc takzvaných psaníček, jejichž motivy se prý nikde neopakují.
 

Originalita renesančních umělců

Podobně jako tvůrci fasád zámku v Litomyšli si vyhráli s arkádami renesančního zámku v Bučovicích italský mistr Pietro Gabri a kameníci Elia Canavale a Antonio Silva. Arkády lemují prostorný dvůr ze tří stran ve třech patrech a napočítali byste tu bezmála stovku štíhlých sloupů s jónskými, římskými i korintskými hlavicemi. Sloupy navíc zdobí 540 reliéfů, zobrazujících válečné motivy, erby, rostliny, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje – a ani tyto kamenické kousky se prý nikde neopakují. Za vidění stojí i obří barokní Bakchova fontána s periodicky spouštěným vodotryskem.

Další překrásné arkády můžete obdivovat na zámku Opočno; zatímco však u předchozích dvou zámků dobře známe tvůrce, u Opočna víme pouze to, že stavební úpravy v gotickorenesančním duchu zabraly velkou část 16. století; jména stavitelů ani architektů neznáme.

Překrásné renesanční arkády můžete vidět také na nádvoří zámku v Rosicích, zámku v Oslavanech anebo na nádvoří zámku v Moravské Třebové – mimochodem přímo na arkády se podíváte, pokud si vyberete prohlídkový okruh Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny.
 

Zázrak jménem sala terrena

Vkus pánů z Hradce tříbilo téměř neustálé cestování s panovnickým dvorem, a tak se během 16. století rozhodli proměnit starý hrad v Jindřichově Hradci v renesanční rezidenci podle svých představ. Podle plánů Antonia Ericera, Baltazara Maggiho, Giovanni Maria Faconiho a dalších italských stavebníků bylo na III. nádvoří postaveno Adamovo stavení, protější Španělské křídlo a obě budovy propojily velké arkády. Téměř o sto let mladší je pak druhé arkádové křídlo u Rondelu, které vzniklo až v druhé polovině 17. století.

Vedle zámků stojí za povšimnutí i stavby, kde se jejich tvůrci nechali arkádami inspirovat. Kde to je?
Arkádě postavené podél stěny a otevřené jen z jedné strany se říká slepá arkáda. Obdivovat ji můžete třeba v Květné zahradě v Kroměříži, kde vám poslouží jako dobrý úkryt před rozmary počasí.

Mezi arkády se dají zařadit i saly terreny, vznosné prostory v přízemí zámeckých či palácových budov, otevřené několika oblouky do parků a zahrad. Saly terreny objevíte například ve Valdštejnské zahradě, Vrtbovské zahradě a v palácových zahradách pod Pražským hradem v Praze, v zahradě zámku v Klášterci nad Ohří, v areálu Valdštejnské lodžie v Jičíně anebo na zámku Libochovice.
 

#světovéČesko a pozvánka na pravé italské arkády

Možná nejsou nejkrásnější, ale zaručeně jsou nejdelší: řeč je o arkádách v italském městě Bologna. Historické jádro města je po Benátkách největším neporušeným architektonickým celkem v Itálii. Typické pro něj jsou tři věci: cihlově červená barva, vysoké věže (Asinelli, Garisenda, torre degli Scappi, Azzoguidi, s. Giacomo, Arengo a další) a arkády. Podle Boloňanů jsou nejdelší na celém světě; podloubí starého města prý dohromady měří kolem 40 kilometrů.
 
Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Historicky velmi ceněný zámecký komplex má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy a expozice, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo zámecké apartmány určené k ubytování hostů.

Komentovaná prohlídka města Hranice s průvodcem Zážitky

Komentovaná prohlídka města Hranice s průvodcem

V městské památkové zóně a v jejím okolí můžete navštívit renesanční zámek s unikátními arkádami a unikátní městské opevnění.

Zámek Hustopeče nad Bečvou Památky

Zámek Hustopeče nad Bečvou

Renesanční zámek z roku 1596 s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina v poslední čtvrtině 16. století jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Renesanční zámek Bučovice Památky

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Zámek Smečno Památky

Zámek Smečno

Zámek byl původně gotickou tvrzí z roku 1460. V 16. století byl přestavěn na renesanční arkádový zámek s gotickou věží. Do roku 1798 patřil rodu Martiniců. V polovině 18. století byl znovu upraven, ale zachoval si původní vzhled. V zámecké zahradě se nachází salla terrena z roku 1730.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu Památky

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter Památky

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Zámek Nesovice Památky

Zámek Nesovice

Nové Zámky u Nesovic jsou bezesporu výraznou dominantou obce, ale i cenným představitelem italské renesance v České republice. Jeho obhlídka zvenčí spojená s jarní či podzimní procházkou okolní hezkou krajinou bude pro většinu turistů zajisté příjemným zážitkem.

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen Památky

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder Kultura

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí Památky

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

Na koncert či jinou společenskou akci se můžete vydat na zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Zámek je reprezentativním renesančním sídlem z druhé poloviny 16. století s působivou sgrafitovou výzdobou.

Zámek v Holešově s hvězdárnou Památky

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku.

Zámek Jaroslavice Památky

Zámek Jaroslavice

Na místě dřevěné tvrze, později hradu, který byl několikrát vypálen, byl v 16. století vystavěn renesanční zámek. Odborníci ho považují za jednu z našich nejhodnotnějších památek, která je bohužel zařazena do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek v České republice.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Stvolínky Památky

Zámek Stvolínky

Renesančně-barokní zámek ve Stvolínkách u České Lípy ožívá příležitostně historickými řemesly, renesanční i folkovou hudbou a kostýmovanými postavami. V roce 1999 převzala obec zámek do vlastní správy a nyní se hledá další využití zámku.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj