ÚvodAktuality#světovéČesko a návrat nejvzácnější šumavské sovy
Příroda

#světovéČesko a návrat nejvzácnější šumavské sovy

  • 18. srpna 2020
Uhodli byste, která sova je na Šumavě nejvzácnější? Není to ani výr velký, ani sýček nebo sova pálená. Po mnoha letech od svého vyhubení se do šumavských lesů jako zázrakem navrátil puštík bělavý, druhá největší evropská sova. Mimo Šumavy žije puštík také v Alpách a Karpatech. Prohlédnout si tuto vzácnou „sůvu šumavskou“, jak dravce nazývali naši předkové, můžete v soví voliéře nedaleko Borové Lady.

Voliéry návštěvnického centra na Borové Ladě jsou domovem pro skupinu sov běžně žijících na Šumavě

Soví voliéry Borová Lada
Soví rezervace Screech Owl
puštík bělavýTéměř vyhubená evropská sova, puštík bělavý, se pomalu navrací do šumavské přírody, kde bývala odedávna doma. Díky změně lesního hospodářství byl však puštík na Šumavě vyhuben, poslední hnízdění tohoto druhu bylo zaznamenáno v roce 1922. K opuštění tradičních hnízdišť docházelo od přelomu 18. a 19. století, kdy se měnily původní horské pralesy tvořené listnatými i jehličnatými stromy na lesy smrkové. Navíc byl pták intenzivně loven, neboť v době péče o mláďata shání potravu i ve dne, čímž se stává pro lovce snadnou kořistí. Poslední puštík bělavý byl uloven v roce 1938 a jednalo se o vůbec posledního ptáka tohoto druhu u nás.

puštík letícíNávrat puštíka souvisí s podporou jeho hnízdění na bavorské straně, odkud se puštíci začali šířit i do české části Šumavy. V Německu se s návratem puštíka bělavého začalo počátkem sedmdesátých let. Mláďata byla poprvé odchována v zajetí v roce 1973, o dva roky později byli první puštíci vypuštěni do volné přírody. Do roku 1985 na Šumavu navrátilo 75 jedinců (dodnes 200). Také na české straně se přistoupilo k tomuto kroku, avšak až s rokem 1990. Ze Slovenska přicestovalo 34 puštíků, z nich se postupně povedlo sestavit 15 chovných párů a od roku 1995 do roku 2010 vypustit 107 v zajetí odchovaných jedinců.
 

Budky na bucích a soví voliéry

budka puštíkPuštík bělavý teď žije opět s námi, ale ohrožení trvá. Lesníci se proto intenzivně starají o příhodná místa k hnízdění. Speciální „puštíkovské“ budky zavěšují především na buky, které mají ptáci nejraději. Budka se instaluje ve výšce pěti až šesti metrů nad zemí. Návrat těchto velkých sov je pro lesníky i nespornou výhodou, protože tento dravec je významným predátorem hlodavců. Hlodavci působí nemalé škody na mladých lesních porostech a jsou schopní zlikvidovat kompletní výsadby mladých porostů. Dnes se odhaduje, že na Šumavě hnízdí a vyvádí mláďata již minimálně 15 až 25 párů.
 
soví voliéra borová ladaKdo by se na puštíka bělavého chtěl podívat blíže, může navštívit soví voliéry u Borové Lady. Soví voliéry jsou rozdělené do šesti částí. Dvě voliéry jsou volně průchozí a jsou zde neagresivní druhy, u kterých nehrozí, že zaútočí na návštěvníky. Zbylé čtyři voliéry jsou oddělené přepážkou z nerezových lanek, které zamezují kontaktu s většími, agresivnějšími sovami. Ve vstupním objektu jsou i pozorovací kukátka, kterými je možné sledovat i takové detaily ze života sov, jako je například hnízdění a přijímání potravy. K voliéře se dostanete od parkoviště Borová Lada. Odtud vede trasa necelých 250 m od parkoviště na stejné straně silnice (směr Horní Vltavice) za mostem kolmo na komunikaci poválková stezka (cca 150 m) až k areálu. Sovy jsou k vidění od června do září každý den od úterý do neděle 10:00 – 16:30 hodin. Vstupné se neplatí.
 

Šumavské nejhojnější sovy: sýc rousný a kulíšek nejmenší

sýc rousnýŠumavské noci v temných lesích ovládají především dva druhy sov – sýc rousný a kulíšek nejmenší. Ten patří mezi nejhojnější sovy Šumavy. Dalším zástupcem sov je puštík obecný. Vzácně lze pozorovat i výra velkého, největší evropskou sovu.

Členitá zemědělská krajina, okolí lidských sídel i ostrovy bezlesí po zaniklých osadách nabízí ideální podmínky pro kalouse ušatého, sýčka obecného a sovu pálenou. Sova pálená a sýček obecný patří k ubývajícím druhům, vyskytují se spíše v okrajových částech Šumavy.
 

Soví záchranná stanice Screech Owl Sanctuary v Británii

Sovích voliér nebo rezervací v Evropě mnoho není. Jednou z výjimek tvoří speciální soví rezervace u městečka St. Columb Major v britském Cornwallu. Screech Owl Sanctuary, útočiště nemocných či zraněných ptáků, hostí stovky sov v řadě voliér organizovaných podle druhů. V roce 2002 bylo místo oceněno cenou BBC Animal Award za péči o zvířata v dobrých životních podmínkách. Do sovích voliér je zároveň zvána široká veřejnost, otevřeno zde mají denně. Zájemci se zde dozví spoustu informací o životě sov a jejich nárocích na životní prostředí.

Soví rezervace poskytuje péči a rehabilitaci divokým sovám, které se pak vrací zpět do přírody. Trvale postižení ptáci zde najdou pohodlný domov ve vhodném prostředí. Návštěvníci se mohou pod dohledem chovatelů sovy pohladit a dostupné jsou také komentované prohlídky.
Alpská vyhlídka u Borových Lad Příroda

Alpská vyhlídka u Borových Lad

Severovýchodně od Borové Lady, těsně pod lesem, najdete Alpskou vyhlídku. Jak již název napovídá, za krásného počasí jsou odsud vidět Alpy.

Rybí líheň u Borových Lad Příroda

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice Příroda

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Naučná stezka Les Borová Lada Příroda

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku Příroda

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Další aktuality

Festival komorní hudby vám představí Český Krumlov jinak

Festival komorní hudby vám představí Český Krumlov jinak

28. červen 2024 8:00
Kultura, Jihočeský kraj
Zoo Tábor zve za vysvědčení děti na návštěvu jen za jednu korunu

Zoo Tábor zve za vysvědčení děti na návštěvu jen za jednu korunu

28. červen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj
Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

Na Světový den rybářství se vypravte za rybami

27. červen 2024 9:00
Příroda, Jihočeský kraj
Prachatice ožijí Slavnostmi Zlaté solné stezky

Prachatice ožijí Slavnostmi Zlaté solné stezky

25. červen 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj
České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

25. červen 2024 9:33
Zážitky, Jihočeský kraj