ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Krásný Dvůr s parkem: neobjevený poklad severozápadních Čech
Památky

#světovéČesko a zámek Krásný Dvůr s parkem: neobjevený poklad severozápadních Čech

  • 11. června 2021
Filmy Jak básníkům chutná život, Konec starých časů anebo To horké léto v Marienbadu spojuje jako místo natáčení zámek Krásný Dvůr. Pokud se sem vydáte na výlet, vyhraďte si dost času: k zámku totiž patří park se spoustou hezkých zákoutí a romantických staveb, a nepoznat ho by byl hřích.
Vznešený novogotický styl: Templ v Krásném Dvoře připomíná pravoslavný kostel sv. Alexandra Něvského v Petrodvorcích u Petrohradu, soukromý rodinný kostel ruských carů.
Krásný Dvůr
Petrohrad
Zámek byl vášní a chloubou rodu Černínů: panství získali v polovině 17. století a v Krásném Dvoře příležitostně žili až do druhé světové války. Za okupace zámek využívaly nacistické úřady, chvíli byl jedním z letních sídel říšského ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa, sloužil jako německý válečný lazaret i štáb sovětských vojsk. První návštěvníci se do interiérů podívali v padesátých letech minulého století, další místnosti využívalo muzeum z nedalekých Podbořan, bývala tu dokonce školní družina a mateřská škola. To už je ale dávno a dnešním návštěvníkům se zámek Krásný Dvůr představuje jako půvabné místo, vybavené nábytkem a doplňky především z 18. a 19. století. A pak je tu samozřejmě rozsáhlý kouzelný park, kde pro vás seriál #světovéČesko našel pár zajímavých míst pro srovnání.
 


Inspirací pro Gloriet, romantickou kruhovou stavbu z roku 1784 v parku v Krásném Dvoře, mohl být jen o pár let starší Chrámek lásky / Temple de l'Amour v Malém Trianonu ve francouzském Versailles.
 

Krásný Dvůr: barokní zámek od Kaňky

Vraťme se ale do dob, kdy v Krásném Dvoře stávala tvrz a po ní renesanční vila. Ta tu mimochodem pořád ještě je: její vnitřní rozdělení tvoří základní konstrukci dnešní zámecké budovy. Zámek se stavěl v letech 1720 až 1724 podle plánů renomovaného architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Dodejme, že právě v té době byl jmenován císařským architektem a na kontě měl celou řadu krásných barokních staveb, namátkou paláce na Malé Straně a obdivovanou Vrtbovskou zahradu v Praze, vedl dostavbu piaristického chrámu Nalezení sv. KřížeLitomyšli a v době, kdy probíhaly hlavní práce v Krásném Dvoře, stavěl také pro rod Kinských Karlovu Korunu, zámek u Chlumce nad Cidlinou.



Projekt Krásného Dvora se během stavby mírně měnil: přízemní křídla svírající nádvoří se stájemi a byty se na přání hraběte Františka Josefa Černína prodloužily o další konírny, komory na postroje, kolnu na kočáry a obydlí pro vrátného. Vymyšlené to ale bylo skvěle, protože vnější podoba zámku se do dnešní doby téměř nezměnila.
 

První krajinářský park v Čechách

Co se naopak měnilo výrazně a od základů byl park. Podle barokního diktátu byl zámek Krásný Dvůr zakomponovaný do okolní krajiny a stal se jejím pomyslným středem: pouhým pohledem a zejména na mapách dodnes rozeznáte zbytky několika alejí, které se od vstupu do zámeckého čestného dvora vějířovitě rozbíhaly do okolí. Velkou změnou prošel zámecký areál v letech 1783 až 1793, kdy hrabě Jan Rudolf Černín změnil blízkou oboru v rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Na téměř stohektarové ploše roste přes sto druhů původních domácích dřevin, unikátem mezi nimi pak je torzo Goetheova dubu. Jeho věk se odhaduje na tisíc let a patří tak mezi nejstarší stromy v Čechách.



Podle tehdejší módy park doplnila řada romantických staveb: některé zkrášlily volné plochy, jinde posloužily jako dominanty na koncích parkových průhledů. Drobné úpravy se dotkly také zámku: hrabě Černín dal před jižní a severní průčelí hlavní budovy přistavět dvě nová schodiště, postupně přibyly i letní a zimní jízdárna, psinec a oranžerie.
 

Dlouhá procházka parkem v Krásném Dvoře

Řada romantických staveb se v parku dochovala dodnes, pokud je ale chcete poznat všechny, vyplatí se pohodlné boty, dobrá mapa anebo mobilní průvodce: získáte tak spousty fotografií, historických vyobrazení, plánů parku, videí z dronu i hudebních nahrávek.

K oblíbeným zastávkám patří kromě Glorietu také francouzská zahrada a ptačí voliéra (kdysi stávala na ostrově a vedly k ní tři můstky), vyhlídkový novogotický Templ, Panův templ a nedaleký vodopád, označovaný též Velké kaskády, Čínský pavilon, Lusthaus, Holandský domek a Obelisk. Monumentální čtyřboký 26 metrů vysoký jehlan, jehož vrchol mělo původně zdobit zářící slunce, stojí na konci 1100 metrů dlouhé rovné cesty zvané Mílovka.

Jedním z nejzajímavějších míst bylo boční údolí, dnes nazývané Poustevníkova rokle. Původně se mu říkalo Ráchel a řada zdejších zákoutí už dávno zanikla. Bývala tu poustevna, která zvenčí vypadala jako mechem obrostlá jeskyně. Měla napodobit hrad loupeživých rytířů, ovšem uvnitř se ukrýval útulný interiér s nábytkem a krbem. Podzemní chodba vedla k hrázděnému kostelíku, přes potok vedl most zvaný Čertova lávka a na konci údolí dodnes najdete zbytky skalní hrobky se sarkofágem.
 

Novogotické stavby v krásných parcích

  • Čím je unikátní drobná stavba, stojí na nejvyšším místě krásnodvorského parku? Templ zvaný též rozhledna totiž je vůbec první novogotickou architekturou na českém území a zároveň nejstarší rozhlednou ve střední Evropě. Stavět se začal v roce 1793 a na návrhu se údajně významným způsobem podílel samotný Jan Rudolf Černín, zakladatel parku.
  • Stavba má krásná vitrážová okna a z vyhlídky jsou vidět hlavně Krušné hory, Doupovské hory a okolí Podbořan.
  • Templ od samého začátku sloužil jako vyhlídka a později také jako připomínka úspěšného generála Karla Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem v bitvě u Lipska v roce 1813; jeho sochu z roku 1847 si prohlédnete v interiéru. Po obnově je v Templu umístěna výstava o krajinářských parcích a zahradách, přístupná společně s vyhlídkovým ochozem.
  • A kam se vydal seriál #světovéČesko? Do místa, které vynechá málokdo z těch, co se vypraví do Petrohradu: Petrodvorcům / Peterhofu se říká ruské Versailles. Impozantní palác doplňuje rozsáhlý park s množstvím fontán (údajně byste jich tu napočítali na 170) a hlavně Velkou kaskádou, souborem sedmi desítek fontán doplněných pozlacenými sochami.
  • Park v Petrodvorcích byl skutečně navržen podle Versailles, v jeho východní části vznikl v 19. století Alexandrovský park. Právě tady stojí pravoslavný kostel sv. Alexandra Něvského, stavba v novogotickém slohu, připomínající Templ v Krásném Dvoře. Před ruskou revoluci 1917 fungoval jako soukromý rodinný kostel ruských carů. Interiér byl poničen za druhé světové války, obnova byla dokončena až v roce 1998.
Zámek Krásný Dvůr Památky

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr Příroda

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr Příroda

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 – 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj
Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj
Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj
Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj
Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj