První narozené mládě,
samec Tábor pojmenovaný na počest města, ve kterém
zoologická zahrada sídlí, opustil stádo loni na
jaře. Zamířil do nově zřízené přírodní
rezervace u Rokycan, kde se má stát zakladatelem nového stáda. Další zvířata by měla z Tábora odjet také letos.
Zubřice Tara a Norisa rozšíří stádo v přírodní
rezervaci u středočeských Milovic. To samice Karla zamíří dále. Nový domov nalezne buď
ve španělské rezervaci Valle del Bisonte, nebo v
srbské rezervaci Stara Planina. O definitivním místu jejího nového domova se rozhodne, po konzultaci s vedením organizace, která rezervace koordinuje, v nejbližších týdnech.
Pomoci zachránit v přírodě
vyhubený živočišný druh může opravdu každý, ani při tom nemusí cestovat někam na druhý konec světa. Programy návratu v přírodě vyhubených druhů zvířat se odehrávají i u nás v Česku. Jedním z nejvýznamnějších je reintrodukce zubra evropského, který býval po staletí přirozeným obyvatelem českých lesů. Jeho návrat do vybraných velkoplošných přírodních rezervací je stěžejním záchranným programem táborské zoologické zahrady.
Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.