ÚvodAktualityUžijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků
Kultura

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

  • 26. března 2024
Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Jaro Valašsko velikonoceAreály Valašského muzea budou od 30. března do 1. dubna 2024 otevřené denně vždy od 9:00 do 17:00 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý velikonoční program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Uvidíte vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic, nebude chybět ani bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků i občerstvení.
 

Bílá sobota, Hod Boží velikonoční a Červené pondělí

Valašské muzeum VelikonoceAreály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční víkend od 30. března do 1. dubna 2024 ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků s názvem Velikonoce na Valašsku. Na Bílou sobotu 30. března se od 9:00 uskuteční tradiční velikonoční jarmark s bohatou nabídkou kraslic, tatarů, velikonočních dekorací a keramiky. Po celý den bude pro dobrou pohodu hrát cimbálová muzika Aldamáš a na podiu u rybníčka se od 11:00 s programem představí cimbálová muzika Portáši.

Velikonoce na ValašskuTaké v neděli 31. března na Hod Boží velikonoční nabídne Valašské muzeum bohatý kulturní program. Cimbálová muzika Jiřího Nechanického přivítá návštěvníky na pódiu u rybníčka. V Billově domě tetičky připraví jarní polévku a budou barvit kraslice. Komponované pásma jarních a velikonočních zvyků z Valašska a Zálesí představí na palouku Dřevěného městečka v 10:30 dětský soubor Malý Radhošť program Velikonoce s Malým Radhoštěm. Od 13:00 se představí soubor Vsacan s vystoupením Valašské Velikonoce. Velikonoční koncert Na mšu svatú zvonili cimbálové muziky Javořina si nenechte ujít v 15:00 v kostele sv. Anny.

Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky. Pondělí 1. dubna bude od 10:00 ve znamení sváteční šmigrustové pohody s cimbálovou muzikou Soláň a Radegast. V 11:00 a ve 13:30 představí svůj program Zahrajte ně muziganti soubor Brněnský Valášek. Po všechny sváteční dny se ve Valašském muzeum v přírodě můžete těšit na ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatou nabídku výrobků lidových řemeslníků i občerstvení.
Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy Památky

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě

Mlýnská dolina ukazuje zájemcům dodnes funkční dřevěné stavby na vodní pohon – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo hamr. Nechybí ale i další roubené stavby – obytný dům, stodola, kovárna a kaplička. V objektu vozovny si můžete prohlédnout expozici „Dopravní prostředky na Valašsku".

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie Kultura

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě Kultura

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky Památky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.