Příchod podzimu a prvních mrazů znamená pro mnohé české památky zavírání svých bran až do dalšího roku. Středověký vodní mlýn v Hoslovicích není výjimkou a své poslední letošní návštěvníky přivítá 31. října. Loučit se ale bude v plné parádě, a to programem Podzim na vsi.
Roztočí se také hoslovické mlýnské kolo, díky němuž se bude podávat čerstvě upečený chléb. Hodování zpříjemní vystoupení folklórního souboru, děti se zase mohou těšit na řadu her a zábavy. Letošní poslední návštěvu mlýnu si naplánujte mezi 10. a 16. hodinou. Cena vstupenek je 50 korun pro dospělého, děti platí o polovinu méně.
Hoslovický mlýn – první skanzen v jižních Čechách
Vydáte-li se o víkendu do Hoslovic poprvé, nejstarší vodní mlýn v Čechách určitě neminete. Jedná se o tři stavby u potoka, které jako by vás přenesly v čase. Kromě původní mlýnice s obytnou částí se dochovaly i chlévy či stodola a přináleží mu také rybníček, sad a louky.
První zmínka o Hoslovickém mlýnu pochází z Tereziánského katastru z roku 1748, přičemž mouka se zde mlela až do osmdesátých let minulého století. O výjimečné zachování mlýna se postarala rodina Harrantů, jež se po roce 1948 uzavřela veřejnému životu a lpěla na tradicích. Odmítala veškerý technologický pokrok, a proto zde dodnes nebyla zavedena elektřina a chybí sociální zařízení. Poznat autentický život strakonického lidu z doby minulé můžete skrze stálou expozici „Ze života šumavského Podlesí“. Ta se věnuje venkovu, přibližuje zemědělské práce, ale i tradiční pokrmy a zvyky regionu. Hoslovický mlýn se v příštím roce opět otevře v dubnu.
Machův včelín v Krušlově zavírá své brány
V okolí jihočeských Strakonic se s končící sezonou bude loučit také Machův včelín v Krušlově. při prohlídce malovaného včelína uvidáte 65 výtvarně zpracovaných úlů, přičemž některé jsou vyřezávané, ztvárňující lidovou architekturu, jiné zase malované. Interiéry vyzdobil včelař Josef Mach, jehož řezby připomínají místa z okolí, památky naší země či osobnosti včelařství. Dřevěné včelky lemují zrcadlo nebo posedávají na obrazech, hodinách, najdeme je i na stolku, židlích či okenních parapetech. V říjnu můžete včelín navštívit od čtvrtka do neděle, mezi 10. a 16. hodinou. Pro jistotu však doporučujeme před návštěvou zavolat.
Na farmu U starýho kance
Pokud se vám venkovský život či zabíjačkové hody zalíbily, jižní Čechy nabízí pro vás další tip – ranč U Starýho kance. Ekologická farma v podhůří Šumavy nabízí zábavu pro malé i velké návštěvníky. Děti si zde můžou pohladit kozičku, pejska či koně, nebo také uvidět, jak telátko pije mléko od krávy. Máte-li rádi jízdu na koni, na ranči si můžete zatrénovat nebo se jenom nechat svézt po okolí. Pro zvědavé návštěvníky je zde možnost zapojit se do tradiční zabíjačky a například míchat krev. Ti, kteří raději dobroty vychutnávají, si můžou dopřát například kýtu na rožni nebo si zakoupit řadu farmářských výrobků domů.
Za podzimní náladou se vypravte na Ronšperk
Poslední říjnový víkend je ale také ve znamení dušiček. Jestli hledáte místo s jedinečnou atmosférou a opravdovým duchem, vyrazte na Ronšperk. Najdete tady křížovou cestu, která se skládá ze čtrnácti kapliček a křížku na vrcholu.
Podnět ke stavbě kapliček, které byly vyzdobeny obrazy s výjevy z poslední cesty Ježíše Krista tvořenými osmi kachli, dal stříbrský měšťan Anton Battiek ve 30. letech 19. století. Kaple byly vysvěceny 17. září 1837 a svou funkci plnily až do druhé světové války. Po vystěhování německého obyvatelstva v roce 1945 již nebyla křížová cesta udržovaná, a tak kapličky začaly postupně chátrat. Svou pozornost si opět získaly až v roce 2011, kdy byla započata jejich rekonstrukce. Krásu jim znovu dodal akademický malíř Ivan Komárek.
Vodní mlýn v Hoslovicích i křížová cesta na Ronšperku jsou letošními finalisty soutěže DestinaCZe 2015. Máte poslední šanci podpořit je svými hlasy na www.destinacze2015.cz. Hlasování o nejlepší turistickou atraktivitu Česka končí již tuto sobotu. Tak neváhejte, čekají na vás zajímavé ceny.