ÚvodAktualityPrůhonický park otevírá nové expozice, láká na jarní květiny i české pohádky
Zážitky

Průhonický park otevírá nové expozice, láká na jarní květiny i české pohádky

  • 29. března 2024
Tisíce jarních cibulovin, nové expozice v historických stavbách v parku, online mapa i pohádková trasa. V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezóna 2024 a přináší spoustu novinek. Návštěvníci se mohou naplno těšit z výsledků dvouletého projektu na obnovu parku.
modřenecNa Velký pátek, 29. března 2024, zahájil Průhonický park hlavní návštěvnickou sezónu doslova pohádkově. Poprvé v historii byly pro veřejnost otevřeny zrenovované drobné stavby v parku s novými expozicemiRybárna, Česká chaloupka a Wachhaus. Pro děti je připravena rodinná hra „Pohádkový Průhonický park“. Kromě nových expozic a rodinné hry návštěvníky v hlavní sezóně samozřejmě čekají také tradiční akce jako jsou Tulipány v Průhonicích, Jarní běh Průhonickým parkem, Víkend otevřených zahrad, koncerty vážné hudby, provázení po sbírkách Průhonické botanické zahrady či Vinná stezka Průhonickým parkem.
 

Nové expozice, pohádková rodinná hra  

Česká chaloupkaČeská chaloupka si pro svůj romantický vzhled zahrála v několika českých pohádkách. Právě pohádkám, které se v parku natáčely, je věnována expozice uvnitř chaloupky. Návštěvníci si zde mohou zahrát pohádkový kvíz nebo objevit co se skrývá v kouzelné truhle. Chaloupka se nachází poblíž vstupu Hájovna. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou. Aby cesta za pohádkami do České chaloupky malé návštěvníky bavila, připravil Botanický ústav AV ČR s Neohrano.cz novou rodinnou hru „Pohádkový Průhonický park“. Trasa vede místy známých filmových záběrů, kde plní děti úkoly. Za jejich splnění dostanou na pokladně drobnou odměnu.

V odlehlejší části parku u rybníka Bořín se nachází strážní domek Wachhaus. Veřejnosti je přístupná přední část domku, do druhé části s dobově zabydleným interiérem je možné nahlédnout dveřním kukátkem. Objekt je nově vybaven lavicemi vybízejícími k odpočinku, od Wachhausu je krásný výhled na hladinu rybníka.
 

Jarní kvítka objevíte s mapou

Historie parku se začala psát  na konci 19. století, kdy jej založil hrabě Arnošt Emanul Silva-Tarouca. Nejznámější rostlinou pěstovanou v Průhonickém parku jsou rododendrony, roste jich tu přibližně 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech. Právě nyní zde vykvétají jarní kvítka – narcisy, ladoňky, modřence, plané tulipány, dymnivky, kandíky, medvědí česnek nebo sibiřské kosatce. Mapa s označenými místy výsadeb je k dispozici na obou pokladnách. K prohlídce parku můžete využít několik okruhů, na které je vstup povolen i psům na vodítku, cyklisté parkem však projíždět nesmějí. Brány parku se otevírají každé ráno od 7 hodin a večer se zavírají v 18 hodin. Vstupné do konce března stojí 100 Kč, od dubna pak 140 Kč.
Dendrologická zahrada v Průhonicích Příroda

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku Památky

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Caffé Castello Průhonice – kavárna v průhonickém zámku Gurmánská turistika

Caffé Castello Průhonice – kavárna v průhonickém zámku

Kavárna na zámku v Průhonicích nabízí prémiovou italskou kávu, domácí limonády, dezerty, ale také polévky a obědy. Přijďte si k nám zpříjemnit návštěvu Průhonického zámku a parku

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku Příroda

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje se pouze na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Průhonický Stonehenge Příroda

Průhonický Stonehenge

Dendrologická zahrada v Průhonicích skrývá nejedna tajemství. Jedním z nich je i místní "Stonehenge".

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku Příroda

Pivoňkova vyhlídka v Průhonickém parku

Pohled přes Sádkový rybník v Průhonickém parku prodlužuje tzv. Pivoňková vyhlídka. Je jedním z lučních průhledů, které představují důležitý architektonický prvek Průhonického parku. Vyhlídka je součástí prvního vycházkového okruhu.

Rohanové – šlechtický rod, který vybudoval pohádkový zámek Sychrov

Rohanové – šlechtický rod, který vybudoval pohádkový zámek Sychrov

Rohanové pocházeli z Bretaně, kde se o nich dá vystopovat nejstarší zmínka již v roce 951, a v průběhu staletí se zařadili mezi deset nejvlivnějších francouzských šlechtických rodů. Postupně se rozdělili na několik linií; jedna z nich opustila Francii po vypuknutí revoluce a usadila se v českých zemích.

Čestlice

Čestlice

Jméno nenápadné obce by většina lidí vůbec neznala, kdyby v jejím těsném sousedství podél dálnice D1 nevznikla obchodní a zábavní zóna Průhonice-Čestlice, rozlohou největší nákupní centrum v Česku. Nejlákavějším místem je Aquapalace Praha, největší aquapark v tuzemsku.

#světovéČesko a Středočeský kraj

#světovéČesko a Středočeský kraj

Ať už se vydáte do rovin v Polabí, do údolí Berounky, Sázavy nebo Vltavy, do lesů Křivoklátska anebo do jeskyní a důlních štol Českého krasu, všude vás čekají fantastická místa. K výletům zvou například nejznámější české hrady a zámky, od Karlštejna či Křivoklátu přes Konopiště, Jemniště nebo Žleby až po Český Šternberk.

Návštěvnické centrum Průhonického parku Zážitky

Návštěvnické centrum Průhonického parku

V přízemí průhonického zámku naleznete Návštěvnické centrum věnované parku i Botanického ústavu Akademie věd ČR, která park spravuje. Návštěvníci zde získají rychlý přehled o aktuálním kvetení v parku, pořádaných akcích a informace o rostlinách.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče Příroda

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Další aktuality