ÚvodAktualityVěda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!
Zážitky

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

  • 30. května 2024
Výstaviště v pražských Letňanech otevírá své brány veřejnosti. Začíná zde totiž Veletrh vědy 2024! Letošní ročník láká na pestré expozice ze všech vědních oborů, hry, praktické ukázky, virtuální realitu nebo rozpravy s experty. O tom, že věda rozhodně není nuda, se přesvědčíte 30. května až 2. června 2024 na Veletrhu vědy Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00 a za vstup se neplatí.
Veletrh vědyOsmý ročník Veletrhu vědy, který pořádá Akademie věd ČR, odhalí to nejzajímavější, co česká věda v současné době nabízí. Jedná se o největší populárně naučnou akci u nás, která se zabývá vědou ve všech jejích podobách a nabízí návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Výstaviště v pražských Letňanech na tři dny zaplní přes 100 expozic Akademie věd ČR, univerzit a inovačních firem, které jsou tradičně otevřené celou dobu pro dospělé i děti. Vstup na veškerý program bude tradičně zdarma. Veletrh lze navštívit kdykoli od 10:00 do 18:00 hodin.

Ať vás zajímá hudba, umělá inteligence, chemie, vesmír nebo rostliny a zvířata, na Veletrhu vědy to pravděpodobně najdete a případně i vyzkoušíte.
 

Věda, na kterou si můžete sáhnout

RobotKde si sáhnout na periodickou tabulku prvků složenou z reálných fyzických vzorků nebo otestovat chuť nejdražší a nejtěžší vody? Na Veletrhu vědy! Zájemci se tam také můžou posadit k laboratorním pipetám, k astronomickým dalekohledům, proplést se laserovým bludištěm, zkoumat želvušky, pilotovat stíhačku a mnoho dalšího.

Kdo tvrdí, že jsou rostliny nudné a není s nimi zábava? Vědci Botanického ústavu AV ČR ukážou, že rostliny jsou stejně zajímavé jako např. živočichové. Experti z Kriminalistického ústavu Policie ČR zase představí neviditelné svědky zločinu – mikrostopy. A co je „jazyková krajina“, vysvětlí vědci ve stánku Ústavu pro jazyk český AV ČR. Veletrh vědy nabídne i virtuální realitu. Třeba s ČEZ můžou zájemci vyrazit na REAKTOUR do Temelína a Dukovan nebo díky IT4Innovations nahlédnout přímo dovnitř superpočítače.
 

Science Point – vesmír, podcasty i zasTÁVka

marsVe vstupní hale Veletrhu vědy vyroste pódiová scéna Science Point, kde se po čtvrthodinách až 45 minutách budou střídat vědci s aktuálními a zajímavými tématy. Na rozdíl od Keplerova sálu, na jehož program je nutné si rezervovat místo, na „malou scénu“ může dorazit kdokoli kdykoli. Čtvrteční program zahájí Vědecká zasTÁVka. Na pódiu, pomyslné zastávce, se sejde pět nadšených vědců. Řeč bude o léčbě poranění míchy, laserech, primátech, LED světlech i vlivu sociálních sítí a nových technologií na lidskou psychiku. Samozřejmostí je prostor pro dotazy „spolucestujících“ – tedy diváků. Na zasTÁVku naváže přednáška o osidlování Marsu nebo o cestách k novým světům obecněji. Zpátky na zem až pod zem zájemce vezme Miroslav Kolařík s houbami, které jsou – jak dokáže – všude kolem.

Návštěvníci se mohou zúčastnit také natáčení dvou podcastů: jednak CHEMic o vědě a jak o ní dát vědět, a také Podcast Live s podtitulem Věda vs. sci-fi, aneb jak se astrobiologie propisuje na stránky románů. Nebudou chybět ani současná témata, jak zajistit dostatek (čisté) energie, co dělat se světelným znečištěním nebo jak může umělá inteligence ovlivnit volby do Evropského parlamentu.
 

Nejen krtek se může zanořit do půdy

veletrh vědyPřes sto různých stanovišť zabaví poučené zájemce i zvídavé malé děti. Bude možné si vyzkoušet stavebnici pro domácí experimentování s rostlinami, objevovat buňky, stát se skladatelem vlastní lidové písně nebo agentem v tajné laboratoři. Návštěvníci se dostanou k srdci jednoho z nejintenzivnějších laserů světa L4-Aton, vyzkoušejí laserové šachy, otestují vědomosti v řadě kvízů i praktické schopnosti, jako je pipetování nebo příprava chemických pokusů. Zavítají i do různých časů lidstva a zjistí třeba, kolik významných žen formovalo středověké dějiny. Lákadlem je také objevování čilého života v půdě a zkoumání jejího složení různými smysly.
 

Aktuální výzvy, paranormální jevy a příroda

veletrh vědyNa dotek fauně a flóře se zájemci dostanou opět na více místech – v mobilní laboratoři Biologického centra AV ČR, ve stáncích Botanického ústavu AV ČR nebo Zoo Praha. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti vezme zájemce na cestu za tajemstvími lesa a Česká společnost pro ochranu netopýrů přiveze ochočené handicapované netopýry s sebou. A co třeba paranormální výzva na vědeckém veletrhu? Zástupci Českého klubu skeptiků Sisyfos předvedou některé experimenty, jež na první pohled „prokazují“ existenci paranormálních jevů, ale při bližším zkoumání doloží, jak dobře se dá s podobnými experimenty manipulovat. Mluvit budou také o častých mýtech, dezinformacích nebo klamných alternativních metodách.


Děláme z toho vědu!

veletrh vědyDo Veletrhu vědy se zapojují nejen ústavy AV ČR, které samy o sobě pokrývají velkou část přírodních, technických, humanitních i společenských oborů, ale také univerzity, organizace a firmy. Nechybí Univerzita Karlova, VŠCHT, Ostravská univerzita ukáže svět nanostruktur či modré světlo, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně představí robotické systémy a virtuální realitu. Letos se opět účastní Slovenská akademie věd a nově Univerzita Pavla Jozefa Šafárika z Košic.

Veletrh také nabízí příležitost pobavit se přímo s experty. V Keplerově sále se zájemci mohou hlásit např. na přednášku Města pro život?, nechybí ani projekt Zeptej se vědce! Live, během kterého skupina odborníků bude odpovídat na otázky, jak funguje vesmír, co imunitní systém nebo třeba jak si efektivně zařídit bydlení, aby nám neunikalo teplo.