ÚvodAktualityVíkend gregoriánského chorálu se chystá na Velehradě
Velehrad
"> Velehrad "> Velehrad - významné poutní místo "> Víkend gregoriánského chorálu
Památky

Víkend gregoriánského chorálu se chystá na Velehradě

  • 7. listopadu 2013
Matice velehradská pořádá na Velehradě od roku 2008 každoročně Víkend gregoriánského chorálu. Kurz je určen všem amatérským zájemcům o tento druh liturgického zpěvu. V přátelském prostředí je možné osvojit si základy gregoriánského chorálu pod vedením sympatických a empatických lektorů Jiřího Hodiny a Vladimíra Richtera. Letos se Víkend gregoriánského chorálu koná od pátku 8. do neděle 10. listopadu.
Velehrad – významné poutní místoPřed mnoha staletími zněly v pozdně románské, velehradské bazilice modlitby cisterciáckých mnichů ve formě gregoriánského chorálu. Tato "západní" tradice Velehradu je stejně bohatá a pravdivá, jako jeho nasměrování "tváří k Východu."

U účastníků víkendu se předpokládá hudební sluch a osobní vztah nebo alespoň úcta ke křesťanské víře. Vyvrcholením tohoto setkání je totiž slavení liturgie v bazilice. V letošním roce mohou frekventanti kurzu doprovodit svým zpěvem také žehnání nového náhrobku cisterciáků.

V pátek dojde k prvnímu setkání v Sále Tomáše Špidlíka ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje. Během soboty budou probíhat nácviky zpěvů a den zakončí večerní kulturní program. V neděli v 10 hodin proběhne mše svatá v bazilice, 11:15 průvod na místní hřbitov a zde hudební doprovod při požehnání nového náhrobku cisterciáků.
Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje Kultura

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.