Ricochet má několik specifik, která sport odlišují a zatraktivňují. Kurt na ricochet je menší a především nižší. Ke hře lze využít i strop, což je ve světě raketových sportů jedinečný prvek. Navíc je v kurtu umístěna elektronika, která hlídá auty na přední stěně, počítá za hráče body a ukazuje, z které strany má hráč podávat. Ricochet je velmi promyšleným sportem a skýtá mnoho herních variant. Byl vymyšlen tak, aby odstraňoval nedostatky ostatních raketových sportů.
Stejně jako kurt jsou oproti squashi menší i rakety. Jsou lehčí a ovladatelnější, a tak ani začátečníci nemají se zvládnutím rakety problém. Míčky jsou podobné squashovým, jsou perforované a odskoky jsou o málo menší než ve squashi dle typu míčku. Vyrábějí se tři barevné varianty. Červený míček s největším odskokem je určen pro úplné začátečníky. Střední fialový je pro mírně pokročilé hráče. A nejběžnější šedivý s nejmenším odskokem je určen pro pokročilé a závodní hráče.
Hra může být velmi rychlá, stejně tak si však rychlost hry mohou začátečníci přizpůsobit své úrovni. Ricochet si na rozdíl od některých jiných sportů zahraje a užije i úplný začátečník. Je určen pro každého hráče od dětí po seniory. Ricochet zlepšuje fyzickou kondici a postřeh. Je ideálním doplňkem nejen ke squashi. Energetický výdej při hře je především při závodní hře velmi vysoký a je srovnatelný s badmintonem. Pro zlepšení kondice může stačit již i 30 minut hry, což je v dnešní uspěchané době také důležité. Pro ženy může být zajímavý fakt, že ricochet výborně tvaruje nohy a především pozadí.
Bohužel mnoho sportovců i majitelů a provozovatelů sportovních center zatím nemá o ricochetu povědomí. Svými aktivitami se to snaží změnit Česká ricochetová asociace, která mimo jiné pořádá celorepublikové soutěže jednotlivců a družstev a provozuje informační webové stránky o ricochetu www.e-ricochet.cz. Zde lze vedle informací o soutěžích, pravidlech a dalších najít i mapu ricochetových kurtů v ČR.
Na evropské scéně mezi ostatními otevřenými mezinárodními turnaji vyčnívá Czech Open, který se koná každý rok v Praze, a to obvykle v květnu. Turnaje se pravidelně účastní česká i evropská špička, ale nedílnou součástí startovního pole bývá i početná skupina nadšených začátečníků. Na listopadové
mistrovství světa jsou zváni jak hráči, kteří se mohou zdarma zúčastnit kvalifikace, tak diváci a zájemci o hraní ricochetu.