ÚvodAktualityZámecká konírna na Kačině ožila: unikátní prostory trvale osídlil plnokrevný šampion Gradivo!
Památky

Zámecká konírna na Kačině ožila: unikátní prostory trvale osídlil plnokrevný šampion Gradivo!

  • 17. srpna 2016
Milovníci koní a jezdectví, a také ti, které zajímá život šlechtických rodů, by si neměli nechat ujít návštěvu empírového zámku Kačina u Kutné Hory. Pracovníci Národního zemědělského muzea ve spolupráci s Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem totiž v tamní unikátní konírně připravili interaktivní expozici, představující její chod a fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Každý návštěvník zažije jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatří historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!
Teprve jízda na koni prý činí člověka dokonalým a své o tom věděl i budovatel Kačiny Jan Rudolf Chotek. Koně jsou tak s Kačinou spojeni od prvopočátku, ať už byli využíváni jako reprezentativní dopravní prostředek, k loveckým kratochvílím, radostným soukromým projížďkám či k okázalým honům, ale samozřejmě i jako hospodářská zvířata v rámci pracovních činností na šlechtickém velkostatku.
 

Konírna na zámecké kolonádě

Konírna KačinaKonírna na Kačině je unikátní svým architektonickým řešením – je integrální součástí jedné z kolonád zámecké budovy, a není umístěna stranou v parku v hospodářských budovách, jak bývalo dříve na zámcích zvykem. Je ze dvou třetin zapuštěna do terénu, takže koně vcházeli do konírny přímo ze zámeckého parku - doslova jako do garáže. Cestou do stájí procházeli přibližně 30 metrů dlouhým tunelem, který spojoval vchod ze zahrady se stájemi. Tam už je čekaly příjemné prostory, kde byl v létě chládek a zimě teplo. Dodnes jsou zachovány kamenné napáječky i původní cihlová podlaha.

V zámecké konírně na Kačině mohlo být naráz ustájeno až čtrnáct koní – jezdeckých i kočárových. V zadní části konírny jsou uzavřené boxy, kam se na volno umísťovali temperamentnější koně, především hřebci, či naopak hřebné klisny nebo klisny s hříbětem. Ke konírně přiléhá kočárovna, sousední hospodářská budova se skleníkem. V konírně a také v kočárovně musel být vždy dostatek místa i pro koně a kočáry hostů. Konírna sloužila svému původnímu účelu až do začátku 30. let 20. století. Koně ale z Kačiny nezmizeli a ještě v 60. letech 20. století tam byli při jezdeckých závodech koně umísťováni na jednu noc.
 

Šampion Gradivo i technické zázemí zámku

Konírna KačinaNa zámku Kačina je k vidění vycpanina šampiona Gradiva, jedné z největších koňských hvězd první poloviny 20. století, a unikátní zrestaurované podzemí konírny. Mimochodem – při vstupu do konírny se rázem ocitnete ve zcela jiném světě: nová expozice je totiž doplněna animací a autentickými zvuky, takže se můžete kochat pohledem na koně a poslouchat při tom ržání, dusot kopyt, řehtání nebo cvrlikání ptáků kolem…

Kromě konírny lze vstoupit i do zámecké kuchyně a prádelny, prohlédnout si lednici, sklepy a další autentické prostory, které tvořily zázemí na každém šlechtickém sídle. Každý tak dostane jedinečnou možnost posoudit, jak se tehdy žilo a hospodařilo na venkově a jaké největší proměny se během posledních 100 let udály.

Koně a milovníky jezdectví přivítá Kačina i na podzim – bohatý program je připraven na Zámeckých jezdeckých slavnostech a na Hubertově jízdě zámeckým parkem dne 8. října 2016.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Konírna na zámku Kačina Památky

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality