Renesanční zámek v
Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem
Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem
Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené
od 7. června do konce září 2024.
Výstava
Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici
exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století. Výstava se dotýká avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner,
Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba
Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také
abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do
Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a
Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii
Chocolate Buddha Keitha Haringa.
Druhá výstava
Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako
absurdita lidské existence, realita versus koncept,
rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky. Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra.
Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.
Co musíte vidět, poznat a zažít v Bechyni?
- Mezi top místa v Bechyni patří Duhový most, přes který jezdí Elinka, nejstarší meziměstská elektrická dráha ve střední Evropě. Železniční trať z Tábora do Bechyně je dílem vynálezce Františka Křižíka a v roce 2023 oslavila sto dvacet let od zahájení provozu.
- Žádný turista, milovník dálek a fanoušek portálu Kudy z nudy by v Bechyni neměl vynechat prohlídku Muzea turistiky. Ve vůbec prvním muzeu svého druhu v České republice se dozvíte, jak se turistika vyvíjela u nás i v Evropě, co všechno za sebou má Klub českých turistů a o osudech významných osobností turistiky. Interaktivní elektronická mapa vám také představí více než 200 našich rozhleden.
- Při prohlídce františkánského kláštera poznáte skutečný architektonický klenot středověku, nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb. Prohlídky si objednejte v TIC na náměstí.
- Nejhezčí výhled na náměstí nabízí věž kostela sv. Matěje. Na fotografiích v interiéru uvidíte, jak to vypadalo, když se v Bechyni rekonstruovalo náměstí, ve věži si také prohlédnete místnost, kde ještě před šedesáti lety žil zvoník.
- K nejtěžším jištěným skalním cestám v Česku patří via ferrata Bechyně-Zářečí. Dostanete se na ni od mostu v Zářečí po žluté značce směr Židova strouha.
- Také Židova strouha stojí za bližší prozkoumání: jak název napovídá, romantický kaňon sevřený mezi skalami dostal své jméno podle Židů, kteří se v nepřístupném terénu podle pověstí ukrývali po svém vypovězení z Čech.
- Tradice bechyňské keramiky sahá až do 16. století, v roce 1884 vznikla odborná keramická škola. V Bechyni si dokonce prohlédnete Mezinárodní muzeum keramiky Alšovy jihočeské galerie. Ta ve městě sídlí už několik desetiletí, v roce 2021 se ale přestěhovala z bývalého zámeckého pivovaru do nových prostor na rohu Čechovy a Novodvorské ulice. Prohlédnete si českou i světovou moderní keramiku a porcelán anebo sbírku prací z mezinárodních keramických sympozií.
- Cyklisté se pak mohou vypravit na kole do Černické obory. Vyjížďka krajinou, kterou si ke konci svého života zamiloval poslední Rožmberk Petr Vok, vede přímo do obory. Nejstarší stromy, které tu rostou, pamatují doby slavných Rožmberků.
- Naopak milovníci pěších výletů by neměli vynechat stezku Best of Europe, která prochází krásnou krajinou údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou.
- Nedaleko Bechyně můžete poznat pravé kouzlo jižních Čech a pohádkové vesnice Soběslavských Blat; vychutnejte si nejhezčí ukázky pravého selského baroka!