Málokterý hrad či zámek o sobě může prohlásit, že byl císařskou rezidencí:
Zákupy ano. Náležitě to připomenou květnové
Císařské slavnosti, byť ty letošní budou mimořádně
ve stylu první republiky. V
sobotu 26. května bude vítán každý, kdo se dostaví v dobovém oblečení. Chybět nebude ani prezident TGM, těšit se můžete také na
závody historických kol v zámeckém parku, hašení požáru dobovými prostředky, pohádky, prvorepublikovou módní přehlídku i
soutěže o nejlepší velocipéd, dámský a pánský kostým a klobouk.
Orlíkovo vévodství
Jak k tomu došlo, že se ze
zámku Zákupy v lehce odlehlé krajině mezi
Českou Lípou a
Mimoní stalo místo, kam se rád vracel i samotný císařpán? Na začátku stálo Zákupské vévodství, které císařská rodina vytvořila pro
syna francouzského císaře Napoleona I. Bonaparte a Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské. Napoleon František Josef Karel Bonaparte, známý též jako
Orlík, prožil většinu života ve Vídni u svého dědečka, rakouského císaře Františka I., a honosně znějící titul vévoda zákupský si příliš neužil. Na svá severočeská panství ani na zámek Zákupy se nikdy nepodíval, natož aby se ujal jejich správy: v červenci 1832, v pouhých jednadvaceti letech, předčasně zemřel na tuberkulózu.
Zákupy sice Orlíkovou smrtí o vévodu přišly, ale dál byly majetkem nejbližších habsburských příbuzných. Nejvíc času tu strávil Orlíkův strýc, rakouský císař a poslední český korunovaný král Ferdinand I. V roce 1848 se vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa a k trvalému pobytu si vybral
Prahu a
Pražský hrad s tím, že
zámky v Zákupech a
Ploskovicích sloužily jako letní sídla.
Ferdinandovi se říkalo Dobrotivý. Rád chodíval na procházky po městských ulicích, krmil holuby, dětem rozdával bonbony a chudým drobné mince. Rozhodně si nezaslouží, aby nad ním někdo ohrnoval nos: Praze postupně věnoval na nejrůznější účely 450 tisíc zlatých.
Císař jezdil na mši výtahem
Letošní prohlídky se ale spíš než na císaře zaměří na
Orlíka, syna Napoleona Bonaparta. Do několika pokojů, které jsou součástí prohlídkového okruhu, v průběhu sezony přibudou další kousky restaurovaného nábytku, obrazů a dalšího mobiliáře. Kromě toho si prohlédnete luxusně vyzdobené a bohatě zařízené pokoje, které připomínají letní pobyty císařského dvora, zachovala se i kaple, v níž se roku 1900 oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este s Žofií Chotkovou. V té době už ale císařská rodina zámek prakticky nepoužívala a po zániku monarchie v roce 1918 přešel společně s ostatními císařskými statky do vlastnictví státu.
Pro milovníky technických památek je raritou
nejstarší dochovaný výtah v českých zemích a zároveň jeden z nejstarších v Evropě. Současnou podobu získal v roce 1870 a císař se jím vozil například do zámecké kaple. Stroj výtahu dodala firma Ringhoffer, která tehdy patřila k absolutní špičce ve výrobě luxusních salonních vagónů.
Co letos můžete vidět a zažít na zámku Zákupy?
- Stavbu nejstaršího výtahu v Čechách má na svědomí velkovévodkyně Anna Maria Františka Toskánská, která tímto módním hitem dala roku 1718 vybavit zámek Ploskovice a vzápětí i Zákupy. Zatímco z ploskovického výtahu se dochovala jen šachta, ten v Zákupech můžete vidět při prohlídce dodnes: je „zaparkovaný“ ve druhém patře v honosné císařské jídelně.
- Stejný výtah jako v Zákupech byl instalován i na Pražském hradě, ale ten se nedochoval, byl odstraněn již během úprav Hradu pro prezidenta Masaryka.
- Chystáte se do Zákup v červnu? Naplánujte si výlet tak, abyste stihli oslavu 25. narozenin zámeckého medvěda Medouška s předáním narozeninového medvědího dortu a otevřením výstavy archivních fotografií zákupských medvědů, pořízených návštěvníky zámku. Během léta pak můžete hlasovat o nejlepší snímek, výsledky soutěže se dozvíte první týden v září.
- Na letní prázdniny chystá zámek Zákupy pohádkové prohlídky, nazvané Cesta do medvědího království. Jsou určené dětem do deseti let a spojené s pátráním po plyšových medvídcích, poschovávaných v zámeckých komnatách. Kdo uhádne nejvíc otázek, získá klíč od tajných dveří k medvědímu království.
- Kromě toho v červenci můžete přijet na noční prohlídky, v srpnu na výstavu ohařů a Hradozámeckou noc, v září na výstavu jiřinek a mimořádné prohlídky v rámci Dnů evropského dědictví.
- V říjnu k výročí 100 let vzniku republiky státní zámek Zákupy slavnostně zpřístupní prvorepublikový byt nadlesního, mimořádné prohlídky pak budou pokračovat během listopadu a sérií speciálních adventních prohlídek Vánoce u pana nadlesního.