ÚvodAktualityZlatá bula sicilská obohatí výstavu Labyrintem dějin českých zemí na Pražském hradě
Kultura

Zlatá bula sicilská obohatí výstavu Labyrintem dějin českých zemí na Pražském hradě

  • 3. června 2018
Určitě ji znáte ze školy, ale možná jste ji ještě „naživo“ neviděli. Řeč je o jedné z nejznámějších listin naší historie, Zlaté bule sicilské. Spolu s ní bude od 4. června v Císařské konírně vystavena také Zlatá bula Karla IV. Obě listiny jsou součástí výstavy Labyrintem dějin českých zemí při příležitosti letošního 100. výročí vzniku Československa.
Labyrintem zlatá bulaOd pondělí 4. června bude v Císařské konírně na výstavě Labyrintem dějin českých zemí k vidění Zlatá bula sicilská a Zlatá bula Karla IV. Obě listiny potvrzovaly práva a výsady českých králů k římské říši. Nejznámější listina české historie je zahalena mnoha tajemstvími a mýty. Existují celkem tři Zlaté buly sicilské, které Fridrich II. zpečetil 26. září 1212 v Basileji zlatou majestátní sicilskou pečetí. Dvě z nich byly odměnou pro Přemysla Otakara I. za jeho pomoc v boji o říšskou korunu. Třetí byla určena Přemyslovu bratru Jindřichovi, moravskému markraběti.

Zlatá bulaNa basilejské listiny se po vymření mužské linie Přemyslovců téměř zapomnělo a znovu na ně upozornil až Karel IV., když 7. dubna 1348 Zlatou bulu sicilskou konfirmoval, tedy ji potvrdil další listinou, kterou zpečetil svou zlatou bulou. Konfirmací Zlaté buly sicilské (tento název se začal používat až na přelomu 19. a 20. století) a dalších listin vytvořil jakýsi ústavní základ panovnické moci v českých zemích. Zajímavostí je, že pečeti v listinách Fridricha II. jsou vždy dva zlaté plíšky naplněné voskem. Zlatá bula u listiny Karla IV. je poctivý kus zlata.

Výstava Labyrintem dějin českých zemí, která začala v únoru a potrvá do 1. července 2018, je součástí akcí k letošnímu 100. výročí vzniku samostatného Československa. Na výstavě se objevily a objeví kromě bul i další jedinečné dokumenty z české historie. Byla mezi nimi třeba zapečetěná obálka, do které Jan Masaryk uložil zapsaná poslední slova svého otce Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta. Otevřena může být až roku 2025.
Císařská konírna na Pražském hradě Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.