ÚvodAktualityZlaté kopule a pohádková architektura: poznejte nejkrásnější pravoslavné kostely
Památky

Zlaté kopule a pohádková architektura: poznejte nejkrásnější pravoslavné kostely

  • 28. června 2020
Když chcete navštívit pravoslavné kostely, kaple a kláštery, nemusíte jezdit nikam daleko. Romantické dřevěné kostelíky, věže se zlatými kopulemi a další pohádkové stavby najdete i u nás, namátkou v lázeňských městech, v Praze a v Brně. Malé poklady se ale ukrývají ale i tam, kde byste je nečekali.
K nejznámějším a nejhezčím pravoslavným kostelům patří chrám sv. archanděla Michaela, pravoslavný dřevěný kostelík s šindelovou střechou v zahradě Kinských na Petříně. Roubená dřevěná stavba pochází z Podkarpatské Rusi a do Prahy přicestovala za první republiky jako dar Rusínů hlavnímu městu. Kostel se ale už jednou stěhoval dřív, a to z Velkých Louček do Mukačeva. Postaven byl někdy v polovině 17. století, v Praze stojí od roku 1929 a stal se součástí sbírek Národopisného muzea. Podobně jako další svatostánky si jej můžete prohlédnout při pravidelných bohoslužbách.
 

Kouzlo lázeňských kostelů

pravoslavný kostel karlovy varySkvělá pověst západočeských lázní odedávna lákala hosty z Ruska a Balkánu. Nejstarším pravoslavným chrámem v českých zemích patrně je kostel sv. Olgy ve Františkových Lázních. Koncem 19. století v Karlových Varech, v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend na západním okraji města, vznikl půvabný pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla s bohatě zdobenými interiéry. Vzorem byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy, vy si jej můžete prohlédnout denně od 9 do 18 hodin. O několik let později byl otevřen pravoslavný chrám sv. VladimíraMariánských Lázních. Neobyčejnou a exotickou architekturu i nádherné vnitřní vybavení si prohlédnete v době mimo bohoslužby, kostel je otevřený celoročně.
 

Malé pravoslavné kostelíky

pravoslavný kostel MariánkyNěkteré pravoslavné kostely a kaple stojí stranou hlavních tras a objevíte je náhodou. Platí to třeba pro dva menší kostely mezi Olomoucí a Mohelnicí, kolem nichž pojedete třeba na Bouzov, a sice pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Chudobíně a pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích. Na Slovanském náměstí nedaleko centra Kroměříže objevíte pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje, na Gorazdově náměstí v Olomouci stojí pravoslavný chrám sv. Gorazda a na svazích brněnského Špilberku mezi stromy zahlédnete pozlacenou kupoli pravoslavného chrámu sv. Václava. Dobře utajený je rovněž chrám Zesnutí přesvaté BohorodicePraze v pravoslavné části Olšanských hřbitovů, na jehož stavbu osobním darem přispěli tehdejší předseda vlády ČSR Karel Kramář s manželkou Naděždou, a málokdo také zná maličký pravoslavný kostelík s památníkem válečným zajatcům, otevřený roku 2014 v Horní Lipové.
 

Létající svatý a další pravoslavné kostely

  • kostel metodějKatedrálním chrámem české pravoslavné církve je kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově uliciPraze, kde se před 77 lety ukrývali parašutisté. Církev jej získala v roce 1933, v jeho kryptě a prostoru pod chrámem vznikl Národní památník hrdinů heydrichiády.
  • Nejmladším kostelem v Třebíči je pravoslavný chrám svatého Václava a svaté Ludmily u starého hřbitova, postavený roku 1940.
  • pravoslavný kostel brnoDvacet let od otevření oslavil pravoslavný chrám svatého DuchaŠumperku, postavený v byzantském slohu přispěním řecké pravoslavné církve v letech 1993–1998.
  • K nejmladším pravoslavným kostelům u nás patří chrám svaté Ludmily Praze na Sibiřském náměstí, vysvěcený v prosinci 2012.
  • Cestou po dálnici z Prahy do Plzně u Loděnice zahlédnete po pravé straně velkou novorenesanční vilu, obklopenou vinicemi. V roce 1873 si ji nechal postavit pražský hoteliér Antonín Cífka, který tu zřídil vůbec první tenisový kurt v Čechách. Nový majitel vilu proměnil v pravoslavný ženský klášter sv. Václava a Ludmily. Kromě pravidelných bohoslužeb si můžete poslechnout zvonkohru.
  • lustr svatý mikuláš prahaBarokní kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí na Starém Městě v Praze získala pravoslavná církev v druhé polovině 19. století, kdy popularita pravoslaví vzrostla a přihlásili se k němu někteří čeští vlastenci a intelektuálové. Kostelu daroval ruský car Mikuláš II. obrovský lustr ve tvaru carské koruny, vyrobený v harrachovských sklárnách. Od roku 1920 kostel užívá Církev československá husitská, často se tu pořádají koncerty.
  • ostatky clari tepliceA jak je to s létajícím svatým? Proslýchá se, že na světovou výstavu EXPO 2021 v Dubaji, která proběhne od října 2021 do dubna 2022, pošle Česká republika vzácného hosta: ostatky prvomučedníka / Klára, který působil v dnešní Dalmácii a pro svou „horkou smrt“ uvařením v oleji je patronem lázeňství a léčitelství. Relikvii daroval římský papež Urban VIII. knížecí rodině Clary-Aldringenů, která tehdy vlastnila panství Teplice. Ostatky měly klientům nejstarších lázní ve střední Evropě zajistit světcovu přímluvu. Dnes je relikviář s ostatky mučedníka uložen v zámecké kapli Povýšení svatého Kříže na Zámeckém náměstí. Jde o poutní místo, jemuž požehnal nejvyšší představitel pravoslaví v českých zemích.
Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily Památky

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově Památky

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Původně evangelický kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v novogotickém slohu roku 1903 a ve druhé polovině 90. let 20. století byl přeměněn na funkční pravoslavný kostel.

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové Památky

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové

Nový pravoslavný kostel v Horní Lipové je zasvěcený svátku Proměnění Páně a sv. Nektariu Eginskému a má sloužit nejen k duchovním účelům, ale i osud válečných zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové Památky

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Památky

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Pravoslavný chrám sv. Olgy ve Františkových Lázních Památky

Pravoslavný chrám sv. Olgy ve Františkových Lázních

V roce 1880 byl ve Františkových Lázních vystavěn svatostánek pro pravoslavné lázeňské hosty ze zahraničí, zejména pak z Ruska. Je nejstarším pravoslavným chrámem v České republice.

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech Památky

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech

Nádherně zdobený byzantující pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v tehdy vyrůstající výstavní vilové čtvrti Westend v letech 1893 – 1898 podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní.

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži Památky

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži

Nedaleko centra města Kroměříže, na Slovanském náměstí, se nachází pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje ze 20. století. Nachází se zde také ostatky svaté Ludmily.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně Památky

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních Památky

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních byl slavnostně otevřen v roce 1902. V době mimo bohoslužby slouží hostům Mariánských Lázní k prohlídce bohatého interiéru.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze Památky

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích Památky

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích

Malý kostelík se nachází nedaleko Olomouce v obci Řimice. Kostelík je přístupný v době bohoslužeb. Na vstupní straně je nízká čtverhranná přístavba se zvonicí a freskou sv. Cyrila a Metoděje vytvořenou r. 1972 podle kresby Mikoláše Alše.