ÚvodAktualityZnáte fosy? Seznamte se s nimi v Zoo Praha
Příroda

Znáte fosy? Seznamte se s nimi v Zoo Praha

  • 18. srpna 2024
V Pavilonu šelem a plazů v Zoo Praha se od srpna 2024 zabydlují fosy. Tyto fascinující šelmy žijí v přírodě pouze na africkém Madagaskaru. Návštěvníci pražské zoo teď mohou pozorovat samce i samici největší šelmy tohoto tropického ostrova. V budoucnu by měli tvořit chovný pár.
fosaNové šelmy v Zoo Praha jsou dokonale přizpůsobené životu na stromech, díky své neuvěřitelné pohyblivosti a ohebnosti dokážou šplhat i hlavou dolů. Jsou samotářskými zvířaty, která se v době páření shromažďují na tradičních stromech, kde se každoročně setkávají s ostatními jedinci svého druhu. Fosy nyní zvědavě prozkoumávají vnitřní expozici. Až si na nový domov zvyknou, chovatelé jim zpřístupní i venkovní výběh.

Obě zvířata, která nedávno přicestovala do Zoo Praha ze zahraničí, se narodila teprve minulý rok. Podle doporučení koordinátora Evropského chovného programu (EEP) budou chovatelé v Zoo Praha samce a samici spojovat až po dosažení pohlavní dospělosti. Mláďat by se Praha mohla dočkat pravděpodobně za dva roky. Ostrovní druhy patří k těm nejohroženějším na světě. Endemitní fosy vede Červený seznam IUCN jako zranitelný druh, jejich populace klesla v důsledku ztráty přirozeného prostředí a pronásledování za poslední tři generace o 30 %. V divočině jsou domorodými obyvateli často považovány za škůdce. Kromě lemurů, které mají na jídelníčku nejčastěji, totiž někdy loví i slepice nebo jinou drůbež. Mizí také rozsáhlé lesy, kde tyto výjimečné šelmy žijí.

fosaFosa (Cryptoprocta ferox) svým vzezřením kombinuje znaky několika skupin šelem. Není to ani šelma kočkovitá, ani psovitá ani lasice. Zatímco některým lidem se může zdát jako menší kočkovitá šelma, jiní v ní vidí "zvláštní hyenu", podobná je i ženetce nebo promyku. Až od roku 2003 dokázali zoologové s jistotou určit, že všechny šelmy Madagaskaru, kterých je kromě fosy dalších osm druhů, mají společného předka a nejsou tedy blízce spřízněné s žádnou jinou skupinou šelem jinde na světě. Předkové fosy se pravděpodobně dostali na ostrov na kusech plovoucí vegetace z pevninské Afriky zhruba před 20 miliony lety. Fosa je se svými osmi až dvanácti kilogramy největší šelmou ostrova. Fosa má skvělý zrak, sluch i čich. Tyto smysly, spolu s částečně zatahovatelnými drápy, dokonale využívá téměř nepřetržitě, protože je aktivní ve dne i v noci. Zajímavé také je, že při pohybu na zemi našlapuje prsty (jako pes), ale ve větvích volí chůzi po celých chodidlech (jako člověk).
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.