ÚvodČeská nejArchitektonickéDům Šumperák – nejrozšířenější typ rodinné vily za socialismu
Architektonické

Dům Šumperák – nejrozšířenější typ rodinné vily za socialismu

"Ideální typ" rodinné vilky vymyslel v 60. letech 20. století vyučený zedník a projektant Josef Vaněk. Ve svých pětatřiceti letech navrhl pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice patrový dům s lodžií. Jeho nápad se rychle ujal a brzy stály rodinné domy stejného typu téměř v každé vesnici či městské vilové čtvrti.
Zná ho téměř každý – dům Šumperák, lidově přezdívaný televizor nebo rádio (správně ovšem „rodinný dům typu V“) stojí skoro v každé české vesnici nebo ve městě. Jedná se o nejstavěnější dům v Československu. Poprvé byl postaven roku 1966 a od té doby se téměř identických domků postavilo na 20 000. Jeho autorem je šumperský projektant Josef Vaněk.

Josef Vaněk (1932 – 1999) se původně vyučil zedníkem u Bati ve Zlíně, pak studoval na Nižší průmyslové škole stavební, dodělal si maturitu na stavební průmyslovce a přihlásil se i na Vysokou školu pozemního stavitelství v Brně. Tu však kvůli svému vytížení nedokončil – roku 1965 totiž vyprojektoval „Šumperák“ (byl tehdy zaměstnancem Okresního stavebního podniku).

Jeho cílem bylo nabídnout lidem moderní jednoduchý domek, který se v 60. letech dal pořídit za 100 tisíc korun a který by si mohli postavit sami. Poslední Šumperák byl v Čechách postaven roku 1986. Podle plánu pana Vaňka se ale stavělo také na Slovensku, ve slezském Polsku a u hranic s Německem.
Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.