ÚvodČeská nejDopravníNejvytíženější kontejnerový přístav v České republice – přístav Lovosice
Dopravní

Nejvytíženější kontejnerový přístav v České republice – přístav Lovosice

Nejvytíženějším přístavem je překladiště a kontejnerový přístav na Labi v Lovosicích. Základním zbožím, které se postupně začalo v Lovosicích překládat, byly zejména agrární komodity, jako jsou pšenice, sójový šrot, řepka či kukuřice.
V severočeském městě Lovosice, ležícím na levém břehu řeky Labe, stojí nákladní říční přístav Lovosice. Je to nejvytíženější přístav v České republice. Zároveň je i kontejnerovým překladištěm. Přístav má optimální polohu, je napojený na dálnici D8, na železniční koridor a samozřejmě na řeku Labe.

Přístav Lovosice disponuje výkonným překladním zařízením o nosnosti až 180 t pro překlad těžkých a nadrozměrných kusů. Moderní přístavní zařízení umožňuje překlad kusového a sypkého zboží a kontejnerů, jakožto i snadný přístup pro mobilní jeřábovou techniku. V areálu přístavu je k dispozici certifikovaná váha a laboratoř. Překlad a skladování zboží probíhá v režimu GMP+. Kromě volných a krytých skladovacích ploch nabízí přístav také kancelářské prostory a plochy k usídlení různých firem.

Od roku 2007 má přístav Lovosice přímé spojení se severoněmeckými námořními přístavy, a to prostřednictvím linky ETS Elbe (Ekological Transport Service). Prostřednictvím HUB systému v Magdeburgu je možné toto spojení rozšířit i o další relace směrem do západní Evropy.
 

Co se z přístavu a do přístavu vozí

Základním zbožím, které se postupně začalo v Lovosicích překládat, byly zejména agrární komodity, jako jsou pšenice, sójový šrot, řepka či kukuřice. Také sůl je v zimě nejžádanější komoditou pro zákazníky přístavu. Ve zdejší hale je totiž uskladněno 25 tisíc tun soli, která je určena zejména pro zimní údržbu dálnic a silnic I. třídy.

Samostatnou kapitolou je pak překlad nadrozměrných nákladů, na který se přístav Lovosice dlouhodobě specializuje. Některé nadrozměrné náklady se překládají i v přístavu Děčín, který patří rovněž společnosti Česko-saské přístavy. V Lovosicích je možné přeložit náklady o hmotnosti až 340 tun, nejčastěji se jedná o generátory, transformátory a další produkty strojírenského průmyslu. Je zde překladní jeřáb, který sám přeloží až 180 tun těžká břemena, přístavní hrana zvládne zatížení až 500 tun.
Jak poznat Lovosice za jeden den

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město na břehu řeky Labe. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou do Českého středohoří anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a v blízkém okolí , která snadno poznáte za jediný den.

Nejdelší splavná řeka v České republice – řeka Labe

Nejdelší splavná řeka v České republice – řeka Labe

Nejdelší splavnou řekou v délce 160 km je Labe, v úseku od Chvaletic po státní hranici s Německem v Hřensku. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "Bílá řeka".

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Lovosice

Lovosice

Město leží na břehu řeky Labe v místech, kde končí Polabské nížiny. K panoramatu Lovosic patří vrchy Lovoš a Radobýl, nejjižnější výběžky Českého středohoří a také Porta Bohemica, Brána Čech, kde Labe vytváří velký oblouk a hlubokým údolím zamíří na sever k Ústí nad Labem.

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

Hory, které vznikly původně jako sopky jsou fascinující. Nejen mnohdy svým zajímavým tvarem, ale také tou dráždivou možností, že by se v jejich nitru snad mohl ještě nalézat poslední plamínek života. V případě „českých sopek“ jde samozřejmě o zbožné přání, neboť se jedná o sopky dávno vyhaslé. Ovšem jinde na světě se vulkány k životu probouzejí, jako například Pico del Teide na Kanárských ostrovech. Nejvyšší hora Španělska se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá – sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.