ÚvodČeská nejHistorickéAkce K – nejtemnější den v dějinách české církve
Historické

Akce K – nejtemnější den v dějinách české církve

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 příslušníci Sboru národní bezpečnosti, Státní bezpečnosti i Lidových milicí přepadli a obsadili celkem 75 klášterů mužských řádů v Česku a 62 klášterů na Slovensku. O dva týdny později, v noci z 27. na 28. dubna, následovaly v rámci akce Ř ženské kláštery.
Řádoví bratři a sestry si mohli sbalit jen pár osobních věcí a pak byli bez vysvětlení a pod ozbrojeným dohledem převezeni do internačních táborů. Ty Státní bezpečnost zřídila v několika vybraných klášterech, záměrně ležících ve vylidněném pohraničí a v oblastech s řídkým osídlením, například v Bohosudově, Broumově, Králíkách, Oseku, Želivě či v Hejnicích. Utajovanou akci s krycím názvem K jako kláštery osobně řídil tehdejší generální tajemník KSČ Rudolf Slánský (1901–1952), sám pozdější oběť politických procesů.

Zatčení řeholníci byli nezákonně vězněni v internačních táborech, kde vykonávali nucené práce. Část narukovala k vojenským jednotkám PTP (Pomocné technické prapory), část začala pracovat, většinou v dělnických profesích a ponižujících podmínkách. Duchovní službě se mohli věnovat pouze se státním souhlasem nebo tajně pod hrozbou věznění.

Samotné akci předcházelo zatčení několika elitních představitelů církevních řádů a soudní procesy za rozvracení republiky. O výsledcích bylo rozhodnuto předem, zatčení byli zdiskreditováni a tím byl odůvodněn i plošný zásah proti řeholním domům. Akci K padlo v dnešní České republice za oběť celkem 144 klášterů a 1240 osob.

Několika duchovním se podařilo uprchnout za hranice, část z nich byla později dopadena. Jedním z odsouzených byl i Jan Anastáz Opasek (1913–1999), opat Břevnovského kláštera; byl odsouzen na doživotí, ve vězení strávil deset let a do Břevnovského kláštera se mohl vrátit až v roce 1990.

Kláštery i úspory a majetek řádů zabral stát. Část získala Národní knihovna, muzea, archivy a další instituce, řada obrazů a uměleckých předmětů ale byla rozkradena. Velkou část klášterních budov, většinou architektonických skvostů, nechal stát zchátrat, jiné proměnil v „užitečnější“ zařízení, například v kravíny či kasárna.

Osudy řeholníků a řeholnic mapuje Památník obětem internace v Králíkách, který navazuje na předchozí a již zrušenou expozici v klášteře na Hoře Matky Boží, jednom z internačních klášterů, a také Muzeum internovaných řeholnic v Bílé Vodě.
 
Památník obětem internace Králíky Památky

Památník obětem internace Králíky

Památník na Velkém náměstí v Králíkách je důstojnou připomínkou III. odboje a internace řeholníků, kteří byli komunistickým režimem na základě státem řízené centralizace násilím deportováni do kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči Památky

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky.

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Hotel Poutní dům Králíky

Hotel Poutní dům Králíky

Králíky, Pardubický kraj
Ubytování
Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Králíky, Pardubický kraj
Ubytování
Stará Škola Hedeč

Stará Škola Hedeč

Králíky, Pardubický kraj
Ubytování
Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka v Horní Lipce

Králíky, Pardubický kraj
Ubytování
Glamping U hranic

Glamping U hranic

Červená Voda, Pardubický kraj
Ubytování
Treehouse Sněžník

Treehouse Sněžník

Dolní Morava, Pardubický kraj
Ubytování
Penzion Zlatý Potok

Penzion Zlatý Potok

Malá Morava, Olomoucký kraj