ÚvodČeská nejHistorickéBrněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů
Historické

Brněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů

V 1891 roce se při hloubení kanálu na křižovatce ulic Francouzské (tehdy Franz-Josef Strasse) a Přadlácké v Brně narazilo na shluk velkých kostí a opracovaných kotoučů. Profesor Alexander Makowsky z německé techniky, vynikající mineralog, botanik a znalec pozůstatků pleistocenních zvířat nechal místo prověřit a objevil mamutí kel a ostatky člověka s mnoha dobovými milodary a "šamanskými" potřebami. Mezi nálezy vyniká soška z mamutoviny, sestavená ze tří částí: hlavy, trupu a levé ruky. Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů.
Roku 1891 došlo v Brně k překvapivému nálezu – při hloubení kanálu na křižovatce ulic Francouzské (tehdy Franz-Josef Strasse) a Přadlácké ulice se narazilo na shluk velkých kostí a opracovaných kotoučů, které nechal stavbyvedoucí uložit v dřevěné pracovní boudě. Tam ležely dalších 75 dní, než je vyzvednul Alexander Makowsky, profesor německé techniky a vynikající mineralog, botanik a znalec pozůstatků pleistocenních zvířat z brněnských cihelen. Ten pokračoval v dalším výzkumu, když v místě prvního objevu nechal vyhloubit jámu o ploše 8 metrů. V hloubce 4,5 m pak archeologové narazili na metrový kel, spočívající na mamutí lopatce. Hned vedle ležela lidská lebka a okrem zbarvené lidské kosti a šest set kusů třetihorních měkkýšů. Dále zde bylo větší množství až metr dlouhých žeber (údajně z nosorožce), opracované terčíky a rozpadlý kus mamutoviny. Po II. světové válce se tyto objevy dostaly do Moravského zemského muzea.

Ústředním bodem bizarního nálezu byla kostra staršího muže s jasnými stopami kostního zánětu, lidově zvaného kostižer. Ten musel být vrozený, takže pohřbený muž po celý život trpěl značnými bolestmi. Právě z takových psychicky zkoušených jedinců se v té době rekrutovali šamani, čili osoby domněle schopné komunikace s duchy v zájmu svého společenství. Umožňuje jim to stav transu, navozený drogami, rytmem bubnování nebo právě bolestí. Tomu odpovídají také nalezené milodary: ohlazený konec sobího parohu je zřejmě paličkou na buben a dvě mezikruží z opuky jsou typickými šamanskými kruhy, známými i ze Sibiře (kde byly nalezeny ovšem z kovu). Unikátní je sada kotoučků z mamutoviny, mamutích stoliček, kosti a kamene. Na pěti z nich jsou centrální důlky, rovněž na pěti jsou rýhy od středu k okraji, na dalších pak radiální rýžky na obvodu, většinou však sotva viditelné. Zjevně tedy nejde o výzdobu, ale o pohlavní a kosmologickou (snad sluneční) symboliku na předmětech, které nešly nijak upevnit a mohly sloužit jako čarovné nebo věštecké propriety.
 

Šamanova loutka sloužila k lapání duchů

Mezi nálezy vyniká soška z mamutoviny, sestávající ze tří dochovaných částí: hlavy, trupu a levé ruky. Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů. Soubor kostí největších zvířat, mezi nimiž dominovala lebka mladého nosorožce (dnes žel nedochovaná) a několik klů, jen podtrhoval význam pohřbeného muže, stejně jako kolekce těžko dostupných dentálií (600 třetihorních měkkýšů), jejichž shromažďování muselo trvat celé roky.

Tento jedinečný soubor nemusel být hrobem s milodary, ale mohl představovat též úložiště posvátných a „liturgických“ předmětů, k nimž jakožto schraňované ostatky patřily i kosti mocného šamana. Radiokarbonové datování z oxfordské laboratoře uvádí 23.680±200 let před naším letopočtem, a reálné stáří je ještě o 3 až 4 tisíce let vyšší. Nález, který poodhaluje tajemství pravěkého duchovního života, pochází tedy ze sklonku éry lovců mamutů, a byl svázán s kulturou zvanou gravettien (příp. pavlovien).
Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: 10 tipů na místa spojená s archeologií

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: 10 tipů na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Pravěké lovce znáte z obrazů Zdeňka Buriana i z muzeí. Co takhle se ale na jejich život podívat zblízka, přímo v místech, kde naši předkové žili? Portál Kudy z nudy pro vás nachystal několik výletů na místa, která patří k významných archeologickým nalezištím dokládajícím způsob života našich předků anebo do archeoparků, kde názorně uvidíte modely staveb a rekonstrukce života dávných obyvatel na našem území.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.