ÚvodČeská nejHistorickéHrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice
Historické

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Z hradu se otevírá vynikající rozhled do okolí.
Nad městem Přimda se nachází stejnojmenná zřícenina nejstaršího kamenného hradu v Česku. Sloužila jako strážní místo na norimberské cestě u pohraničního přechodu do říše. Byla užívána i jako vězení. Na vrcholu jej tvořila vysoká hranolová věž o čtvercovém půdorysu, tzv. donjon, postavená z žulových kvádrů.

Počátky hradu jsou spojovány se zápisem v Kosmově kronice, kde je psáno, že roku 1121 hrad na českém území vystavěli „nějací Němci.“ Jejich troufalost byla brzy potrestána a český kníže Vladislav I. jim hrad zabral.
 

Vězení i nedobytný hrad

Mezi silnými kamennými hradbami byl dvakrát vězněn budoucí český kníže Soběslav II., který se pokusil uplatnit nárok na vládu v zemi proti svému bratranci Vladislavovi II. Přimda se stala Soběslavovi osudnou na celých 14 let. Pouze jedinkrát se mu podařilo z vězení uprchnout a to díky jeho přívržencům, kteří hrad přepadli. Dramatické osvobození však Soběslavovi nepřineslo dlouhou svobodu. Brzy byl na Přimdě uvězněn znovu a na svobodu se dostal až po dlouhých 12 letech.

Na Přimdě byl roku 1249 vězněn také budoucí český král Přemysl Otakar II., který se snažil neúspěšně sesadit z trůnu svého otce krále Václava I.

Za husitských válek patřila Přimda ke spolehlivé opoře katolické strany. Roku 1429 byla v obléhání husitských vojsk, která sice vypálila a zničila městečko v podhradí, ale na mohutných hradbách si vylámala zuby. V 15. a 16. století byl hrad často dáván do zástavy šlechtickým rodům, zejména pánům ze Švamberka. Neudržovaný hrad pustl a v 17. století již byl neobývanou zříceninou.
 

Ke skromnému hradu nevedla cesta

Hrad nebyl nikdy veliký. Kromě severní strany, kde byl vyhlouben hradební příkop, se terén na všechny strany prudce svažuje a ponechával jen malou plochu pro stavbu objektu. Malý prostor neumožňoval umístit přímo v hradu potřebné řemeslníky. Ti žili v podhradí. Přesto, že hrad byl malý, byl od počátku považován za spolehlivé opevnění.

Pohodlná cesta vedoucí dnes ke zřícenině hradu, dříve neexistovala. V znikla v době, kdy byla postavena v místě nad Horským hotelem kaplička. Asi po roce 1850. Doplňkovými objekty hradu byly tři strážní věže na Šibeničním vrchu, poblíž dnešní meteorologické stanice. Odtud se střežil pohyb na cestě vedoucí přimdským sedlem.
 
Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku Památky

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Chráněná krajinná oblast Český les Příroda

Chráněná krajinná oblast Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Pěší výlet na Přimdu – jeden z nejstarších kamenných hradů v Čechách

Pěší výlet na Přimdu – jeden z nejstarších kamenných hradů v Čechách

Přimda byla druhým nejstarším kamenným hradem v českých zemích hned po Pražském hradu. Mnohem zajímavější je ovšem historický „drb“, že si tohle sídlo načerno postavila německá knížata.

Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem

Hrad Přimda láká na prohlídky s průvodcem

Pokud patříte mezi milovníky historie a starobylých hradů, určitě si v létě naplánujte výlet na jeden z nejstarších kamenných hradů v Čechách, Přimdu u Českého lesa. Prohlídky hradu se konají vždy o víkendu od 10:00 do 16:00 hodin, na státní svátek je otevřeno.

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!

Hrad Přimda bude přístupný veřejnosti s průvodcem

Hrad Přimda bude přístupný veřejnosti s průvodcem

Zřícenina hradu Přimda bude poprvé v historii zpřístupněna veřejnosti s odborným výkladem. Slavnostní zpřístupnění areálu zříceniny hradu Přimda pro veřejnost se uskuteční v prostoru bývalého hradního nádvoří před hradní věží v pátek 22. června 2012 od 11.00 hodin.

12. 9.
Den vědy a techniky se ZČU v Tachově

Den vědy a techniky se ZČU v Tachově

Tachov, Plzeňský kraj
13. 7.14. 7.
Pavlův Studenec ožívá

Pavlův Studenec ožívá

Tachov, Plzeňský kraj
29. 6.10. 7.
Letní dětský tábor Pivoň – Minecraft

Letní dětský tábor Pivoň – Minecraft

Mnichov, Plzeňský kraj
17. 8.
Slavnosti piva Chodovar 2024

Slavnosti piva Chodovar 2024

Chodová Planá, Plzeňský kraj
12. 10.
Trail Running Cup – běžecký seriál

Trail Running Cup – běžecký seriál

Nemanice, Plzeňský kraj
26. 10.
Václav Noid Bárta

Václav Noid Bárta

Nemanice, Plzeňský kraj
17. 8.
Jazzový Baldov

Jazzový Baldov

Domažlice, Plzeňský kraj