ÚvodČeská nejHistorickéLetci v RAF – muži, kteří zasáhli do světových dějin
Historické

Letci v RAF – muži, kteří zasáhli do světových dějin

Za druhé světové války bojovala řada československých letců ve službách britského vojenského letectva Royal Air Force (RAF). Stíhací i bombardovací peruť zasáhly krátce po svém založení do letecké bitvy o Británii. Celkem prošlo československými perutěmi RAF 2500 mužů, pětina z nich v bojích zahynula.
Do zahraničního odboje odcházeli českoslovenští letci mezi prvními, do vlasti se však hrdinové vzdušných bojů nad Evropou vrátili teprve tři měsíce po podepsání německé kapitulace. Po návratu 13. srpna 1945 na ně čekalo vřelé přivítání, týden po návratu, 21. srpna 1945, československé letce přivítaly davy lidí na Václavském náměstíPraze. Nešlo ale jen o piloty, mezi 2500 muži byli i navigátoři, radisté nebo mechanici.

Nejúspěšnějšími piloty v RAF byli Karel Kuttelwascher (1916–1959, Truro, Velká Británie) s dvaceti zaznamenanými sestřely (záznamy se ale liší) a Josef František (1914–1940), který za jediný měsíc dokázal sestřelit 17 nacistických letadel. Jak v rozhovoru pro Radiožurnál vzpomínal jeden z veteránů a poslední žijící československý pilot v RAF během druhé světové války Emil Boček (*1923), služba v britském letectvu byla mimořádně nebezpečná. „Vydařený byl každý let, ze kterého jste se vrátili, protože jednou jak jste odstartoval, tak nikdo nevěděl, jestli se vrátí, nebo nevrátí. Člověk se nesměl bát ničeho. Říkal jsem: ‚Mě to nikdy nepotká. To potká vždycky toho druhého.‘ Protože kdybych věděl, že se nevrátím, tak tam vůbec neletím.“
Popularita po návratu do vlasti netrvala dlouho, po únorovém puči roku 1948 z veteránů RAF komunisté udělali nepřátele národa a označili je za zrádce a špiony. Řada z nich stihla emigrovat, přibližně dvě stě mužů se vrátilo do služeb RAF. Ti méně úspěšní strávili dlouhé roky ve vězení nebo v pracovních táborech. Skutečného uznání se letci dočkali až po roce 1989.

Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF připomíná památník s okřídleným lvem na pražském Klárově, památník padlých československých letců v letech 1939–1945 v Praze-Bubenči a také památník 70. výročí návratu československých perutí RAF v parčíku u haly ruzyňského Letiště Václava Havla. Navštívit můžete také Muzeum čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově, osudy československých válečných letců mapuje i Letecké muzeumDeštné.
 
Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno Kultura

Na křídlech za lva – Muzeum aviatiky a čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově – dočasně uzavřeno

Naším cílem je vybudovat důstojný stánek, který svým informačním rozsahem a pojetím bude odpovídat významu, který představuje boj našich letců v RAF. Chceme tyto památky a materiály zpřístupnit co nejširšímu okruhu návštěvníků.

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků a kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova. Pozveme vás také na únikovou hru, kde se stanete agentem britské tajné služby MI6, do muzea britských královských letců a nakonec si zaskotačíte na Skotských hrách na Sychrově.

Památník Okřídlený lev na Klárově Památky

Památník Okřídlený lev na Klárově

V Praze na Klárově poblíž ulice U Železné lávky naleznete působivou sochu okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Památník věnovali Britové československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v Britském královském letectvu.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Kemp Vyskytná

Kemp Vyskytná

Vyskytná, Kraj Vysočina
Ubytování
Apartmány Kocourek

Apartmány Kocourek

Pelhřimov, Kraj Vysočina
Ubytování
Hostinec u Zmátlú

Hostinec u Zmátlú

Nový Rychnov, Kraj Vysočina
Ubytování
Farma Rybníček

Farma Rybníček

Pelhřimov, Kraj Vysočina
Ubytování
Farma Hrnčíř

Farma Hrnčíř

Pelhřimov, Kraj Vysočina