ÚvodČeská nejHistorickéPražská záchranka – nejstarší záchranná služba v Evropě a mobilní aplikace Záchranka
Historické

Pražská záchranka – nejstarší záchranná služba v Evropě a mobilní aplikace Záchranka

Pražská záchranka, oficiálně Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, je nejstarší v Evropě. Vznikla 8. prosince 1857 jako Pražský dobrovolný sbor ochranný a mezi šestatřiceti dobrovolníky, jejichž úkolem bylo pomáhat lidem v nouzi, tehdy byli jen tři zdravotníci. Jejím moderním pokračováním není jen záchranná služba, ale také mobilní aplikace Záchranka.
„Ochrániti, co jest ochrany hodno, zachrániti v každém druhu nebezpečí jak životy lidské, tak i majetek spoluobčanů dobrovolně, neohroženě a nezištně.“ Tak znělo heslo Pražského dobrovolného sboru ochranného, který vznikl 8. prosince 1857. U jeho zrodu stál Antonín von Päumann (1802–1870), tehdejší pražský policejní ředitel. Záchranka se stala vzorem pro podobné organizace v dalších městech, například v Opavě a Olomouci.

První oficiální sídlo sbor získal až v říjnu 1890 v dolní části Václavského náměstí. Záchranka získala první dopravní prostředky – kromě kočárů šlo například o lodě od pana Mayera ze Střeleckého ostrova – a rovněž byla zavedena nepřetržitá služba, která trvá doposud. Během dalších desetiletí se plně profesionalizovala a stala se průkopníkem v poskytování neodkladné přednemocniční péče.

A jak vypadají statistiky? Záchranka má nyní v hlavním městě asi 25 výjezdových základen a její vozy najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. Operátoři každý rok přijmou téměř 230 tisíc tísňových volání a v terénu zasahují u 142 tisíc událostí; letečtí záchranáři mají na kontě průměrně 760 zásahů ročně. U případů s nejvyšší naléhavostí jsou posádky na místě do osmi minut, v 95 procentech případů dorazí do 15 minut. Za rok záchranáři ošetří 14 tisíc dětí a 15 tisíc úrazů způsobených pády, podle instrukcí operátorek po telefonu nebo v péči posádek se ročně narodí asi 60 dětí.

Aby vás na cestách nejenom s Kudy z nudy překvapily jen příjemné věci, o to se stará aplikace Záchranka. Jako bakalářskou práci ji při studiu biomedicíny na brněnském Vysokém učení technickém vymyslel Filip Maleňák. Funguje od roku 2016 a v kritické situaci stačí po jejím otevření pouze stisknout po dobu tří vteřin nouzové tlačítko. Tím se odešle nouzová zpráva s informací o vaší přesné poloze a zároveň se vytočí linka 155 – na jednoduché trojčíslí si totiž v šoku a stresu řada lidí nevzpomene. Aplikace, která představuje smysluplné využití moderních technologií pro záchranu lidských životů, je ke stažení zdarma na GooglePlay a AppStore. Už si ji stáhly statisíce lidí a mnozí si už ověřili, že Záchranka v mobilu nebo chytrých hodinkách usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou včas.
Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

To, co ze začátku vypadalo jako zábava pro podivíny, se během několika let proměnilo ve skutečný fenomén. Čím dál víc lidí se nechává zavřít do tematicky laděných místností a pomocí šifer, hlavolamů a hádanek pak hledá cesty ven. Bohatou nabídku únikových her nabízí i portál Kudy z nudy.

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Sněžku

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Sněžku

Jedinečné navenek, přátelské uvnitř: tak se návštěvníkům představují naše nejvyšší hory Krkonoše. Lákají na romantiku zasněžených svahů, lyžařská střediska, upravené bílé stopy a také na Sněžku, vůbec nejvyšší horu České republiky. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet k polským sousedům.

Naučně ekovýchovná stezka Pasíčka nedaleko Proseče Příroda

Naučně ekovýchovná stezka Pasíčka nedaleko Proseče

Naučně ekovýchovná stezka lemovaná deseti informačními tabulemi se zaměřuje na životní prostředí a především pak faunu a floru přírodní rezervace Maštale.

Aplikace Záchranka Životní styl

Aplikace Záchranka

Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK. Slouží ke kontaktování záchranářů, k edukování praktik první pomoci a k lokalizaci a funguje od roku 2016.